Vokietijos vakarinėje Reino krašto-Pfalzo žemėje kelias dienas trukusi liūtis ir jos sukeltas potvynis ne tik sugriovė Šuldo miestą, bet ir čionykščių žmonių gyvenimus. Net ir tie, kam pavyko pasprukti, vargu ar pamirš ką matė savo akimis: „Buvo baisu. Negalėjome niekam padėti. Žmonės mojavo pro langus, o namai griuvo. O jie mojavo. Laimė, patys išsigelbėjome.“
Ne veltui Vokietijos spauda stichiją praminė „mirties potvyniu“. Dar ketvirtadienį oficialus potvynio aukų skaičius siekė kelias dešimtis, o penktadienį jau perkopė šimtą ir skaičiai auga. Reino krašto-Pfalco žemėje pareigūnams dar nepavyksta susisiekti su daugiau nei tūkstančiu žmonių. Dalis jų gali būti žuvę. Štai, ką pasakoja gyventojai:
„Be perstojo lijo dvi ar tris dienas. Gal keturias.“
„Vanduo kilo labai staigiai. Pirma iš apačios, tada iš viršaus. Nebuvo įmanoma pasprukti iš namų, tik pakilti į antrą aukštą.“
Deja, vakarinėje šalies dalyje toliau kyla upių lygis. Ir toliau žadamas lietus.
Penktadienį ryte iš Erfštato Šiaurės Reino-Vestfalijoje – nauja didžiulė purvo nuošliauža ir vėl griūvantys pastatai. Gelbėtojai sako – yra ir naujų aukų, tik dar nežinomas tikslus skaičius. Vien vakar šioje žemėje rasta daugiau nei 40 lavonų. Į potvynių paveiktus regionus atvyko kone 1000 karių:
„Šiuo metu padedame gelbėtojams. Atlaisviname kelius, šaliname nuolaužas. Ir nukreipiame iš kalnų tekantį vandenį į upes.“
Tragedijai didėjant į vokiečius šiandien kreipėsi prezidentas.
„Tik kai ryžtingai imsimės kovos su klimato kaita galėsime išvengti ekstremalių orų, kokias dabar išgyvename“, – sako Vokietijos prezidentas Frank-Walter Steinmeier.
Vokietijoje oficialus potvynio aukų skaičius jau perkopė 120. Šimtai žmonių laikomi dingusiais. Jų ieško kone 15 tūkst. pareigūnų.
Belgijoje taip pat siaučiant potvyniams jau žuvo mažiausiai 12 žmonių. Yra ir dingusiųjų. Tarp jų – 15-kos mergaitė, kurią nusinešė patvinusios upės vanduo. Pepinsterio mieste masiškai evakuojami žmonės, jie neslepia emocijų: „Tikras mėšlas. Visur purvas. Viskas suniokota. Bet ten dar yra žmonių, kurie nenori išvykti.“
Vandens lygis 200 tūkst. gyventojų Lježo mieste, kur patvino Mezo upė – taip pat sunkiai suvokiamas. Šalies Valonijos regione daugiau nei 21 tūkst. liko be elektros.
Žmonių gelbėjimo operacijos vyksta ir Nyderlanduose, kur patvinusios upės daug žalos pridarė pietinėje Valkenburgo provincijoje. Mastrichte evakuojami tūkstančiai žmonių. Potvynis niokoja ir Liuksemburgą, ir Šveicariją. Pastarojoje jis ne toks baisus, koks siautė prieš keliolika metų, bet miestai ruošiasi ir liūdnesniam scenarijui – įrengia vandens barjerus. Gyventojai prisimena, kaip yra buvę: „Tai antras ar trečias kartas gyvenime, kai matau potvynį. 2005 m. buvo didesnis. Viskas čia buvo paskendę.“
Deja, vandens stichija, rodos, neketina liautis. Vokietijoje ir kai kuriose kitose vakarų Europos vietose vėl prognozuojamos liūtys.