Iš Vilnios upės vandens, šalia Vilniaus esančioje Naujosios Vilnios gyvenvietėje, pačiame centre savanoriai traukia stambias atliekas: „Čia kažkoks spintelės gabalas, panašu, nuo tilto numetė kažkas.“
Net trijų vyrų jėgos prireikė dar vienai upės dugne įstrigusiai šiukšlei ištraukti. Tarp pagalbininkų – ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Naujosios Vilnios seniūnaitis viliasi, kad ne vietiniai gyventojai stambias atliekas į upę sumetė, o šios pasroviui atplaukė iš kitų miestelių ir kaimų.
„Upė pasroviui valosi, neša šiukšles į seklias vietas, kaupiasi, kasmet traukiam, mažėja šiukšlių“, – sako Naujosios Vilnios seniūnaitis Darius Šimčikas.
Visgi ir pakrantės nusėtos šiukšlėmis, tad vargu, ar nėra kalti dėl netvarkos ir vietiniai gyventojai.
„Vietiniai šiukšles surenka į maišą, numeta, laukiniai žvėrys ištraukia likučius iš maišų, išsibarsto visur“, – kalba D. Šimčikas.
Aplinkos ministras piktinasi atliekomis nusėta Vilnios vaga ir reikalauja padangas ne mesti kur papuola, o nešti į stambiagabaričių atliekų aikšteles.
„Reikia būti bepročiu ir begėdžiu į upę ridenti padangas, yra aikštelės kiekvienam mieste, rajone“, – teigia S. Gentvilas.
Visgi žalieji ir ministrui, savivaldybėms turi priekaištų dėl stambiagabaričių atliekų aikštelių darbo.
„Stambiagabaričių atliekų aikštelės neveikia taip, kad žmogui būtų patogu. Nedirba sekmadieniais. Iš žmogaus per metus nemokamai priimamos padangos 4, jei keičia daugiau, ne visi pilietiškai pasielgia“, – tvirtina akcijos organizatorė Ieva Budraitė.
Upes ir upelius savanoriai šiandien valo ne tik prie Vilniaus, bet ir visoje Lietuvoje. Ketvirtą kartą Lietuvoje vykstančios akcijos „River Cleanup“ organizatoriai skelbia, kad visoje šalyje apie 100 savanorių komandų susirinko valyti vandens telkinių pusšimtyje gyvenviečių: „Įvairūs tetrapakai, daug plastiko, buteliai, paklausios prekės, švarkai, sodo prekės, lėkštės, paklausiausia tara.“
„Ką darom su gamta? Čia mūsų šiukšlės, ne iš gamtos. Patys šiukšlinam, patys kuopiam, būtų faina, kad nereikėtų kuopti, tvarkingiau gyventi“, – sako akcijos dalyvis Šarūnas.
Rinkdami stambias atliekas iš upių, akcijos dalyviai perspėja ir apie mažiau matomą, tačiau susijusią ir didėjančią vandens taršą mikroplastiko dalelėmis. Iš upių mikroplastiko dalelės plaukia į vandenynus, kaupiasi vandens gyvūnų organizmuose, kenkdami jų dauginimuisi ir žalodamos vidaus organus. Mokslininkai mikroplastiko randa ir žmonių kraujyje ir dar tiria, kiek jis gali kenkti sveikatai.