Miesteliui pastatyti vyriausybė kol kas planuoja išleisti beveik 170 mln. eurų ir, nors ketina dabartines ministerijų patalpas parduoti, vis tiek projektą numato nuostolingą. Negana to, miestelis išdygs ten, kur anksčiau buvo totorių mečetė ir kapinės.
Kvartalas šalia nebeveikiančio Lukiškių kalėjimo artimiausiais metais turėtų neatpažįstamai pasikeisti. Du pastatai turėtų būti nušluoti nuo žemės paviršiaus, o jų vietoje išdygti nauji, kuriuose įsikurs ministerijos.
Vietą ministerijų miesteliui Vyriausybė parinko netoli Seimo šioje teritorijoje, kurioje sovietmečiu veikė mokslinių tyrimų institutai. Ši teritorija šiuo metu priklauso valstybei, o tiksliau – Turto bankui, daugiau kaip pusė patalpų tuščios ir apleistos, tik kai kurias dar užėmusios valstybinės įstaigėlės ar nuomojasi komerciniai nuomininkai, kurie prasidėjus rekonstrukcijai ir griovimams turės jas apleisti.
Šiuo metu merdėjančią teritoriją Turto bankas regi skendinčią žalumoje ir patogią dirbti. Ir per 5 metus ketina pakeisti neatpažįstamai – keletą pastatų rekonstruoti, o šalia jų pastatyti keturis naujus korpusus. Tiesa, kol kas projektas prognozuojamas nuostolingas – statyboms Turto bankas planuoja išleisti beveik 170 mln. eurų, tai yra 16 milijonų eurų daugiau, nei tikisi gauti pardavus devynių ministerijų pastatus.
„Net jei nevystytume šio projekto, būtume priversti investuoti į kitus pastatus, gal ir tuos pačius Goštauto gatvėje. Patirtume papildomas išlaidas. Manau, jis finansiškai gyvybingas ir atsiperkantis“, – teigia finansų viceministras Gediminas Norkūnas.
Turto banko vadovas tikina, kad ministerijų miestelyje valdininkų išlaikymas kainuos pigiau, tad esą per 5 metus nuostolis bus padengtas.
„Mūsų skaičiavimai rodo, kad šiandieninėmis kainomis mums turto išlaikymui leis sutaupyti apie 3 milijonus eurų per metus. Tai reiškia, kad per penkerius metus mes padengsime skirtumą, apskaičiuotą dabartinėmis kainomis, kuris susidaro tarp turto pardavimo ir planuojamų preliminarių investicijų“, – tvirtina Turto banko direktorius Mindaugas Sinkevičius.
Tačiau daug vilniečių skeptiškai vertina naujo ministerijų miestelio statybas:
„Turi vieteles šiltas, tegu sėdi, kam juos į vieną vietą tupdyti, manau, nereikia.“
„Tikrai yra svarbesnių dalykų, naujus statyti, nesakyčiau, kad tai šiuo metu aktualu.“
„Kaip yra dabar, taip gerai, pradės kilnotis, galo nebus.“
„Visko gali būti – aferų.“
Rekonstravus šį pastatą, pirmosios jame jau po dvejų metų turėtų įsikurti Sveikatos apsaugos, Susisiekimo ir Žemės ūkio ministerijos. O kitoms teks palūkėti iki penkerių metų, kol bus pastatyti visiškai nauji pastatai. Ministrai iškeldinti daugumą ministerijų į atskirą ministerijų miestelį neprieštarauja.
„Mūsų įstaigos išmėtytos, dažnai apleistuose pastatuose, mėginam koncentruoti ir kartu sodinti. Norim, kad artimiausiu metu tas pavyktų. Ir vyriausybės aparatas galėtų efektyviau būti valdomas“, – sako teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
„Jei tai būtų optimalesnis viešųjų išteklių naudojimas, tikrai palaikyčiau idėją. Patogiau, kai visas valdymas vienoje vietoje“, – kalba socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Tačiau iš 14 ministerijų penkias vyriausybė planuoja palikti dabartinėse vietose. Keturios iš jų – senamiestyje, o Užsienio reikalų ministerija – prie Lukiškių aikštės. Esą jas iškeldinti būtų per brangu, tektų iš naujo įrenginėti sustiprintą jų apsaugą arba saugoti istorinius pastatus, kuriuose jos įsikūrusios dabar.
„Tai būtų susiję su daug didesnėmis investicijomis, mes iš ministerijos esame iškėlę agentūras, skyrius, kurie gali dirbti aplinkoje, kur nėra tiek slaptos informacijos, slaptumo zonų“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Naujajame ministerijų miestelyje Turto bankas planuoja įrengti 6 tūkstančius biurokratų darbo vietų, o automobilių stovėjimo vietų tiek ant žemės, tiek po žeme penkiskart mažiau. Tad pripažįsta, kad parkavimo vietų greičiausiai trūks, tad ragins valdininkus į darbą vykti viešuoju transportu.
Beje, ministerijų miestelio vietoje vos prieš pusšimtį metų dar stovėjo totorių mečetė, o palink ją – kapinaitės. Tai primena lenta ant vieno iš kvartalo pastatų, o kvartalą sutvarkius, šiai istorinei totorių vietai atminti valdininkai žada įkurti specialų skverą.