• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje duris atveria išskirtinių istorinių automobilių muziejus. Jame virš 100 eksponatų – nuo 19 amžių menančių karietų, tarpukario pirmųjų automobilių ir motociklų, iki po antrojo pasaulinio karo pradėtų gaminti šiuolaikinių, modernių automobilių.

Vilniuje duris atveria išskirtinių istorinių automobilių muziejus. Jame virš 100 eksponatų – nuo 19 amžių menančių karietų, tarpukario pirmųjų automobilių ir motociklų, iki po antrojo pasaulinio karo pradėtų gaminti šiuolaikinių, modernių automobilių.

REKLAMA

Muziejaus idėjos autorius aiškina, kad toks privatus muziejus bus pirmasis Lietuvoje, turintis tiek daug išskirtinių transporto priemonių. Tarp išskirtinių automobilių – ir prezidento Algirdo Brazausko tarnybinis „Audi“ limuzinas.

Netrukus automobilių entuziastams duris atversiančiame Vilniaus istorinių automobilių muziejuje stovi jau virš 100 eksponatų. Per du aukštus automobiliai suskirstyti pagal laikmečius. Kai kuriems automobiliams – keli šimtai metų. Nuo 19-ame amžiuje pagamintų ir restauruotų karietų iki sovietinių lenktyninių automobilių ir formulių.

„Nuo pirmojo tokio atsiradimo dviračio iki 2011 metų. Žmogus atėjęs čia kaip kokią laiko spiralę praeis“, – pasakoja idėjos autorius Alfredas Eitutis.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su sūnumi muziejų automobilių entuziastams atveriantis Alfredas Eitutis šią kolekciją rinko keliasdešimt metų. Kai kurie automobiliai prieš restauraciją atrodė gerokai prasčiau, tačiau dabar atrodo būtent taip, kaip prieš šimtą, kai į juos sėsdavo jų savininkai.

REKLAMA

„Modelis atviro kėbulo tipo mums lietuviams yra įdomus tuo, kad tai tarpukario Lietuvos buvo prabangiausias automobilis. Tai signatarui šis automobilis priklausė ir buvo paskolintas valstybės reikmėms, kai Vaitkus perskrido per Atlantą“, – kalba muziejaus vadovas Povilas Eitutis.

Muziejuje ne tik kelis šimtus metų menantys automobiliai ar karietos, o ir tarpukariu Lietuvoje nuo okupantų rusų slėpti išskirtiniai motociklai.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai savo turtą slėpdavo, nes Lietuvą okupavę sovietai nacionalizuodavo ir transporto priemones: „Motociklas buvo paslėptas po medinėmis grindimis, ant molinės aslos jį paguldė. Paslėpė nuo rusų. Ir likimas, jam turbūt nelabai pasisekė, nes motociklas kitą kartą buvo ištrauktas tik 2005 metais.“

Kai kurių automobilių modelių net sunku pasakyti, kiek egzempliorių pasaulyje liko: „Jie slepiasi uždarose kolekcijose, privačiuose garažuose.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, prie kai kurių automobilių esančiose aprašymo lentelėse pažymima, kad tokių transporto priemonių visame pasaulyje buvo pagaminta vos kelios dešimtys. Muziejaus vadovas rodo vieno Lietuvos prezidento automobilio dokumentus.

Priešais galinę sėdynę – ir Brazausko telefonas, kuriuo važiuodamas šiuo „Audi“ limuzinu jis skambindavo valstybės reikalais.

„Buvo priimti visi svarbiausi sprendimai kalbant per tą telefoną. Ir šis eksponatas yra įdomus tuo, kad buvo užsakytas iš audi gamyklos, unikalios komplektacijos. Ir tokių būtent „Audi“ automobilių pasaulyje buvo tik 300 vienetų pagaminta“, – kalba P. Eitutis.

REKLAMA

Kokia tokių automobilių vertė, automobilių entuziastai neatskleidžia. Esą kai kuriuos modelius jie per aukcioną nusipirko ir už kelis tūkstančius eurų. Vėliau restauravo. Tad, jų, kaip istorinių transporto priemonių vertė, išaugo.

„Tai yra serija, kokybė, autentiškumas, daug parametrų sudaro visą visuma. Aišku, mes kainą pasitikriname tik tada, kai parduodame. Ir kada mes parduodame, mes turime turėti antrą pusę – pirkėjas“, – tvirtina A. Eitutis.

REKLAMA

Tiesa, kai kurių automobilių vertė aiški – bent jau tokia, kokia ji buvo tuo laikmečiu. O lenktyninė formulė buvo pagaminta Estijoje sovietmečiu. 

„Tik, deja, dėl aliuminio monakoko technologijos sudėtingumo, pati formulė tiek išbrango, kad kainavo 25 tūkstančius rublių. Ji buvo taip sunkiai įperkama, kad padarė tik 18 vienetų“, – sako P. Eitutis.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų