• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus pavasariui prasidėjo ir masinis benamių kačių gaudymas bei sterilizacija. Specialistai pastebi, kad nesterilizuotų kačių kiemuose pastaraisiais metais tik daugėja, jos platina ligas ir parazitus. O gatvėse neretai atsiduria paliktos neatsakingų šeimininkų. Jei kačių veisimuisi nepavyks užkirsti kelio, miestuose jų populiacija gali tiesiog sprogti, tikina ekspertai.

Prasidėjus pavasariui prasidėjo ir masinis benamių kačių gaudymas bei sterilizacija. Specialistai pastebi, kad nesterilizuotų kačių kiemuose pastaraisiais metais tik daugėja, jos platina ligas ir parazitus. O gatvėse neretai atsiduria paliktos neatsakingų šeimininkų. Jei kačių veisimuisi nepavyks užkirsti kelio, miestuose jų populiacija gali tiesiog sprogti, tikina ekspertai.

REKLAMA

Klaipėdietė Tamara užsiima įprasta sau veikla. Moteris kaip ir kasdien vėl atėjo pašerti benamių kačių. Sako, tai daro tris kartus per dieną ir rainauodegių maistui išleidžia pusę savo pensijos. Uostamiestyje kates galima šerti tik specialiai tam įkurtose šėryklose, tad moteris čia jomis ir rūpinasi. Net vardus sugalvojo.

„Čia Vasia, čia Ryžyj, čia Musė, čia Muršyk, Murzyk. Va, visi“, – kalba klaipėdietė Tamara.

Anot veterinarų ir beglobiais gyvūnais besirūpinančių organizacijų atstovų, tokios šėryklos kaip traukos objektai labai pasitarnauja norint benames kates sugauti. Prasideda pavasaris, o su juo ir kačių ruja, tad būtina jas sterilizuoti. 

REKLAMA
REKLAMA

„Visos katės, ypatingai miestų teritorijose, turi labai daug kirminų, ausų erkių. Tai be tos pačios operacijos dar gydytojai suteikia ir tokią pagalbą minimalią. Na, miegančiai katei nesuduosi vaistų nuo kirminų, tad reikia pirkti brangius medikamentus“, – teigia „Nuaro“ vadovė Jurgita Šventoraitytė Gustaitienė.

REKLAMA

Specialistai aiškina, kad sterilizuoti murkles reikia tarp rujų. Nes jai prasidėjus kačių organizmas jau ruošiasi apvaisinimui, išsiplečia kraujagyslės, tad sterilizacija tuo metu gali sukelti komplikacijų. Todėl visoje Lietuvoje ir vyksta masinis benamių kačių gaudymas bei sterilizacija. Laukinių kačių populiaciją mažinti reikia, mat šios nešioja parazitus bei gali žmones užkrėsti įvairiausiomis ligomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra kačių, kurios labai baikščios. Jos yra agresyvios. Ir jokių būdu jos negalėtų gyventi nei prieglaudoj, nei privačių asmenų namuose. Todėl yra vienintelis kelias – kates sugauti ir iškastravus paleisti atgal“, – aiškina J. Šventoraitytė Gustaitienė.

Sterilizuotas kates paleidžia ten pat, iš kur jos buvo paimtos.

„Na, mūsų žmonės yra tokie kartais kategoriški ir sako – mums jų nereikia, išvežkite ir dėkite, kur norite. Tai naudodamasi proga, visiem galiu viešai pasakyti – nėra tokios vietos „dėkite, kur nori“. Katės turi būti iškastruotos ir parvežtos atgal. Tada jos tampa tos vietovės apsaugininkėmis, jos saugo teritoriją nuo kitų ateinančių kačių“, – sako J. Šventoraitytė Gustaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei kačių specialistai neparveža ten pat, murklių vietą užima kitos. Dažniausiai nesterilizuotos. Ir tokių kiemuose tik daugėja. Štai beglobėmis katėmis besirūpinanti klaipėdietė Renata tai akivaizdžiai mato. Ant moters rankų dėl neatsakingų šeimininkų požiūrio gatvėje atsidūręs katinas.

„Yra problema, kad žmonės labai daug išmeta savo augintinių kaip bebūtų gaila. Neieško pagalbos prieglaudose, o pasirenka lengviausią būdą – išmesti. Kaip ir šiuo atveju. Nes aš matau, kad jis yra visiškai naminis, bet jis buvo nekastruotas – vėlgi, gamtos šauksmas gal – pabėgo, neieškojo ir atsidūrė prie mūsų“, – kalba klaipėdietė Renata.

REKLAMA

Naminių kačių sterilizacija kainuoja 50–60 eurų. Laukinių dažniausiai pritaikydami nuolaidą imasi su prieglaudomis bendradarbiaujantys veterinarai. Ir vis tik dar gaji nuomonė, kad toks darbas yra betikslis. Kai kurie gyventojai turi kitokią nuomonę:

„Jei jis yra laukinis, tai, manau, kad ir nereikia. Čia yra nesveika. Čia mano asmeninis požiūris. Aišku, kad jie dauginsis, bet gamta pati reguliuos.“

REKLAMA

„Gaudė tas katytes ir vežė. Darė tą sterilizaciją. Bet kaip sakant, katės be sienų. Kaip ir paukščiai. Jos ten nueina, ten nueina. Ir tie veterinarijos gydytojai nelabai suinteresuoti yra.“

Tačiau tokias mintis veterinarijos gydytojai griežtai neigia. Esą jie ir patys organizuoja sterilizavimo akcijas, ir jų rezultatai akivaizdūs. Gamta šiuo atveju pati susitvarkyti negali, nes ypač miestuose gyvenančios katės natūralių priešų neturi, tad veistis gali nuolat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes buvom Klaipėdoj 2013 metais tokią didelę akciją padarę sterilizavimo – paleidimo, jų buvo tikrai labai smarkiai sumažėję maždaug porai metų“, – teigia veterinarijos gydytojas Linas Varanauskas.

Nereguliuojama kačių populiacija gali tiesiog sprogti. Nesterilizuotos katės dauginasi geometrine progresija. Jau pusės metų katė gali atsivesti vidutiniškai penkių kačiukų vadą. Tad ir pateles iš tokio naujagimių būrio jau po pusmečio gimdys savo vaikus. Katės nėštumas trunka du mėnesius, praėjus trims–keturioms dienoms po gimdymo katė vėl gali pastoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų