Valdžiai sušvelninus karantiną, tuoktis Vilniaus santuokų rūmuose foje jau nebereikės. Vieni pirmųjų į laimingųjų sąrašą pakliūva Julijana ir Antonas.
Nors ir privalu laikytis karantino reikalavimų: dezinfekuoti rankas, be žiedų prie salės darbuotojai paprašo jaunavedžių atsineštų rašiklių, pakliūti į ceremoniją negali visi norintys, visgi jaunavedžiai turi kuo pasidžiaugti. Sumainyti žiedus nuo šiol jie kviečiami kaip ir anksčiau į iškilmingą santuokų rūmų salę. Daugiau nei mėnesį tai buvo daroma rūmų foje.
Dabar besituokiančioms poroms pasiseka ir dėl to, kad nuo šiol į santuokos ceremoniją be liudininkų ir vertėjo dar galima atsivesti ir fotografą ar operatorių. Ir nors vestuvių puotos kelti dar negalima, be to, bučiuoti vienas kito jaunavedžiai irgi negali, mat privalo dėvėti kaukes, jaunieji nenusimena.
„Keista, sakyčiau, bet na… Atidėti tikrai negalėjom. Tiksliau, nenorėjom. Tai puotą vėliau kažkada, o dabar pasidžiaugsim vienas kitu“, – sako jaunavedžiai Julijana ir Antonas.
O štai vilniečiai Stanislovas ir Gražina net ir turi ką palyginti. Jie rodo nuotrauką, darytą lygiai prieš keturiasdešimt metų, kai tuokėsi pirmą kartą.
Už to paties vyro Gražina teka jau antrą kartą. Tiesa, skirtingai nei pirmos vestuvės, šios, sako ir vyras, ir žmona, įstrigs ilgam. Drabužiai iš spintos, nes parduotuvės buvo uždarytos, santuoka irgi tik pačių artimiausių rate. Kad ir nekokios sąlygos, kaip pajuokauja abu, atidėti šventės niekaip negalėjo.
„Prieš keturiasdešimt metų mes pirmą kartą tuokėmės čia. Po to išsiskyrėm ir dabar po keturiasdešimties metų tuokiamės antrą kartą čia. Tą pačią dieną, tą pačią minutę. Dėl to išsirinkom datą, ir dėl to jos nekeitėm“, – pasakoja jaunavedžiai Stanislovas ir Gražina.
Nors abu prisipažįsta – tuoktis kaukėtiems nepatogu. O ir didesnės šventės surengti nėra kaip. Negali į šventę susirinkti visi, mat vaikai užsienyje, tad dėl karantino atvažiuoti irgi nepavyko. Negali čia dalyvauti ir anūkas, kaip juokauja jaunevedžiai, suartinęs senelius, ir taip vėl juos privertęs sukurti šeimą.
Panašūs nepatogumai, kaip sako Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus patarėja, besituokiančiųjų sumažino perpus. Pernai balandį susituokė pusketvirto šimto porų, šiemet užregistruotos vos šimtas keturiasdešimt penkios santuokos.
„Tie jaunieji, kurie nori šventę švęsti su tėvais ir draugais iškilmingoje aplinkoje, nukėlinėja savo santuokas vėlesniam laikotarpiui. Nemažai jaunųjų iš kovo perkėlė į balandį, į gegužę buvo tokių“, – teigia Vilniaus santuokų rūmų atstovė Dovilė Senulienė.
Tiesa, vieni nukelia šventes keliems mėnesiams ar kitiems metams, kiti gi karantino nesibaimina, ir šventes, nors ir sau, planuoja toliau.
„Galim pasidžiaugti, kad per metrikacijos paslaugų informacinę sistemą, balandžio mėnesį, šimtą trisdešimt jaunųjų prašymų registruoti santuoką“, – kalbėjo D. Senulienė.
Vestuvių ir kitokių švenčių planuotoja Agata sako, veikiausiai žmonės grįš dvidešimčia metų atgal, kai vestuves keldavo namie, ir tik su pačiais artimiausiais. Mat prabangių vestuvių planuotojams dabar darbo tikrai nėra.
„Mes turime planą, tai planas persikelti į kitus metus. Yra ir tokių, bet yra sumažėjęs svečių skaičius. Svečių skaičius sumažėjęs iki trisdešimties asmenų. Ir vistiek kol kas tai lieka ant klaustuko. Mes bendraujame, kontaktuojame su jaunaisiais. Kol kas stebime, kokios bus švelninimo procedūros“, – sako „Agata Tom“ vadovė Agata Tomaševskaja.
Atšaukia žmonės ne tik vestuves. Prabangesnių jubiliejų šventimą, ar krikštynas taip pat nukelia geresniems laikams. O štai vestuvių planuotojai sako patiriantys nuostolių, bet čia pat sukantys galvą, kaip suktis toliau – viena iš galimybių – šventes rengti gamtoje, ir mažesniam žmonių būriui. Be to, tikimasi, kad valdžia iki vasaros karantiną arba išvis atšauks, ar dar labiau sušvelnins.