Šiaulietis Paulius džiaugiasi pastaruoju metu kiek sumažėjusiomis dyzelino kainomis. Degalinėje dyzelino litras kainuoja 20 centų pigiau už benziną, tad vyras nesivaržydamas pilasi pilną baką ir ruošiasi artėjančią vasarą daug keliauti automobiliu.
„Labai džiugina, kad krenta. Šiemet per Lietuvą keliausim tikrai daugiau nei praėjusiais metais“, – sako Paulius.
Visgi Pauliaus džiugesį temdo valdančiųjų sprendimas nuo Naujųjų metų dyzeliną branginti. Dėl padidinto akcizo mokesčio jau nuo sausio litras dyzelino kainuos 7 centais brangiau, po metų akcizas padidės dar 4 centais ir bus jau didesnis už benzino.
Ir tai dar ne viskas, 2025 metais litrą dyzelino dar 3 centais pabrangins naujas anglies dvideginio mokestis, kuris kasmet vis didės, kol 2030 metais pasieks 16 centų už litrą. Tokie nauji mokesčiai degalams vairuotojus siutina:
„Jie daro, kad jiems geriau būtų.“
„Kuras turi būti mažesne kaina, per brangus yra.“
„Mano tiek neteršia, kiek jie nori.“
„Aš visą gyvenimą prie dyzelino, tai prie jo ir likčiau.“
Didesni mokesčiai gresia ir benzinui. Po dvejų metų jis taip pat bus apmokestintas papildomu beveik trijų centų už litrą anglies dvideginio mokesčiu, kuris per penkerius metus padidės iki 15 centų vienam litrui. Didindama mokesčius degalams, premjerė Ingrida Šimonytė tikisi švaresnio oro Lietuvoje – kad vairuotojai mažiau važinės arba persės į mažiau teršiančius automobilius.
„Turime automobilių parko dyzelizaciją, kietųjų dalelių atmosferoje daugiau, negu norime turėti“, – aiškina Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Premjerei antrina ir aplinkos ministras, o finansų ministrė iš didesnių mokesčių viliasi surinkti į valstybės biudžetą ir papildomai po porą šimtų milijonų eurų kasmet.
„Dyzelinas – taršiausias kuras, dėl to turime sveikatos sąskaitą, tarša egzistuoja, didmiesčiai viršija kietų dalelių normas“, – kalba aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Per ateinančių kelerių metų laikotarpį planuojama surinkti virš 200 mln. eurų. priklausys nuo seimo, tačiau tai yra bendra ES politika žaliųjų mokesčių plėtra“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Tačiau vežėjų asociacija Linava jau prašo prezidentą vetuoti naujus taršos mokesčius ir perspėja, kad juos vežėjai perkels vartotojams, dėl ko dar labiau didės visų prekių kainos ir infliacija. Be to, vilkikų vairuotojai tonas degalų pilsis ten, kur ženkliai pigiau – kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje. Toms šalims nukeliaus ir mokesčiai, o dūmus į orą ir toliau leis Lietuvoje.
„Sudėtinga už sienos užsipildyti? Ne, jau dabar ten pigesnis kuras, važiuosime ten, taip bus ir yra. O kas dirba čia, jie įkaitai, pabrangimo problemą sprendi – keli įkainį, viskas brangs“, – tvirtina „Linavos“ atstovas Andrius Burba.
Nors dyzelinas ir pabrangs, automobilių pardavėjų įsitikinimu, tai neprivers lietuvių persėsti į benzinines ar elektrines mašinas, mat ir toliau tiesiog neapsimokės.
„Dyzelinas 15–20 proc. mažiau naudoja kuro ir teršia aplinką ne tiek, kiek gąsdina, važiuos kas mažiau naudoja kuro ir nesės į elektrinį ar benzininį automobilį“, – tikina Naudotų automobilių asociacijos vadovas Vismantas Baršys.
Valdančiųjų sprendimą užkrauti didesnius mokesčius vairuotojams nepalaikė ir absoliuti dauguma opozicijos, mat abejoja, ar dėl to Lietuvoje sumažės oro tarša.
„Taršos mokestis nepakeis, žmonės tik mokės daugiau, o biudžeto pinigai bus leidžiami nebūtinai taršai mažinti“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Linas Jonauskas.
Nauji žalieji mokesčiai gresia ne tik už degalus, bet ir kitą iškastinį kurą. Anglies dvideginio mokestį, sieksiantį iki 20 centų už kilogramą ar litrą kuro ir didesnius akcizus teks mokėti ir už anglis, koksą, lignitą, durpių briketus, krosnių kurą, gamtines dujas. Anglies dvideginio mokestis brangins ir suskystintas dujas naudojantiems vairuotojams.