Prieš 10 dienų Rūdiškėse apie 100 km/h greičiu važiavusių paauglių sukelta avarija, per kurią žuvo policijos pareigūnas, paskatino vidaus reikalų ministrę atkreipti dėmesį į kelių erelius.
Šiemet per 10 mėnesių šalyje per eismo įvykius jau žuvo 128 žmonės, tai yra 24-iais daugiau nei pernai tuo pat metu. O daugiausia žuvusių, 40 proc. – vairuotojai.
Policijos duomenimis, pagrindinė tragiškų įvykių keliuose priežastis – nesaugus greitis arba greičio viršijimas. Ministrė Agnė Bilotaitė pasiūlė didinti vairuotojams skiriamas pinigines baudas.
„Baudos buvo peržiūrėtos 2008 m. ir šiandien nėra adekvačios, atitinkančios realybės, nelabai atgrasančios. Administravimas kartais kainuoja brangiau negu pati bauda“, – tikino ministrė.
Sumokama vos šeštadalis baudų
Už greičio viršijimą 11–20 km/h ministrė ragina bausti iki 60 eurų bauda, o už viršijimą iki 30 km/h bauda siektų iki 120 eurų. Greitį viršijus dar daugiau – siūlė atimti teisę vairuoti, jei vairuotojas jau buvo kartą baustas.
Paaiškėjo skandalingi skaičiai – pasirodo, du trečdaliai pažeidėjų baudų nemoka, tad jiems jų dydis atrodytų nesvarbus. O didesnes baudas mokės tik trečdalis vairuotojų, jas tvarkingai sumokančių iki šiol.
Pasirodo, kad šiemet policija nustatė per milijoną pažeidimų ir pažeidėjams skyrė baudų už 2,5 mln. eurų, tačiau pažeidėjai sumokėjo vos šeštadalį šios sumos. Pernai ir užpernai valstybė surinko vos apie trečdalį skirtų baudų.
Pasak ministrės, pažeidėjai mokėti baudas vengia, atidėlioja, o kai kurie asmenys, dažniausiai neturintys oficialių pajamų, už atlygį net siūlo savo kontaktus, kad būtų nurodyti pažeidėjais, tačiau baudų iš jų niekas nesugeba išieškoti. Tad ministrė svarstė, kaip apsunkinti gyvenimą baudų nemokantiems kelių ereliams.
„Transporto priemonės neregistravimas, išregistravimas iš eismo, vairuotojo pažymėjimo neišdavimas, nepratęsimas“, – siūlė A. Bilotaitė.
Piktybinius pažeidėjus ministerija siūlė įtraukti į Rizikos grupės asmenų sąrašą ir periodiškai tikrinti, kaip jie laikosi ribojimų. Jei baudos nesumokės pažeidėjas užsienietis, ministrė Bilotaitė ragino įpareigoti ją sumokėti automobilį davusį savininką.
Na, o finansų ministrė kelių eismo baudų išieškojimą iš antstolių siūlė perimti ir atiduoti Mokesčių inspekcijai.
„Mokesčių inspekcija galėtų administruoti, žmonėms baudos išieškojimas taptų pigesnis, mažiau reikėtų mokėti antstoliams, bet tam reikėtų pritaikyti informacines sistemas, susiderinti su teisininkų bendruomene“, – svarstė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Siūlo bausti rykštėmis
Tik, ar naujos sankcijos padės sutramdyti kelių erelius, daug gyventojų abejojo ir siūlė dar griežtesnes bausmes:
„Pasėdi mėnesį, viešųjų darbų ir jis jau galvos, ar apsimoka.“
„Fizines bausmes – rykštėm duoti.“
„Greičio mėgėjams, stikliuko mėgėjams iš viso teises atimti, neduoti vairuoti.“
Na, o opozicijos atstovai kalbėjo, kad didinti baudų už greičio viršijimą nepakanka, reikia ne parodomųjų reidų, o daugiau policininkų keliuose, tvarkyti apleistus ir nesaugius kelius ir galbūt vėl skelbti visuotinę akciją „Stop karui keliuose“.
„Tai parodo ministerijos nekompetenciją, kalba apie drastišką baudų didinimą už pažeidimus, kurie yra labai formalūs ir neturi esminio įtakos avaringumui“, – tvirtino Seimo narys Saulius Skvernelis.
„Mūsų ministerijos, ne tik VRM, kai kažkoks įvykis įvyksta, skuba kažką pasakyti ir prisišneka didelių nesąmonių“, – kalbėjo parlamentaras Dainius Gaižauskas.
D. Gaižauskas ragino vadinamuosius trikojus greičio matuoklius statyti ne pasalose, o šalia mokyklų, darželių ir kitose avaringose atkarpose ir būtinai su perspėjimo ženklu, kad vairuotojai sumažintų greitį, o ne sulauktų dar vienos baudos.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.