Pasak Vaiko teisių specialistų, tai vyriausias iki šiol paliktas vaikas 14 metų veikiančiuose gyvybės langeliuose.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Čaižus garsas sekmadienio vakarą perskrodė Kauno ligoninės Prano Mažylio gimdymo namų erdves. Tai signalas, kad Gyvybės langelyje paliktas mažylis. Išskubėję į kiemą ir atvėrę gyvybės langelį medikai nustėro, lopšyje išvydo jau ūgtelėjusią mergaitę.
„Skambutis suskambėjo apie pusė aštuonių vakaro, atskubėję darbuotojai pamatė, kad ten tilpo apie 2 metų mergaitė. Tvarkingai aprengta, pleduky, kad nesušaltų. Medikai sako, kad lopšelyje rado, tai vadinasi tilpo, gal smulkaus sudėjimo buvo vaikas“, – pasakoja Kauno ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.
Į kamerą nenorėję kalbėti gimdymo namų darbuotojai pasakoja, kad mergaitė iš pradžių buvo guvi ir čiauškėjo sava vaikiška kalba. Šalia jie rado sauskelnių, kitų vaikiškų daiktų. Apžiūrėję mergytę, medikai jokių sužalojimų nepamatė, bet detalesnei apžiūrai išvežė į kitą padalinį.
„Mes nevertinom mediciniškai, mūsų kompetencija naujagimiai, kūdikiai, tai mes perdavėm greitosios medicinos pagalbos medikų globai. Vaikštantis kalbantis vaikas, daugiau duomenų negalim pateikti“, – priduria S. Tvirbutas.
O vaiko teisių specialistai pateikia ir daugiau žinių. Kad mažylė beveik dvejų metų sprendžia ne tik iš jos apžiūros, bet ir iš šalia palikto laiškelio.
„Buvo šiek tiek daiktų palikta, vardas, tikėtina gimimo data, daugiau nieko“, – sako Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.
Trauma bus itin skaudi
Įprastai tokiems pamestinukams suteikiamas naujas vardas ir pavardė. Šiuo atveju mergytei bus paliktas raštelyje užrašytas vardas. Tai vyriausias iki šiol paliktas vaikas gyvybės langelyje.
„Pagal pirminius duomenis, tai būtų vyriausias vaikelis paliktas gyvybės langely. Amžiaus yra neeilinis, paprastai paliekami mažuliukai vaikai, naujagimiai ir medikams lengviau nustatyti tai medikai įvertina. Žiūrėsim ar galėsim tą datą, kur ant lapelio, palikti“, – teigia A. Vežbavičiūtė.
Mergytė po apžiūros ligoninėje perduota laikiniems globėjams. Specialistai sako, kad įvykis tokio beveik 2 metų amžiaus vaikui – itin skaudi trauma
„Emocinė būsena nebūna tokiais atvejais gera, būdinti globotoja stengiasi, teko raminti vaiką, buvo ašarų ir tikrai daug. Vaikui tai skaudus įvykis, kurio pasekmes matysime laike“, – sako vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.
Savo vaiką gyvybės langelyje palikę tėvai neieškomi. Jie gali per tris mėnesius pareikšti norą susigrąžinti atžalą, tuomet reikės įveikti ilgą teisinį kelią. Bet tarnyba žada pagalbą.
„Reikia nustatyti identitetą, tapatybę, tėvystę teisminiai procesai, DNR atlikimas ir tik teismo keliu, bet jei žmonės tą daro, mes kviečiame priimt pagalbą, nes kažkokia krizė šeimoj atsitiko“, – aiškina A. Vežbavičiūtė.
Specialistai turi prašymą ir kitiems žmonėms.
„Geriausias kelias, kad jie praneštų, jei šeimoje dingo vaikas ir mes galėtumėm žiūrėt, gal šeimoje didžiulė krizė gal mamai reikėjo pagalbos ir ji niekur nesikreipė“, – sako A. Vežbavičiūtė.
Gyvybės langeliai Lietuvoje veikia nuo 2009-ųjų. Juose palikti 95 vaikai, 16 jų tėvai susigrąžino. Iki šiol vyriausias vaikas buvo 1 metų ir septynių mėnesių berniukas, jis paliktas prieš dešimtmetį taip pat Kaune.
Daugiau apie tai vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.