Tiesa, mokslininkai siunčia žinią visuomenei – epidemiologinė situacija kai kuriose savivaldybėse sparčiai prastėja – ypač Vilniuje.
Išsiilgę draugų ir mokytojų Šiaulių Gytarių progimnazijos pradinukai į mokyklą sugrįžta beveik po pusės metų nuotolinio ugdymo. Vaikai nešini gėlėmis ir saldainių dėžutėmis į mokyklą eina tarsi tai būtų rugsėjo pirmosios šventė. Pradinukai pasakoja, kad mokytis nuotoliniu būdu jiems buvo išties nelengva, o jų tėvai džiaugiasi, kad vaikai pagaliau sugrįš į gyvenimą:
„Fainai, kaip rugsėjo pirmąją, labai vaikai nori. Nereikės namie būti, vaikai mokysis vis geriau. Jau penktadienį susidėjo visas knygas, kad tik būtų greičiau.“
„Parodyki, kokios gėlytės gražios. Bus sugrįžimo proga.“
„Kai kam stringa internetas, kitus išvis išmeta iš pamokų, nes nieko nedaro.“
Gytarių progimnazijoje nuo koronaviruso paskiepyti visi šiuo metu dirbantys pedagogai išskyrus vieną mokytoją, kuri COVID-19 yra persirgusi anksčiau. Pasak Šiaulių miesto mero, visi pradinių klasių mokytojai sutiko pasiskiepyti nuo koronaviruso, mat norėjo kuo greičiau sugrįžti į darbus. O epidemiologinė situacija leidžia į mokyklas sugrąžinti vaikus be jokių testų – per pastarąsias dvi savaites čia 100 tūkstančių gyventojų tenka 124 atvejai. Pamatę į klases sugrįžusius vaikus mokytojai neslepia džiaugsmo.
„Laukėme ir norėjome sugrįžti. Pasiilgome vaikų, pasiilgome vaikų šypsenų. Ir vaikai visi nori sugrįžti į mokyklą“, – sako mokytoja Sonata Narkevičienė.
Pasak progimnazijos direktoriaus, pradinukams sugrįžus į klases mokykloje paisoma visų saugumo reikalavimų – laikomasi saugaus atstumo, vaikai iš skirtingų klasių tarpusavyje nekontaktuoja, dezinfekuoja rankas.
„Srautai sureguliuoti, atskiros klasės susirenka kas 15 minučių, dar 5 minutės pertrauka. O pamokas mes organizuojame be skambučių, kiekviena klasė turi savo praktiką. Ir per pertraukas vaikai iš skirtingų klasių nesusitinka“, – pasakoja Gytarių progimnazijos direktorius Rimtautas Pečeliūnas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia, kad į mokyklas jau sugrįžo apie 58 tūkstančiai pradinukų iš beveik 117 tūkstančių. Tose savivaldybėse, kur teigiamų atvejų skaičius yra mažesnis nei 200 atvejų 100 tūkstančių gyventojų sugrįžo 44 savivaldybių mokiniai, jiems testuotis nereikia.
„Taigi, mišrų ugdymą pradėjo 413 mokyklų ir beveik 3000 klasių komplektų“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Vis dėlto Vilniuje, Klaipėdoje, ir dar dešimtyje savivaldybių, kur epidemiologinė situacija prastesnė, vaikai į mokyklas gali grįžti tik atlikus kaupinių tyrimą. Tiriant šiuo būdu į vieną kaupinį surenkama iki 5 žmonių ėminių. Patys testai imami iš nosies landos, todėl tyrimas nėra skausmingas.
Tiesa, mokslininkai tikina, kad džiūgauti anksti ir siunčia žinią visuomenei. Kai kuriose šalies savivaldybėse epidemiologinė situacija sparčiai prastėja – ypač Vilniaus mieste ir rajone.
„Vilniaus miestas ir Vilniaus rajonas per tą mėnesį užsiaugino savo rodiklį vos ne dvigubai. Vilniaus buvo 283 prieš mėnesį, o dabar yra virš 400. Vilniaus rajone buvo 245, o dabar vos ne 500. O tai reiškia, kad Vilnius ir Vilniaus rajonas turės eiti į griežtą karantiną“, – kalbėjo Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Vien Vilniuje kiek daugiau kaip 2 tūkstančiai pradinukų jau sugrįžo į mokyklas. Duris po nuotolinio mokymosi atvėrė ir Naujojoje Vilnioje įsikūrusi mokykla Diemedis. Čia šiandien į klases grįžo 71 pradinukas, vos 9 vaikai liko mokytis nuotoliniu būdu.
„Pradiniame ugdyme yra labai svarbi dalis skirta socializacijai, mokinių buvimui kartu, gebėjimui, būti kartu, ugdyti socialinius įgūdžius ir, deja, to negalime padaryti nuotoliniu būdu“, – sako „Diemedis“ direktorius Virgilijus Pupeikis.
Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovės, kol kas epidemijos protrūkių sostinės mokyklose išvengti pavyksta dėl to, kad vaikai ir mokytojai yra nuolatos testuojami kaupinių būdu. O pirmoji sostinėje duris atvėrusi pilotinė mokykla – kunigaikščio Gedimino progimnazija jau spėjo izoliuoti ir kelias klases.
„Testuodami kaupiniais mes izoliavome tris klases, tai iš esmės radome sergančius vaikus, tai džiugu, nebeturime protrūkio ir tos klasės yra perėjusios į nuotolį“, – pasakoja Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovė Guoda Ropaitė-Beigė.
Tiesa, nuo šiol mokyklos taip pat galės organizuoti ir kontaktines konsultacijas abiturientams iki 5 moksleivių. Visgi kai kurios savivaldybės tikina, kad reikia ne konsultacijų, o kuo skubiau abiturientus sugrąžinti į mokyklas, kad šie tinkamai pasiruoštų valstybiniams egzaminams.
„Kalbėjome su ministre ir prašėme būtinai skiepyti pedagogus ir abiturientus, kad jie turėtų bent mėnesį iki egzaminų, ramintųsi psichologiškai, abiturientai suprastų, kad jiems rodomas dėmesys, išeitų ramesni“, – teigia Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Ministerija kol kas tokios galimybės nemato.
„Galimybė sugrįžti priklauso nuo epidemiologinės situacijos. Šiuo metu visoje Lietuvoje epidemiologinė situacija viršija 200 atvejų 100 tūkstančių gyventojų“, – kalbėjo J. Šiugždinienė.
O nuo koronaviruso šiandien pasiskiepijęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tikina, kad ministerija šiuo metu svarsto galimybę į mokyklas sugrąžinti ir abiturientus. Tiesa, kaip greitai tai gali įvykti, kol kas atsakymo nėra. Šią savaitę planuojama atnaujinti vakcinavimo nuo koronaviruso planą, į jį svarstoma įtraukti ir kitus, ne tik pradinių klasių, mokytojus.