Šiaulių ukrainiečių organizacijoje „Karpatai“ žaislus mažiesiems ukrainiečiams renka devynmetis Arnas. Jau daugiau nei savaitę kasdien po keturias valandas čia padeda rūšiuoti ir sukrauti tai, ką suneša geradariai Ukrainos žmonėms – drabužius, maistą, higienos priemones, žaislu.
„Padėti ukrainiečiams karo metu, nes jiems labai sunku. Ir aš jiems noriu padėt“, – kalba savanoris Arnas Mažeika.
„Ir jis sako: mama, einam kur nors padėti. Išnaršėm internetą, radom būtent čia – mums labai patogu, netoli namų. Ir atėjom. Ir kai atėjom, nebeišeinam“, – pasakoja Arno mama Evelina Mažeikienė.
„Labai žiauru… Blogas tas Putinas yra. Aš manau, kad kol kas gerai ukrainiečiai laikosi“, – sako savanoris Arnas.
Į Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos sporto salę keliauja visų sostinės mokyklų parama Ukrainos žmonėms – daugiausiai maisto produktai. Tokią idėją pasiūlė ir įgyvendino gimnazijos vadovas. Per kelias pirmąsias valandas Biržiškos gimnaziją pasiekė dėžės iš 17 mokyklų. Vaizdai jau dabar įspūdingi, tačiau tai dar ne pabaiga.
„Turime turbūt didesnę dalį sunkvežimio, kuriuo vešime. Dar priiminėsime paramą pirmadienį, antradienį, trečiadienį. Tai esame be galo dėkingi visiem kolegom, mokiniams, tėvams, kurie taip geranoriškai pasižiūrėjo“, – kalba gimnazijos direktorius Valdemaras Kaupinis.
Į gimnaziją paramą neša ir patys mokiniai.
„Kaip ir kiekvienas pilietis, esu šokiruotas, kad dvidešimt pirmame amžiuje įvykdoma tokia agresyvi užsienio politika“, – sako moksleivis Džiugas.
„Jeigu gali, prisidėk, jeigu gali, aukok, kas tik yra įmanoma, nes, manau, kad ukrainiečiai tikrai bus dėkingi už visa tai, ir ta pagalba yra tiesiog labai būtina“, – tikina moksleivių prezidentė Gerda Kasčiūnaitė.
Vienijasi ir klasės. Štai dešimtokai jau sukrovė tris dideles dėžes maisto produktų nuo karo kenčiantiems ukrainiečiams.
„Žmonės Ukrainoje kovoja ne tik už savo laisvę, jie kovoja taip pat ir už mūsų laisvę. Ir galbūt mes iš tų karinių veiksmų negalime jiems padėti, todėl mes bandome padėti jiems smulkesniais, kitais būdais“, – sako moksleivė Emilija.
„Jeigu mes neprisidėsim, tai tada nieks neprisidės“, – tikina moksleivė Morta.
Moksleiviai vardija, ką sunešė. Gimnazistai pasirūpino, kad ir ukrainiečių gyvenimas būtų saldesnis:
„Čia visa dėžė sausainių.“
„Ne tik, kad pradžiuginti, padėti jiems, nes gyvenimo sąlygos karo metu yra prastos“, – kalba moksleivis Matas.
„Tai norisi, kiek galima kuo padėt ir kad bent kažkiek galėtume prisidėt. Aišku, nepadarysim tiek, bet bent kad jie galėtų įsivažiuoti pradžiai“, – sako moksleivis Tomas.
O kai kuriems moksleiviams ir jų šeimoms nuo karo bėgančiais ukrainiečiais tenka rūpintis tiesiogiai. Taisija pasakoja, kad jos šeima neseniai priėmė giminaičius iš Odesos.
„Mano mamos pusseserė, jos vyras, jos dukra ir anūkas. Ir jiems iš tikrųjų yra labai sunku, nes kiekvieną dieną jie mato per žinias, kas vyksta jų šalyje ir nežino, kada galės grįžti namo“, – pasakoja moksleivė Taisija.
„Paaugliai, sakykim, visokių iškrečia dalykų, bet dabar yra tokie labai vieningi ir būtent jautrūs“, – teigia gimnazijos mokytoja Laimutė Buterlevičienė.
Klaipėdos mažajame licėjuje pradinukai ir darželinukai pardavinėjo įvairius saldumynus ar savo pagamintus rankdarbius. O surinktus pinigus paaukos mažąjį licėjų jau pradėjusiems lankyti ukrainiečiams.
„Jau išpirko… – O apyrankių nebeliko, viskas? Viską išpirko? – Taip. – Per kiek laiko? – Nežinau. Net viena minutė nepraėjo, man atrodo“, – sako auklėtinis Angelina.
„Saldainių kiek buvo ir kiek liko? – Aš neskaičiavau, kiek buvo. – O dabar? – Du liko! Ką padaryt… Kur keliaus tie pinigėliai? – Į Ukrainą“, – kalba auklėtinis Jonas.
„Šiai dienai mes jau turime devynis vaikus priėmę. Ir planuojame dar priimti. Tikrai toms šeimom reikia pagalbos, nes jie atvyko be nieko. Jie neturi priemonių, neturi rūbų, neturi avalynės. Tai viso to ir parūpinsim“, – teigia mažojo licėjaus direktorius Tomas Raibys.
Į Vilnių, Kauną ir Klaipėdą atvykusių ukrainiečių vaikų, kurie pradėjo arba pradės mokytis ugdymo įstaigose, dabar gali būti daugiau nei 300. Vilniaus meras Remigijus Šimašius prasitarė, kad, jeigu reikės, sostinėje bus steigiama ukrainiečių mokykla, nes kol kas įmanomas mokymasis tik lietuvių, anglų arba rusų kalbomis.