Ūkininkai po Žemės ūkio ministerijos langais atvežė šieno rulonų. Žemdirbiai nepatenkinti žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko veikla ir reikalauja jį atsistatydinti.
„Priekabėlė, su ja atgabenome. Puikus simbolis žemės ūkio politikos, pilna Lietuvoje tokių rulonų pakelėse ir pamiškėse“, – pasakoja ūkininkas iš Kelmės rajono Martynas Puidokas.
Ūkininkai ministrą K. Navicką, kuris anksčiau yra dirbęs aplinkos ministru, kaltina žemės ūkio neišmanymu ir perdėtu rūpinimusi ekologija ir žaliuoju kursu, o ne žemdirbių interesais. Ūkininkai neprieštarauja ūkininkauti ekologiškiau, tačiau reikalauja didesnės valstybės paramos.
„Ministrui reikia atsistatydinti, ministras nesupranta savo darbo“, – tikina ūkininkas iš Kelmės rajono Edgaras Piniauskas.
„Laikas bėga, niekas nesikeičia, o ką jis siūlo daryti? Sėdėti ir žiūrėti, kaip viskas nyksta“, – sako ūkininkas iš Radviliškio rajono Benas Elzbergas.
„Ministrui laikas trauktis. Jis neatsižvelgia visai į žemdirbius“, – piktinasi ūkininkas iš Radviliškio rajono Aivaras Rimkus.
Išvydęs šalia ministerijos išrikiuotus šiuos šieno ritinius, ministras išeina pasikalbėti su protestuotojais. Tačiau kalba iškart pasisuka abipusių kaltinimų keliu.
„Jei tik tokie reikalavimai, nelabai turime apie ką kalbėtis. Jei tik tiek galite pasakyti, tai gaila. Negalvoju trauktis, jau tą sakiau, nei nuo žalio kurso, nei nuo savo pozicijos“, – komentuoja K. Navickas.
Mėgindami išsaugoti K. Navicką poste, konservatoriai į pagalbą jam siunčia buvusį žemės ūkio ministrą, dabartinį Seimo Ekonomikos komiteto pirmininką Kazį Starkevičių – tarpininkauti ginčuose su žemdirbiais. Šis dar viliasi įtikinti ūkininkus liautis protestuoti.
„Reikia ministrui perkrauti komandą, sustiprinti. Jis intensyviai ieško žmonių, gal ir iš ūkininkų, kurie sustiprintų ministerijos politines pozicijas“, – teigia K. Starkevičius.
Tačiau ūkininkų tarybos vadovas Jonas Vilionis abejoja konservatorių nuoširdumu ieškoti kompromisų ir grasina dar didesniais protestais.
„Sako, tu nedraskyk akių, prieš visus. Dabar jis mums sako, manęs nenervuokite. Jei vienas nueisi, tai gal užpakalį išspardys. Tiesiog traktorių išvažiavimai gali būti. Kaip nuspręsime visi. Kuo jis ilgiau temps gumą, geriau Lietuvai nebus ir tai Vyriausybei. Gal prie ministerijos suvažiuosime 4–5 tūkstančiai ir jam įteiks žmonės reikalavimus ,ir duosime datą, kada gali būti kitos akcijos“, – kalba J. Vilionis.
Premjerė Ingrida Šimonytė ministrą Navicką gina, sako, jis turi žemės ūkį nukreipti žalesne kryptimi ir neprivalo ginti tik šalies ūkininkų interesus.
„Pripažįstu visų teisę protestuoti prieš visus ir viską, kaip tik atrodo reikalinga demokratinėje šalyje. Ministro atstatydinimui reikia rimtesnių priežasčių nei tai, kad kažkokia visuomenės grupė mano, kad ministras nepatinka“, – komentuoja I. Šimonytė.
Po pokalbio su protestuojančiais ūkininkais ministras K. Navickas išvažiuoja pas prezidentą Gitaną Nausėdą. Po valandą trukusio pokalbio ministras pareiškia pajutęs ir Prezidento paramą.
„Prezidentui paminėjau tikslus, dėl ko yra žalias kursas ir politinis susistarimas. Dėl mineralinių trąšų mažinimo, siekis gerinti upių būklę, tuos dalykus aptarėme. Priekaištų nebuvo, tai tą paramą jaučiu, taip“, – kalba K. Navickas.
Prezidentūra komentuoti prezidento ir ministro susitikimą atsisako, tik išplatina pranešimą spaudai, kuriame šalies vadovas akcentuoja, kad žaliasis kursas yra vienas aktualiausių prioritetų ir žemės ūkyje, tik transformacijai reikia užtikrinti adekvatų finansavimą ir dialogą su žemdirbių organizacijomis. Šiandien pasikalbėjęs su ministru K. Navicku, poryt prezidentas planuoja susitikti ir su ūkininkų atstovais.