• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įpusėjus pavasariui žiemą primenatys orai gąsdina ūkininkus ir sodininkus. Ketvirtadienį Mažeikių rajone krito snaigės, o artimiausiomis naktimis gali kaip reikiant pasikandžioti šalnos. Kai kur jos prognozuojamos net iki 9 laipsnių.

Įpusėjus pavasariui žiemą primenatys orai gąsdina ūkininkus ir sodininkus. Ketvirtadienį Mažeikių rajone krito snaigės, o artimiausiomis naktimis gali kaip reikiant pasikandžioti šalnos. Kai kur jos prognozuojamos net iki 9 laipsnių.

REKLAMA

Ūkininkai išsigandę – jei prognozė pasitvirtins, gali tekti atsisveikinti su būsimu obuolių derliumi. O gėlininkai skuba gelbėti išsiskleidusius žiedus Motinos dienai.

Gegužės 4-osios rytas Mažeikių rajone pasižymėjo gražiu snygiu, lyg žiemos rytą, gyventojai dalijosi vaizdais socialiniuose tinkluose. Tačiau žiemą primenantys orai gąsdina ūkininkus. Gėlių augintoja Aurelija sako, kad Radviliškio rajone, Sidabravoje, naktį į ketvirtadienį buvo 4 laipsniai šalčio.

Išskirtines pilnavidures tulpes gėlininkei pavyko išgelbėti. O dalį narcizų šalna jau apkandžiojo. Laukas narcizų skirtas artėjančiai Motinos dienai. Tačiau išgirdusi orų prognozę, kad artimiausiomis naktimis šalnos gali siekti net 9 laipsnius, gėlių augintoja skuba gelbėti pražydusius narcizus. Dalį dengia, dalį skina anksčiau laiko.

REKLAMA
REKLAMA

„Narcizai, ypatingai tie, kurie išsiskleidę jau, nebe pumpuro stadijoj jau, minus 8 tikrai pakenktų. Užsiraitytų tie žiedlapėliai ir nebeturėtume kokybiško žiedo“, – aiškina gėlių augintoja Aurelija Valantinaitė-Vaičaitienė.

REKLAMA

Gėlių augintoja sako nepamenanti tokio šalto oro per patį gėlių žydėjimą. Baisiausia, anot gėlininkės, kad šalnos kandžiojasi jau beveik savaitę – o artimiausios naktys gali būti tiesiog pražūtingos.

„Tu ryte prabundi, matai, saulė kyla ir galvoji: pasižiūrėsiu per langą kas, žolė balta ar ne. Tai kiekvieną rytą taip apie ketvirtą žadintuvas ir stebėt temperatūrą, termometras padėtas tarp lysvių“, – pasakoja A. Valantinaitė – Vaičaitienė.

REKLAMA
REKLAMA

Iš keturių skleistis besiruošiančių obels pumpurų – vos vienas sveikas. Kaip šalnos pakenkė besiruošiančioms žydėti obelims dairosi Aukštikalnių sodų šeimininkas. Ūkininkas sako, kad šalnos jų ūkyje savo nagus jau parodė praėjusį penktadienį.

„Sakykim, vat auksis veislė, šiuo momentu žiūrint, apie 20 procentų žiedų jau yra žuvę“, – sako bendrovės „Aukštikalnių sodai“ vadovas Arvydas Paškevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau obuolių augintojas labiausiai bijo dėl artimiausiomis naktimis prognozuojamų, kaip kur net iki 9 laipsnių šalnų.  

„Tokių šalčių jau nebeatlaiko, daugiausiai 2,5 dar gali palikti 20 procentų žiedų sveikų, o jei virš 4 laipsnių, jau nieko nebebus. Jau tenai kaip miške grybus reikės rinkti obuolius“, – kalba A. Paškevičius.

Ūkininkas baiminasi, kad nepasikartotų beveik prieš dešimtmetį užklupusi situacija. Kai dėl pavasarinių šalnų beveik nebuvo, ką skinti.

REKLAMA

„Gegužės tada iš 12 į 13 naktį buvo irgi labai šalta ir praktiškai derliaus neskynėm. Viso tada derliaus buvo 300 tonų, grubiai skaičiuojant, apie 8 procentus nuo įprastinio derliaus“, – tvirtina A. Paškevičius.

Nesunku, anot ūkininko, suskaičiuoti ir kokie nuostoliai lauktų, jei prognozės pasitvirtintų.

„Apyvarta, jeigu yra du milijonai, ir 10 procentų skini, tai labai nesunkiai suskaičiuot viską. Skėčių neuždėsi visur, o rytoj bandysim truputį pamaitinti su trąšom, lapinėm trąšom, gal kiek padės“, – kalba A. Paškevičius.

REKLAMA

Šalnos tiek dirvos paviršiuje, tiek ore naktį į ketvirtadienį užfiksuotos beveik visoje Lietuvoje. Šalčiausia buvo – net iki 6–7 laipsnių – šaltukas spaudė ties vakariniais, šiauriniais šalies rajonais.

Atsikvėpti ūkininkams neleis ir artimiausios naktys. Galimos dar didesnės – kai kur net iki 9 laipsnių šalnos.

Pasak vyresniosios sinoptikės, nors šalnos pavasarį nestebina, tačiau ši gegužės pradžia išsiskiria pakankamai ilgai besitęsiančiomis ir gerokai didesnėmis šalnomis ne tik dirvos paviršiuje, bet ir ore.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ta arktinė oro masė lemia tas šalnas ir dar tai, kad turime tokias giedras, mažai debesuotas naktis ir tas spindulinis atvėsimas vyksta, tai vat visi šitie komponentai susideda ir tos naktys tikrai yra labai vėsios“, – aiškina vyresnioji sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.

Vyresniosios sinoptikės teigimu, pirmoji šių metų pavasario pusė itin permaininga – buvo dienų, kai termometrų stulpeliai kilo kone iki 20-ies laispnių, o dabar galime sulaukti šaltuko kaip žiemą.

tv3.lt

yra lenkijos ūkiai, isgelbes kaip visada ir su pienu,ir su obuoliais, varškė, sviestu, grūdais ir t.t
Ko čia pergyvenate, valgysite kriaušes.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų