Tai, kas šiandien vyksta rytų Australijoje, panašu, galima vadinti žemėje prasivėrusiu pragaru. Tūkstančiai australų į šalies rytines pakrantes suplūdo ne sutikti Naujųjų, o ieškodami gaivesnio oro gurkšnio ir sprukdami nuo liepsnų kaitros.
40°C ir didesniame karštyje išdžiovintus miškus ir krūmynus ryjančios liepsnos jau čia pat – Malakutos, Beitmans Bėjaus ir kituose pakrančių miestuose ir poilsiavietėse, vietiniams ir turistams neliko nieko kito, kaip sprukti prie vandens:
„Esame 8 suaugę ir 9 vaikai. Atvykome čia, nes tėvų namai, kur glaudėmės, sudegė šį rytą. Taigi atskubėjome prie pakrantės.“
„Supratome, kad namų gelbėti jau nebeapsimoka. Sprukome, kol galime.“
Beitmane Bėjaus pakrantėje vietiniai sako, kad net labai norėdami negalėtų iš jos pasprukti: atkirsti visi sausumos keliai:
„Mums viskas gerai, sėdime mašinoje, nes papūtė pietų vėjas ir viskas paskendo dūmuose.“
Kas ne pakrantėje, tie ant vandens laiveliuose ir valtyse. O tirštėjant dūmams dangus nusidažo ryškiai oranžine ar net vietomis kone kraujo spalva. Pasirodo, kvėpuoti sunku net virš vandens – štai australai valtyje slepiasi po antklodėmis ir užsimuturiuoja veidus.
O dar neišdegusiuose žemės plotuose neįtikėtini dešimčių nuo stichijos sprunkančių kengūrų vaizdai.
Apokalipsę primenanti diena jau vaidinama viena blogiausių per visą šio sezono gaisrų krizę. Nuo vakar vakaro liepsnos Naujajame Pietų Velse ir Viktorijoje sunaikino dar dešimtis namų ir pražudė mažiausiai du žmones, dar keli laikomi dingusiais.
„Sutrinka elektros tiekimas, sutrinka telekomunikacijos, mobilusis ryšys ir taip toliau. Sunku susisiekti su evakuacijos centrais, banglenčių klubais. Yra daugybė pavojų keliančių medžių ir gaisrų aplink pagrindines susisiekimo arterijas“, – sako komisaras Shane Fitzsimmons.
Pragariškos liepsnos, anot pareigūnų, žmones gali pražudyti vos priartėjusios, per atstumą, mat aplink jas oras įkaista iki kelių šimtų laipsnių. O virš gaisrų ore net susidaro stichinės atmosferos sąlygos.
„Susidaro stulpas einantis kiaurai atmosferą iki 14 km aukščio. Stebėjome šiuos stulpus – juose kuriasi savas klimatas. Iš jų trenkia žaibai, jie nenuspėjami“, – pasakoja komisaras Andrew Crisp.
Dėl to vietomis gaisrų neįmanoma gesinti net iš orlaivių. Jau skaičiuojama, kad per šios vasaros gaisrų sezoną Australijoje žuvo 11 žmonių, tarp jų ir keli ugniagesiai savanoriai. Manoma, kad žuvo ir milijonai gyvūnų, vien koalų iki 8,5 tūkst. Liepsnos jau prarijo per 1000 namų. Išdegė mažiausiai 3-ijų mln. hektarų plotas – tai pusė Lietuvos teritorijos.