Pasak krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko, Lietuva reaguodama į karą Ukrainoje karininkų skaičių didina. Į Daukanto aikštę žygiuoja 29-oji Lietuvos karo akademijos absolventų laida. Jiems bus suteiktas pirmasis karininko – leitenanto – laipsnis.
Ten jaunuolius pasitinka Prezidentas Gitanas Nausėda. Iškilminga ceremonija atidaroma Lietuvos himnu.
Apdovanojama geriausia kurso kariūnė Rūta Visockytė. Tai trečias kartas karo akademijos istorijoje, kai šį titulą gauna mergina. Geriausiai kariūnei Krašto apsaugos ministras įteikią specialių kardą.
„Merginos, mes negalim pabėgti nuo fakto, kad mergina fiziologiškai nėra visiškai lygi vyrui ir negali tiek daug padaryti, kiek vaikinas, tačiau ji gali kitose srityse, puikiai papildo vaikinus ir padeda pratybose įvairiose taktinėse situacijose. Ir merginos susitvarko su daugiau darbų vienu metu. Tarnausiu generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalione“, – kalba akademijos absolventė Rūta Visockytė.
Karininko – leitenanto – laipsnį gauna 37 vaikinai ir 7 merginos.
„Besidominčių merginų skaičius didėja nuolat. Ir įstojančių skaičius didėja, turime apie 10 procentų iš studijuojančių, įstojusių į kario akademiją kariūnų“, – teigia Lietuvos karo akademijos atstovas Donatas Suchockis.
„Gal norėtųsi ir daugiau, tačiau tai nėra toks paprastas pasirinkimas ir jis susiję ir su fizinio krūvio tam tikrais dalykais, bet jų daugėja. Apskritai krašto apsaugos sistemoje merginų daugėja. Matom karą Ukrainoje, matom viską iš arti. Dabar mes didinsime būsimųjų karininkų skaičių karo akademijoje, mokysime vis didesnį jų skaičių ir jau dabar turime šiais metais 90 dar atrinktų“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Kiekvienam jaunajam karininkui laipsnį suteikia Lietuvos Prezidentas, kardu paliečia kiekvieno absolvento antpetį, taip įpareigoja garbinai tęsti tarnybą Lietuvos kariuomenei ir žmonėms. Gitanas Nausėda savo kalboje primena būsimiems karių vadams jų laukiančias grėsmes.
„Tai vienas didžiausių ir garbingiausių įsipareigojimų. Dar svarbesnis jis tampa tęsiantis brutaliai Rusijos karinei agresijai Ukrainoje, kuri išryškino visų Lietuvos žmonių pareigą prisidėti prie savo šalies gynybos stiprinimo“, – tikina G. Nausėda.
„Jaučiuosi pilnai pasiruošęs ginti tėvynę, 4 metai karo akademijoje suteikė daugybė drąsos, ryžto. Taip pat gebėjimų laiku ir vietoje atlikti savo pareigas“, – tvirtina akademijos absolventas Mantas Tutkus.
„Yra suvokimas, kad atsitikus mūsų valstybei, jeigu atsitiktų panaši situacija, mes esame pasiruošę ginti. Jaučiu tokia kaip pareigą, kaip pašaukimą ginti savo valstybę, jeigu prireiks, savo gyvybe“, – teigia akademijos absolventė Emilija Smitriūtė.
„Tos kylančios grėsmės padėjo susidėlioti prioritetus, kad įsitikinti, kad tikrai esu teisingame kelyje, tai motyvuoja, ir skatina stengtis“, – sako akademijos absolventas Dominykas Krutulis.
Didžioji absolventų dalis pradės tarnybą sausumos pajėgų vienetuose, vadovaus būriams, kuriuose yra maždaug po 32 karius. Kiti specializuosis kitur: bus technikais, laivavedžiais, skrydžių valdymo specialistais, orlaivių pilotais.