Tačiau šie teisinasi, esą tuo metu Alytuje visos greitosios pagalbos brigados buvo užimtos, tad kvietė iš kito už pusšimčio kilometrų esančio miesto. Dar kaltina velionio artimuosius, kad šie kvietė medikus ne dėl insulto, o žmogaus kritimo. Tragišką įvykį aiškinsis akreditavimo tarnyba. O Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai sako, kad tokie įvykiai rodo, jog reikia reformuoti ir tankinti greitosios pagalbos tinklą.
Alytiškės Rasos Jarmalavičienės pensininką vyrą insultas ištiko namuose dirbant rūsyje. Sukniubęs ant laiptų vyras žmonai dar spėjo pasakyti, kad pasidarė bloga.
„Galvoju, einu pas jį. Žiūriu, jis ant rūsio laiptų atsigulęs. Sakau, Romai, kas yra, atsitiko? Jis sako, man bloga pasidarė, užtai čia atsiguliau“, – teigė moteris.
Moteris telefonu skubiai ėmė ieškoti pagalbos. Greitosios alytiškiam teko ieškoti ilgai, ji važiavo ne iš Alytaus, o net už beveik pusšimčio kilometrų esančių Lazdijų.
„Laukėm, greitosios nėra. Iš Lazdijų sako važiuoja, laukiam laukiam. Niekas neatvažiuoja“, – pasakojo alytiškė.
Alytaus greitosios pagalbos stoties darbuotojai teisinasi pas Jarmalavičienę negalėję skubiai atvažiuoti, nes visi esą buvo užimti.
„Alytuje budi 5 brigados, Lazdijų pastotėje 2 brigados. Ten yra mūsų pastotė, Alytaus greitosios pastotė, Alytuje tuo metu nebuvo laisvų brigadų“, – kalbėjo Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos slaugos administratorė Rita Pavilonytė.
Insultą patyręs ligonis, anot žmonos, medikų sulaukė tik po 45 minučių.
„Greitoji 45 min. Alytuj vietoj reikia laukti. Jei būtų greičiau, būtų laimingiau“, – sakė R. Jarmalavičienė.
Negana to, vėliau medikai ligonį dar suvežiojo iš Alytaus į Kauną ir atgal.
„Visa kairė pusė paralyžiuota, smegenys negyvos beveik visos, krešulys, kalba atimta. Reiškia nebuvo reikalo ten laikyti“, – pasakojo mirusio vyro žmona.
Tragedija Alytuje jau susidomėjo ir Sveikatos apsaugos ministerija.
„Greitoji pagalba nuvežė į artimiausią Alytaus ligoninę, ten pralaikytas pacientas 3 val. po 3 val. iškviestas automobilis pervežimui, pacientas nuvežtas į Kauną, po valandos grįžo atgal į Alytų“, – dėstė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Buzytė.
Alytaus medikai mėgina kratytis kaltės dėl ilgo važiavimo, galimai nulėmusio ligonio mirtį.
„Buvo kviesta ne kaip į insultą, namiškiai įvardijo kritimą. Traumą įvardino. Matyt blogai informavo dispečerinę, patys nesuprato, kas įvyko. Todėl taip gavosi. Bet Alytuje nebuvo nė vienos brigados. Vis tiek ji būtų artimiausia aplink įvykio vietą būtų siųsta iš Lazdijų“, – tvirtino R. Pavilonytė.
Vyro netekusi moteris vis tiek piktinasi tokiu medikų lėtumu.
„Aš pamačiau, kad jam suparalyžiavo vieną pusę, atėmė kalbą, iš karto supratau, kad jam insultas. Daug yra žinių, kad greitoji pagalba buvo prie nakvynės namų stovėjo. Man atrodo, galėjo vietoj“, – teigė alytiškė.
„Insultų yra 2 rūšių, gal žmogui iš karto išsivystė hemoraginis, tą gali pasakyti tik medikai. Tada nebepadėsi, tos valandos, jos auksinės, bet šiuo kartu gavosi kaip gavosi. Belieka užjausti artimuosius“, – aiškino R. Pavilonytė.
Tragediją Alytuje toliau narplios Valstybinė Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.
Yra kriterijai, į miestą turi atvykti per 15 min, kaimo vietovėse 25 min. kalbant apie šį atvejį, visos Alytaus brigados buvo įvykiuose, išvažiavusios padėti ligoniams. Buvo siunčiama artimiausia brigada iš Lazdijų, kurį į įvykio vietą atvažiavo per 36 min“, – sakė SAM atstovė.
Velionio artimieji nežada pasiduoti ir reikalauja atlikti Alytaus ligoninėje auditą. Na o ministerija žada greitosios pagalbos reformą šalyje – perimti ją iš savivaldybių ir tinklą padaryti tankesnį, išskirstyti brigadas po daugiau budėjimo vietų.
Kodėl vėl kalta tik greitoji, juk jie teikia pagalbą kažkam kitam ir vienu metu negali būti keliose vietose. Iš esmės niekas nesprendžia problemos-trūksta Lietuvoj greitųjų, nes jų skaičius nustatomas pagal gyventojų skaičių rajonuose. Kadangi uždaryti akušeriniai, vaikų ligų ir kiti skyriai, rajoninėse ligononėse nebeteikiama daugybė paslaugų, atsiranda daugybė GMP pervežimų į didmiesčių ligonines, sugaištant po 3-4 val. Kaip priversit atvykti pas pacientą per nustatytą laiką, kai tiesiog, nėra kam važiuoti, kai laisvų brigadų dėl užimtumo nėra.