Ne ką mažesnį pragarą išgyveno ir kiti namo gyventojai, net keliolika žmonių, tarp kurių buvo ir vos 3 mėnesių kūdikis. Įkalinti viršutiniuose aukštuose, ugniagesių pagalbos laukė nuo dūmų ir karščio slėpdamiesi balkonuose. Prabilę gyventojai skundėsi, kad dujų kvapas ore tvyrojo dažnai, o pagalbos prašymai esą buvo tiesiog ignoruojami.
Juoda it pekla skylė, žiojėjanti pirmame šio daugiabučio namo aukšte, štai, kas liko, kai jau po vidurnakčio nugriaudėjo sprogimas dėl dujų nuotėkio Kupiškyje. O pliūptelėjus ugniai, didžiulės liepsnos apėmė visą butą tirštuose dūmuose ir karštyje paskandindamos namo laiptinę su visais gyventojais iki pat 5 aukšto.
Kilo panika, labiausiai nukentėjo 52-ejų metų sprogusio buto šeimininkė ir jos 13-metė dukra. Kurios, pasak kaimynų, apimtos siaubo ir aimanų dar sugebėjo išbėgti lauk.
Štai, ką pasakoja gyventojai.
„Man vyras sakė, užuodė moteris miegodama dujas ir degė elektrą, ir sprogo.“
„Nu, žinokit, iš miego pirmą valandą, kai davė, tai ne kiek aš išsigandau to sprogimo, kiek vaiko rėkimo. Gelbėkit, padėkit, o, kad išeiti negaliu, aš pirmam aukšte irgi gyvenu, mano durys sudegė.“
„Visi čia klykė, dar neaišku, kaip baigsis, aš, kai laiptinėj bėgau, dvi moterys iš skausmo klykė pirmam aukšte, tikriausiai, mama su dukra. Kur visas butas, durys, viską išnešė.“
„Labiausiai tikėtinas dujų nuotėkis. Bet kaip taip gali būti? Nuteka dujos, susikaupia sprogios ir sprogsta. Kadangi butas buvo iškaltas medinėm lentelėm, labai jos degios ir kilo gaisras“, – sako gaisrų tyrėjas Vaidas Juknevičius.
Krantinės 8 namo gyventojas Deivydas pasakoja, kad išbėgti iš butų pirmame ir trečiame aukšte pavyko tik nedidelei saujelei žmonių. Visi kiti, kaip jis su vos 3 mėnesių kūdikiu ant rankų bei žmona, kilus gaisrui liko įkalinti viršutiniuose aukštuose. Jei ne kaimynų pagalba, jie tikrai būtų užtroškę dūmuose:
„Čia visa trasa kaip kaminas aukštyn traukė viską per vidų. Aš bėgau su vaiku, mes bėgom į liepsną, žmona biški apdegė, grįžom atgal namo, užsidarėm vonioj, bet ten ventiliacija ir ta pati trasa, tada skambinom kaimynui, kuris gyvena kitoj pusėj, na butas yra į kitą pusę, pas jį balkone užsidarę buvom visi, kvėpavom ir laukėm gaisrininkai kol išves, kol užgesins.
Apie įvykį pasakoja ir kiti gyventojai.
„O kaip reikėjo išgyvent naktį, kai va čia uždarytos durys, tada supratau, kaip žmonės iššoka iš 5 aukšto. Nes čia dūmų buvo, nemoku pasakyt.“
„Aš naktį atbėgau ir nė ką daryti, nei kam padėti. Viskas degė, va čia žmonės ant grindų gulėjo apsidengę, nebuvo kur dėtis iš aukštai.“
Į ligoninę išgabentos motina su dukra atsidūrė reanimacijoje, kupiškėnių būklė, anot Panevėžio medikų, dėl stiprių viso kūno nudegimų sunki.
O kol medikai kovoja dėl sužalotų moterų gyvybių, sudegusius šeimos turto nuodėgulius išvežti ir išvalyti ugniagesiams iš ryto kibo padėti kaimynai ir būrys komunalinio ūkio pagalbininkų.
„Abi gydomos reanimacijoj, būklės stabilios, nudegę apie 40 proc kūno paviršiaus, I, II laipsnio nudegimai. Dukrai 30 proc., mamai daugiau“, – pasakoja Traumatologijos skyriaus vedėjas Gytis Aleksandravičius.
Sprogimo banga plėšte išplėšė lauko duris, pirmo, antro ir trečio aukšto langus, sutrūkinėjo laiptinės sienos. Išsilydė skydinių laidai. Nuo skriejusių duženų apgadinti ir kieme stovėję gyventojų automobiliai. Besitvarkydami žmonės piktinosi, kad tokios nelaimės buvo galima išvengti, jei dujininkai būtų paisę jų skundų ir reagavę į avarinės tarnybos iškvietimus.
Esą pastovų dujų nuotėkį jaučia ne vienas Krantinės gatvės namo gyventojas, ore tvyrančios dujos buvo juntamos ir pastarąsias dienas.
„Čia jau visi kaimynai skundėsi, kad trys dienos jau čia remontuoja ir per didelis spaudimas, ir, kaip sūnus sakė, prieš 10 minučių prieš sprogimą pramušė visus dujinės čiaupus. Dar vėdino virtuvę ir nugriaudėjo sprogimas.“
„Sakė, kad ten, kur namas nukentėjęs, viskas užsukta buvo, vamzdeliai nesprogę, o dujinėje pačioje pramušė viską, čia gal koks spaudimas. Nu, nėra priežiūros, viskas nuo sovietmečio yra, nei dažyta, nei tvarkyta metų metais.“
„Dėl jaučiamo dujų kvapo buvo ir 28 d., jei kalbant apie artimiausias dienas, nors užsuktos sklendės, tada vakar, prieš kylant gaisrui, taip pat buvo iškvietimas, kad juntamas dujų kvapas. Gaunam skambutį, tikrai ne vieną dėl dujų kvapo laiptinėse, butuose ir šalia laiptinių. Krantinės, Taikos gatvėse, na, šitam mikrorajone“, – teigia V. Juknevičius
Kad dėl centralizuotai tiekiamų dujų Kupiškyje problemų kyla ne pirmą kartą, tikina ir rajono meras: „Vasario mėnesį yra raštai rašyti, kreiptasi buvo į tas priežiūros institucijas. Deja, kol kas va taip.“
Dar daugiau, Kupiškio meras Dainius Bardauskas suskystintų dujų bendrovę kaltina atsainumu. Ne tik į gyventojų, bet ir į savivaldybės raštiškus skundus nereaguojama.
„Bandom ir raštus siunčiam, ir kviečiamės. Kupiškyje už dujas yra atsakingas vienas žmogus, kuris atsakingas ir už Rokiškio rajoną, pasirodo, tokia sistema dabar yra AB „Suskystintos dujos". Tas dalykas mūsų netenkina nuo praeitų įvykių irgi pagarsėjusių“, – kalbėjo Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.
Prieš metus panaši dujų nuotekio nelaimė įvyko gretimame Krantinės gatvės name. Tąkart renovacijos metu, pažeidus dujų įvado vamzdį, prie namo užsiliepsnojo visas daugiabučio namo išorinės sienos kampas. Sunkiai sužeisti buvo 4 žmonės.
Deja, visą dieną susisiekti su suskystintų dujų atstovais atsakingais už Kupiškio dujų ūkį žurnalistams nepavyko.