• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas toliau nesutaria – leisti ar drausti žmonėms garinti elektroninių cigarečių skystį su skoniais. Konservatorius Mykolas Majauskas aiškina, kad šokolado ar sausainių skoniai cigaretėse skirti prie žalingo įpročio įpratinti vaikus ir jaunimą. Laisvės partija atkerta, kad patrauklaus skonio rūkalai yra gera alternatyva mesti tradicines cigaretes.

Seimas toliau nesutaria – leisti ar drausti žmonėms garinti elektroninių cigarečių skystį su skoniais. Konservatorius Mykolas Majauskas aiškina, kad šokolado ar sausainių skoniai cigaretėse skirti prie žalingo įpročio įpratinti vaikus ir jaunimą. Laisvės partija atkerta, kad patrauklaus skonio rūkalai yra gera alternatyva mesti tradicines cigaretes.

REKLAMA

Tiesa, Pasaulio sveikatos organizacija tokiai alternatyvai nepritaria. O medikai aiškina, kad malonaus skonio dūmas nėra toks jau nekaltas.

„Gal ir gerai būtų, nes šiaip nerūkydavau prieš metus ir labai greitai pripratau. Dažniausiai vaisinius, kažką gaivesnio“, – taip į Seimo užmojį iš parduotuvių lentynų panaikinti elektroninių cigarečių skystį su skoniais reaguoja šiaulietis Gvidas. Kas, jei patrauklių skonių neliktų?

„Mesčiau. Cigaretės netraukia niekaip“, – sako jis.

Elektroninėms cigaretėms skirtų skysčių su skoniais – dešimtys variantų. Pardavėjai tikina, kad juos renkasi įvairaus amžiaus pirkėjai, o garinamas skystis mažiau kenksmingas nei tradicinės cigaretės.

REKLAMA
REKLAMA

„Mažiau nuosėdų į plaučius, mažiau blogų kvapų ir, galiausiai, gali būti išvis be nikotino“, – tikina „Ecodumo“ Vilniaus regiono vadovas Valentas Štakonas.

REKLAMA

Tačiau konservatorius Mykolas Majauskas jau porą metų Seimą bando įtikinti, kad metas sekti Suomijos ir keleto kitų Europos valstybių pavyzdžiu ir skystį su patraukliu skoniu uždrausti. Taip, kaip neliko cigarečių su mentoliu. Pasak Majausko, skoniai – tikras kabliukas vaikams ir jaunuoliams.

„Būtent šokolado, sausainių, guminukų skoniai sąmoningai kuriami atliepiant į vaikų skonių paletę, kad juos paskatintų įsigyti elektronines cigaretes ar jas išbandyti“, – sako M. Majauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Seimas gruodį jau turėjo galutinai apsispręsti, ar skonių neliks. Tačiau klausimą užblokavo Laisvės partija. Jos narė Morgana Danielė aiškina, kad elektroninių cigarečių skysčiai su skoniais pasitarnauja tiems, kurie nori mesti tradicinius rūkalus.

„Šitas ėjimas būtų trumparegiškas. Tyrimai rodo, kad garinimo alternatyvą žmonės renkasi motyvuojami skonių“, – kalbėjo Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Danielė siūlo drausti itin vaikus masinančius skonius, tačiau palikti ramybėje, pavyzdžiui, vaisių skonį ir aromatą.

„Esu pateikusi pasiūlymą į draudimų projektą apsiriboti draudimais, kurie labiau atraktyvūs vaikams – konditerinių gaminių, gaiviųjų gėrimų – kuriuos galima įtarti, kad jų tikslinė grupė yra nepilnamečiai“, – sakė M. Danielė.

REKLAMA

„Nereikėtų prie jų nei prieidinėti, nei pereidinėti. Jeigu žmogus nori atsisakyti tabako gaminių vartojimo, jis tai ir turėtų daryti, neieškoti kažkokių garų ir dūmų, nekvėpuoti neaiškių medžiagų“, – teigė valstietis Aurelijus Veryga.

Šį klausimą aptarinėjo ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Jame dalyvavęs Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento atstovas parlamentarams aiškino, kad elektroninės cigaretės nėra jokia sveikesnė alternatyva rūkalams.

REKLAMA

„PSO tikrai nepatvirtina elektroninių cigarečių kaip pagalbos metantiems rūkyti“, – komentuoja departamento atstovas Gintaras Karanda.

Departamentas siūlo nedaryti jokios išimties skoniams. „Tikrai reikėtų uždrausti naudoti elektroninėse cigaretėse visus skonius ir kvapus, išskyrus tabako skonį ir kvapą“, – tikina G. Karanda.

Taip apie svarstymą atsiliepia Lietuvos gyventojai:

„Skaniai kvepia, pasiskolinu kartais. Pabandau. Kol kas nepripratino.“

„Kas rūko, rūkys vis tiek. Grįš atgal prie tabako.“

„Žinoma, kad būtų naudos. Neprideda sveikatos.“

„Vis tiek chemija. Jau geriau tegul tabaką rūko.“

„Ar bus uždrausta, ar neuždrausta, vis tiek atras, kas norės.“

„Man atrodo, žmonės patys protingi apsispręsti. Reikėtų mažiau viską drausti.“

„Ir su alkoholiu draudžia, o kai reikia, visi gauna.“

Elektroninių cigarečių pardavėjai tikina, kad uždraudus skonių asortimentą suklestės nelegali rinka, o prekes žmonės tiesiog parsisiųs iš užsienio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nelabai logiškas – gina nepilnamečius, kurie ir šiaip negali įsigyti mūsų parduotuvėse. Vadinasi, įsigyja kažkur kitur, o tas kitur yra juodoji rinka“, – sako V. Štakonas.

„Eurobarometro“ duomenimis, pernai elektronines cigaretes Lietuvoje bandė ar nuolatos garino 16 procentų žmonių, kai Europos Sąjungos vidurkis keliais procentais mažesnis. Tačiau daugiausia tokias cigaretes traukia būtent jaunimas. Pasak statistikos, pernai elektronines cigaretes garino daugiau kaip trečdalis 15–39-erių metų amžiaus žmonių.

Grįžti į Seimo salę šis klausimas turėtų sausį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų