Kantrybe turi apsiginkluoti ir laukiantys jo apsilankymo iš trečiųjų šalių, mat šiemet pirmos šventės, kai atsiimdami dovanas gautas, pavyzdžiui, iš Jungtinės Karalystės, turėsime deklaruoti, kas gi guli dėžutės viduje.
Štai, ką pasakoja gyventojai: „Į Ameriką siunčiu. – Giminaičiams, draugams? – Sesei.“
Ir ne bet ką, vilnietė Vitalija sesei į Ameriką siunčia visą dėžę šokolado: „Jie prašo, žino kokių nori.“
Paštininkai sako, esą šią vilnietės siuntą giminaičiai dar spės gauti Kalėdoms, o štai dar tik galvojantys, siųsti šventines staigmenas artimiesiems ar palaukti, gali juos palikti be dovanų. Ši savaitė, paštininkų vadinama piko savaite, jau paskutinė, kada galima siųsti siuntas, ypač į užsienį, norint, kad jos pasiektų adresatus laiku.
„Jeigu įsigyjate, Lietuvoje, iš elektroninės parduotuvės, tai reiktų įsigyti dešimta, dvylikta, vėliausiai penkiolikta dieną“, – sako Lietuvos pašto atstovė Deimantė Žebrauskaitė.
Nes ir parduotuvė turi atiduoti paštui siuntą. Laukiantys siuntų iš trečiųjų šalių dar ir galvą turi pasukti. Mat šiemet yra pirmos Kalėdos, kai gautas siuntas reikia deklaruoti. Ir nesvarbu – patys įsigijome vieną ar kitą daiktą, pavyzdžiui, iš Kinijos, Jungtinės Karalystės, ar jas Kalėdų Senelis paprašytas anūko atsiuntė močiutei.
„Siunta neiškeliaus iš logistikos centro, kol nebus deklaruota, ir nebus sumokėti mokesčiai. Tai močiutė gaus nurodytais kontaktais kvietimą pateikti informaciją, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad labai svarbu nurodyti telefono numerį, jeigu per dvi savaites nesutvarkoma, siunta keliauja atgal siuntėjui“, – pasakoja pašnekovė.
Tad staigmenų jau nebelieka, nes gavėjas turės klausti siuntėjo, kas dėžutėje, ir kokia dovanos vertė.
„Ir ką svarbu pasakyti, kad dovanos iki 45 eurų – mokesčių joms nėra, tik nedidelis administravimo mokestis. Virš 45 eurų yra importo mokestis, o jau jeigu dovanos vertė per šimtą penkiasdešimt eurų, jau tada ir importo, ir muito mokesčiai Lietuvos valstybėje“, – tikina D. Žebrauskaitė.
Paštininkai pastebi, kad pandemija prisidėjo prie siuntų kiekių – palyginti su pernai pašto paštomatais keliauja du kartus daugiau siuntų. Jų didėjimą pastebi ir kitos siuntas vežančios įmonės – vienos atstovas sako, esą šiemet siuntų dvigubai daugiau nei pernai tuo pačiu laiku. Ir jų kiekiai dar augs. Mat perkančiųjų elektroninėse parduotuvėse daugėja.
Kažkur apie 50–60 procentų siuntų kiekiai augs. Bet augs ne dėl to, kad žmonės daug perka. Dovanų perka tiek pat, žmonių Lietuvoje nedaugėja. Manau, pagrindinė priežastis, kad pasikeitė pats pirkimo įprotis“, – aiškina „DPD Lietuva“ komunikacijos direktorius Tomas Vaišvila.
Žmonės perka, grąžina, vėl perka. Tą pastebi ir siuntas į terminalus pristatančios įmonės vadovas.
„Tai jeigu mes lygintume su lapkričiu, tai lapkričio mėnesį mes turėjome dvidešimt, trisdešimt procentų siuntų. O jeigu mes lygintume su pernai metų lapkričiu, tai jaučiame irgi apie dešimt, dvidešimt procentų siuntų skaičiaus augimą“, – tikina „Omniva Lietuva“ vadovas Simonas Bielskis.
Tiesa, vadovas sako, esą lyginti pernai metus su šiais sudėtingiau. Mat pernai žmonės daugiau užsisakydavo visko, nes šalyje galiojo griežtas karantinas, ir dovanas dažnas galėjo daugiau įsigyti internetu.