Kalytė Luna filmuota bežaidžianti šeimininkų sodyboje Lazdijų rajone Metelių kaime. Šunį Alytuje gyvenanti šeima nusipirko prieš metus.
Pasak Lunos šeimininko, kalytė visur su jais keliavo, buvo labai prisirišusi prie šeimos narių, tačiau vos ištaikydavo progą – sprukdavo palakstyti į kaimą. Maždaug prieš savaitę šuo dingo. Vakarinio pasivaikščiojimo metu esą nutrūko nuo pavadėlio.
„Mes ėjome pasivaikščioti ir ji pabėgo, ištrūko. Galvojome, atsiras. Jinai visą laiką pareidavo. Turėjo GPS ryšį, su kuriuo aš ją visur rasdavau“, – sako šuns šeimininkas Bronius.
Vyras pasakoja, kad prie antkaklio pritaisyta sekimo įranga kurį laiką dar veikė, tačiau paskui ryšys nutrūko.
„Tą patį vakarą dar rodė ir po to GPS ryšys dingo. Neišsikrovė. GPS ryšys atsirado aštuntą ryte ir atvedė prie vieno namo. Ir po to GPS ryšys dingo ir nėra dabar jo“, – pasakoja Bronius.
Vyras įtaria, kad haski veislės kalytė – pavogta ir kreipėsi į policiją.
„Iš karto buvo pradėtas aplinkybių patikslinimas. Pareigūnai aiškinasi, kur galėtų būti pabėgęs, dingęs šuniukas, apklausiami kaimo gyventojai. Nes yra žinoma, kad tas šuniukas mėgdavo išbėgti į kaimą pabėgioti“, – teigia Alytaus VPK atstovė Kristina Janulevičienė.
Lunos šeimininkas neatmeta, kad kalytę kažkas galėjo pavogti ir uždaryti į nelegalų veislyną. Tokius įtarimus esą pakurstė Lietuvoje vienas po kito išaiškinami nelegalūs veislynai. Štai ir prieš pora dienų Tauragėje aptikta galimai nelegali gyvūnų veisykla. Viename bute rasti net 27 šunys. Gyvūnų globėjai įtaria, kad gyvūnams galėjo būti pakirptos balso stygos. Kad nelotų ir nesukeltų kaimynams įtarimų.
„Aš manau, kad įvykdytas nusikaltimas, jį pagrobė kažkas. Yra įrašytas ir verkimas šuniuko, kaip jis uždarytas, prašosi į laisvę. Leido GPS įrašyti kas aplinkui vyksta“, – kalbėjo Bronius.
Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos vadovė irgi neatmeta, kad jauna Sibiro haski veislės kalytė galėjo būti pavogta.
„Tikrai atvejų yra buvę. Jeigu tikros veislės, kilmingas šuo, gali taip nutikti. Gali nutikti ir su kate. Bet tai tikrai nėra, džiaugiamės, dažnas įvykis ir nuolatos nutinkantis“, – sako organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.
Anot Brigitos Kymantaitės, atvejų, kai pavogti šunys išvežami į nelegalius veislynus – ypač reti. Esą dažniau pasitaiko, kai gražūs veisliniai gyvūnai vagiami su tikslu juos auginti. Neretai, anot Kymantaitės, pasitaiko ir nesusipratimų.
Pabėgusį ir paklydusį gyvūną žmonės palaiko bešeimininkiu ir priglaudžia. Anot gyvūnų globėjų, ne kiekvienas žino, kad tokiu atveju per dvi savaites būtina apie priglaustą gyvūną pranešti veterinarijos tarnybai ar artimiausiai gyvūnų prieglaudai. Priešingu atveju, galite būti apkaltintas gyvūno vagyste.
„Kaip ir su bet kuriais randamais dalykais, daiktais, tu negali jo tiesiog pasisavinti vien dėl to, kad tu jį radai. Civilinis kodeksas nustato pareigą radusiam augintinį pranešti, jeigu žmogus nusprendžia pasiimti tą gyvūną į namus“, – pasakoja B. Kymantaitė.
O dingusios Lunos šeimininkai už bet kokią informaciją apie kalytės buvimo vietą žada solidžią premiją. Iš pradžių siūlė 1000 eurų, dabar jau 3000.
„Galvojau, kad gal atsiras šuniukas vis tiek. Gal atsipirksiu šuniuką aš tą. Neatsipirksiu, bet gal informaciją duos kažkokią. Bet šiai dienai jau nemanau, kad tas šuniukas yra gyvas“, – teigia Bronius.
Mįslingai dingusi kalytė Luna – sterilizuota, tačiau galimi pagrobėjai to negalėjo žinoti. Todėl vyras ir mano, kad šunį galėjo ištikti ir tragiškas likimas.