Dažnas vietos gyventojas buvo įpratęs Baltarusioje pirkti pigesnį alkoholį ir cigaretes. Su elektriniu motociklu prie pasienio atvažiavęs Didžiasalio gyventojai pasakoja, kad per mėnesį sieną kirsdavo 2-3 kartus:
„Reikia, vaikai atvažiuoja išeiginėms, reikia, truputį pigiau brendžiuko nupirkti. – Kiek pigiau? – Pirkau po 8-is eurus, o pas mus 14-a. <...> – Kiek ten cigaretės kainuoja? – Aš „Winston“ perku, 1,45 Eur.“
Baltarusia Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams yra įvedusi bevizį režimą. O Lietuva ryškiaspalviais plakaitais rekomenduoja nesilankyti Baltarusioje, nes Lukašenkos režimas dalį vykstančiųjų bando verbuoti.
„Degtinės, balzamo, cigarečių. – Kiek pigiau? – Cigaretės 50 centų. Degtinė 2,50. – Ką darysite, kai uždarys? – Nieko. Pirksime Lietuvoje. Tik gaila, kad negalėsime nuvažiuoti. Giminės jau mirė, bet kapai, buvom nuvažiavę tvarkyti, dabar vėl užaugs“, – sako gyventojas.
„Saldainiai, ten anūkai, vaikai, baltarusiško ko nors, marškinėlius, trikotažo“, – teigia kitas.
Kaip pareigūnams sekasi ruoštis punkto uždarymui, atvyko pasižiūrėti ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas. Neilgai trukus pasirodė ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
„Nuo 00:00 valandos bus uždaryti abu kontrolės punktai. Sargybos bus nuimtos nuo kontrolės punkto, liks ribotas skaičius pareigūnų tam, kad užtikrintume šios vietovės stebėjimą“, – praneša Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.
„Artimiausiu metu turėtų būti atvežta tam tikra įranga: blokai, koncertina, jie čia bus panaudoti“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Valdžia teigia, kad viena iš priežasčių dėl ko uždaro šiuos 2 punktai yra kova su kontrabanda. Tačiau įdomu tai, kad Teverečiaus ir Šumsko punktai nėra patys karščiausi kontrabandos keliai, pakrauti sunkvežimiai čia nevažiuodavo. Iš 169 ikiteisminių tyrimų, minėtuose postuose pareigūnai pradėjo 19.
„Ne visuose kontrolės punktuose mes turime rentgeno įrangą, konkrečiai šitame kontrolės punkte tos įrangos nėra“, – tvirtina A. Bilotaitė.
Tiesa, valdžia kelia dar vieną priežastį: samdinių grupuotę „Wagner“.
„Atsižvelgdami į esamas grėsmes Baltarusioje, dislokuojant „Wagner“ pajėgas, reaguojant į tai, mes priėmėme sprendimą – uždaryti šituos kontrolės punktus“, – sako vidaus reikalų ministrė.
Seimo opozicijos atstovai mano, kad valdžia dirba prastai: esą pajėgumų Lietuvai ginti sieną užtenka, tačiau ministerijos neva nemoka sutelkti skirtingų sieną ginti galinčių pareigūnų.
„Dviejų kontrolės punktų uždarymas – tai tik tai darbo imitacija ir diskreditavimas. Mes demonstruojame savo silpnąsias vietas, kad nemokame adekvačiai reaguoti į situacijas, nemokame susitelkti ir tai kalba žiniasklaida vos ne kasdien“, – sako Seimo narys Dainius Gaižauskas.
Bilotaitė nesutinka su kritika: esą skirtingų institucijų pareigūnai jau šiuo metu dirba vieningai kaip vienas kumštis. Šiuo metu pasienyje ne tik nuolat zuja sraigtasparniai, bet ir galima išvysti štai tokius šarvuočius.
„Pirmiausia, mūsų valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, jie dirba maksimalioje parengtyje, taip pat yra dislokuota kariuomenė, taip pat dirba vidaus reikalų sistemos pareigūnai: Aro pareigūnai, viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. <...> Šį mėnesį esame suplanavę kartu su kariuomene organizuoti pratybas, tam, kad patikrintume kelis scenarijus“, – teigia A. Bilotaitė.
„Jeigu anksčiau ta bendradarbiavimo sąveika buvo daugiau popierinė, tai per visas krizes pavyko išbandyti mūsų bendradarbiavimo algoritmus realiame gyvenime“, – sako R. Liubajevas.
Bilotaitė neatmeta galimybės, kad Lietuvoje gali tekti uždaryti visus pasienio patikros punktus, jei būtų priimtas sprendimas visiškai uždaryti sieną su Baltarusia.
„28-ą dieną vyks vizitas Varšuvoje, kuriame susitiks Baltijos šalių ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai ir mes aptarsime tą dalyką, jeigu būtų regioninis sprendimas, kaip mes tą visi kartu sinchroniškai organizuotumėme, sienos uždarymą“, – tvirtina ministrė.
Pareigūnams uždarius Šumsko ir Tverečiaus punktus, lieka veikti keturi pasienio su Baltarusia punktai: Medininkų, Lavoriškių, Raigardo ir Šalčininkų.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.