O verslo atstovai tvirtina, kad dalį ribojimų reikia naikinti, mat jie esą nelogiški ir atitrūkę nuo realybės.
Kaimo parduotuvėlėje prie Vilkaviškio svaigalai – viena paklausiausių prekių. Baimindamasi vagysčių, pardavėja jų net nedrįsta išdėlioti savitarnoje. „Perka pigų alų ir pigų vyną“, – sako pardavėja Lolita Savickienė.
Pirkėjų antplūdis, anot pardavėjos, prasideda rytais – būtent dešimtą valandą, kai troškulio kamuojamiems pirkėjams jau atsiveria svaigalų skyrius. „10 val. susirenka tam tikras kontingentas žmonių ir prieš darbo pabaigą“, – teigia ji.
Gyventojai antrina, kad dabartinė tvarka, kai alkoholio parduotuvėje gali nusipirkti tik nuo 10 val ryto iki 8 vakaro, o sekmadieniais ir dar trumpiau, nepatogi. Žmonės iš anksto prisiperka daugiau, nei reikia, o kam pritrūksta, perka nelegaliose vietose:
„Reikia laisvinti, žmonės sekmadieniais vis tiek priperka.“
„Kas nori prisigerti, iš anksto nusiperka arba ieško pas bobutes, kaip anksčiau būdavo. Vis tiek pasigeria. Geriau pirktų parduotuvėje.“
„Daug suvaržyti neina. Atsiranda taškų vadinamų, samanės, suranda žmonės, kai nori gerti.“
„Nusiperka jie anksčiau laiko. Žino, kurią dieną reikės, nusipirks.“
„Reikėtų atlaisvinti, visokių situacijų būna, žmonės nori.“
O dėl to, ar leisti pirkti ir vartoti silpnesnį alkoholį jaunuoliams anksčiau nei dabar, nebe nuo 20, o nuo 18 metų, dauguma suaugusiųjų visgi prieštarauja:
„12–14 metų būna geria, su tėvais.“
„Jaunimas turėtų pagalvoti, norisi jaunimo sveiko.“
Peržiūrėti alkoholio ribojimus ragina ir pats Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, nors dar prieš pusmetį tikino, kad dauguma dabar galiojančių alkoholio ribojimų – būtent jo, o ne Aurelijaus Verygos nuopelnas.
„Kovoti su alkoholizmu, kai jau viskas padaryta, du trečdaliai, ne taip ir sudėtinga“, – sakė jis.
Dabar Matulas susirūpino, kad jaunuoliai svaiginasi nebe alkoholiu, o narkotikais, tad svarsto, ar nevertėtų alkoholio padaryti jiems prieinamesnio: „Draudimas iki 20 metų nepardavinėti nieko, jis apeidinėjamas. Norim aiškintis, koks mastas, kiek problema aktuali.“
Tokios Matulo kalbos stebina Aurelijų Verygą. Jis aiškina, kad laisvinant alkoholio prekybą, lietuviai ims daugiau gerti. „Daug bendrauju su įvairiais žmonėmis, nesu girdėjęs priekaišto, kad Lietuvoje problema, kad negali prisigerti po 3 val. sekmadienį. Eik į barą ir gerk kiek nori“, – teigia jis.
Po vasaros pertraukos Seimas imasi alkoholio prekybos ribojimų peržiūros. Sveikatos reikalų komitetas svarsto valdančiųjų grupės siūlymus parduoti alkoholį aštuoniolikmečiams, tiesa, ne visą, tik silpnesnį, iki 15 proc. alkoholio – alų, sidrą, vyną, kokteilius.
„Nelogiškumas, kuris yra konstituciškai nepaaiškinamas – draudimas 18-mečiams įsigyti. Nuėjome tarpiniu keliu – silpnus gėrimus galėtų įsigyti“, – kalba Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Taip pat grupė parlamentarų ragina parduotuvėse sekmadieniais svaigalus pardavinėti ilgiau, kaip ir kitomis dienomis – iki 20 valandos. Dar vienas siūlymas – nelaikyti reklama informacijos apie alkoholinius gėrimus, jų gamybą, istoriją, apdovanojimus ir ją leisti bent socialiniuose tinkluose.
Į kovą dėl alkoholio prekybos atlaisvinimų įsitraukia ir medikų bei verslo organizacijos. Prekybininkų ir alkoholio gamintojų atstovai ragina ne tik ilginti prekybą savaitgaliais, bet ir aštuoniolikmečiams jį pardavinėti be jokių stiprumo apribojimų.
„Žmogus įsideda tris skirtingus gėrimus, pardavėja turi tikrinti amžių, kokius produktus perka. Balto vyno galės įsigyti, o portveino jau ne. Keistas siūlymas“, – sako alkoholio gamintojų atstovas Mantas Zakarka.
Tačiau sveikatos specialistai ragina visus ribojimus palikti gąsdindami, esą juos švelninant lietuviai dar labiau imtų gerti.
„Apribojimai duoda savo teigiamą terapinį efektą, pasiūla formuoja paklausą. Aš už tai, kad dar kurį laiką pabūtų kaip yra“, – tikina toksikologas Robertas Badaras.
Ar ilginti alkoholio pardavimo laiką sekmadieniais nesutaria netgi Sveikatos apsaugos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijų klerkai. Armonaitės pavaldiniai ragina verslui ir žmonėms suteikti daugiau laisvės, kad jie patys spręstų, kada alkoholį pardavinėti ir vartoti, tačiau Dulkio ministerijos valdininkai gąsdina, esą pailginus prekybą sekmadieniais, pirmadieniai taps kone visuotinių pagirių dienomis.