Per žymųjį Lambeto tiltą Londone link Vestminsterio rūmų driekiasi daugiau nei trijų kilometrų eilė. Tūkstančiai britų laukia, kol galės ištarti paskutinįjį sudie savo mylimai karalienei Elžbietai II. Dauguma žmonių šios galimybės eilėje laukė visą naktį.
„Dar nemiegojau, bet jėgų semiuosi iš vidinės energijos. Jaučiuosi labai pakylėtas, labai ramus ir laimingas. Džiaugiuosi galėdamas atiduoti paskutinę pagarbą karalienei“, – sako Londono gyventojas Stephen Holdgate.
Ir prisijungia vis daugiau žmonių. Londono pareigūnai įspėja, kad iki Vestminsterio rūmų salės, kur ilsisi valdovė, gali susidaryti net 16-os kilometrų eilė, o tai reiškia net 30 valandų laukimo joje. Tačiau britai sako, kad palyginus su pavyzdiniu, net 70 metų trukusiu karalienės Elžbietos II-osios valdymu, tai – mažiausia, ką jie gali padaryti.
„Nepasiduosiu. Manau, tai neįkainojama viso gyvenimo patirtis. O atmosfera čia praėjusią naktį buvo nuostabi. Nė už ką to nepraleisčiau“, – kalba Londono gyventoja Monica Farag.
Savo eilės sulaukusiųjų veiduose ašaros ir sielvartas. Niekas neabejoja, tokios karalienės – visos tautos motinos – britai tikriausiai daugiau nebeturės. Kaip ir lietuviai, mat, pasirodo, karalienė Elžbieta II turėjo lietuviško kraujo.
„Na, penkis procentus, nes 22 karta“, – teigia istorikas Alfredas Bumblauskas.
Tarp monarchės protėvių būta lietuviškosios Gediminaičių dinastijos atstovų, kaip persipynusi istorija.
„Kazimieras IV Jogailaitis, mes žinome, jo brolis yra Šventasis Kazimieras. Jo dukra Barbora nutekėjo į Saksoniją, į Vetinų dinastiją, o tada tos Vetinų dinastijos mergužėlė susijo su Holšteino dinastija, o Holšteino dinastija tiesiogiai tapo britų karaliaus žmona. Ir viskas. Iš jos ir ateina Elžbieta“, – aiškina A. Bumblauskas.
Tiesa, Vakar vakare teko trumpam stabdyti karsto lankymą Vestminsteryje, kai vienas prie karalienės Elžbietos II karsto budėjęs gvardietis nualpo.
Prie karalienės Elžbietos II karsto sveikatos bėdos šiomis dienomis ištiko jau du sargybinius.