Prano Mažylio gimdymo namuose Kaune koronavirusą nustačius operacinės darbuotojai, kuri procedūrų metu paduoda ir paruošia reikalingus instrumentus, ligoninės atstovai ėmė aiškintis, ar ji neužkrėtė gimdyvių.
„Operacinės slaugytoja, tiesioginio kontakto su pacientėmis neturėjusi, tačiau buvo aiškūs darbuotojai, kurie su ja kontaktavo. Dabar jie yra karantine, tokių darbuotojų turime 10“, – sako Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.
Su operacinės darbuotoja artimai bendravo 22 asmenys. Visiems jiems atliekami tyrimai. Gimdymo namų veikla apribota, čia naujos gimdyvės nepriimamos. Nors kaip atkeliavo virusas iki operacinės neaišku, net 20 su sergančia moterimi bendravusių asmenų važiavo tuo pačiu autobusu ekskursijoje. Koronavirusas jau nustatytas vienam iš šios kelionės dalyvių.
„Greičiausiai savaitgalio iškyloje, ekskursijoje, nes būtent dėl to atliekamas epidemiologinis tyrimas“, – pasakoja S. Tvirbutas.
„Dar kol kas aiškinamės dėl tos ekskursijos, tikrai dalyvavusių žmonių yra labai daug, 20. Ir jiems yra atliekami tyrimai. Ir pamažu gaunam tų naujų atvejų. Labai neraminanti situacija yra“, – teigia Visuomenės sveikatos centro atstovė Kristina Rudžinskaitė.
Naujų COVID-19 atvejų prieaugis nuolat šokinėja, vakar užfiksuota 13, trečiadienį – 19, antradienį – 16, o pirmadienį 8 atvejai. Didelį nerimą kelią tai, kad daugiau nei pusė visų ketvirtadienį aptiktų infekcijų neaiškios kilmės, neįmanoma nustatyti, kur užsikrėtė žmonės.
„Jeigu jau iš pradžių matome, kad neaišku, kur galėjo žmogus turėti kontaktą ar užsikrėsti, tai paprastai nelabai pavyksta išaiškinti kažką“, – kalbėjo K. Rudžinskaitė.
Ilgėja šalių sąrašas, iš kur atvykus reikia izoliuotis
Kol visuomenės sveikatos specialistai narplioja viruso kelius, Lietuvoje toliau griežtėja reikalavimai keliaujantiems. Keičiasi ir paveiktų užsienio valstybių sąrašas, iš kurių grįžus bus privaloma saviizoliuotis. Šalia anksčiau vardintų valstybių: Ispanijos, Švedijos, Belgijos, Portugalijos, Rumunijos, Čekijos, Liuksemburgo, Kroatijos atsiranda Prancūzija ir Malta.
Tiesa, didžiausią rūpestį kelią Lenkiją, kurios sergamumo rodikliai jau artimiausiomis dienomis gali viršyti nustatytą ribą – 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.
„Perspektyvoje girdime, kad atvejų registruojama vis daugiau, reikia stebėti situaciją, bet rodiklis labai arti 16 ribos. Jeigu kartais situacija keistųsi ženkliai ir Lenkijoje, tai galbūt būtų svarstomas ir toks klausimas“, – sako epidemiologė Loreta Ašoklienė.
Lietuva ruošiasi ir privalomam kaukių dėvėjimui uždarose viešose erdvėse, parduotuvėse, autobusuose, prekybos centruose. Taisyklė įsigalioja šeštadienį, tačiau dalis žmonių laukia paskutinės akimirkos, kaukių užsidėti neskuba.
„Neplanavom tos koronos krizės, taip neplanuojam ir atsargų, bet iš tikrųjų turime visą laiką.“
„Turim daug. Ir respiratorių, ir kaukių, ir vaikams, ir suaugusiems, jau dabar visko turim.“
„Turim mašinoje, turime visą laiką. Tik dėl to, kad tokios taisyklės, nešiosim, bet šiaip tai, manau, kad... Veryga gi sakė, kad nereikia kaukių, nereikalingos visai, dabar vėl reikalingos. Jie neapsisprendžia patys, ką jie čia nori.“
„Norisi paprašyti žmonių sąmoningumo ir mes dar nespėjom atprasti nuo tų kaukių, ir mes dabar susiradom jas vėl“, – pasakoja A. Veryga.
Aurelijus Veryga tikslina, kad ne visose darbo vietose nuo rytojaus privalu dėvėti kaukę. Tai būtina daryti tik ten, kur vyksta klientų aptarnavimas.
„Jeigu mes esam kolektyve, dirbam biure, kiekvieną dieną vienas su kitu praleidžiam ne po 15 minučių, o po kelias valandas ir ten apsisaugoti nuo infekcijos perdavimo yra labai sudėtinga, net ir su kauke būnant, ten ir logikos būti su jomis yra labai nedaug.“
Vaikams iki šešerių metų ar su negalia kaukių dėvėjimas nėra privalomas. Baudos už kaukių nedėvėjimą bus skiriamos ir klientams, ir parduotuvėms, kurios neužtikrina taisyklių laikymosi.
Žmonės perka kaukes
Žinią apie kaukes žmonės pasitinka šluodami jas iš parduotuvių. Dabar kaukių pardavimo vietose yra, tačiau, įsibėgėjant rudens sezonui, situacija gali keistis.
„Tikrai esame pasiruošę ir vadinamosios pirmosios bangos metu per karantiną sukaupėme dideles atsargas, kurių turi užtekti tiek mūsų pirkėjams, tiek mūsų darbuotojams“, – teigia „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.
„Sudėtinga situacija buvo karantino pradžioje, paskui įsibėgėjome, radome patikimus partnerius ir tikrai apsirūpinome apsaugos priemonių atsargomis. Šiuo metu turime jų pakankamai keletui mėnesių į priekį“, – kalbėjo „Pigu.lt“ Raimonda Strazdauskaitė.
„Trečiadienį, kai buvo priimtas sprendimas, kad iš tikrųjų kaukės taps privalomos, tai, palyginti su pirmadieniu, kaukių pardavimai yra daugiau nei du su puse karto didesni“, – sako R. Aukštuolytė.
„Vėl toks sujudimas, ypač šią savaitę, jaučiamas tiek vienkartinių pirštinių, dezinfekcinių skysčių po truputėlį, bet tikrai ne tiek daug, kas buvo kovo, balandžio mėnesiais. Kaukes, respiratorius šią savaitę ant bangos“, – pasakoja „DSP plius“ direktorė Irma Spudienė.
Darbo saugos priemonių ekspertai prisimena, kad vasario mėnesį viena paprasčiausia vienkartinė medicininė kaukė kainavo vos 5 centus, o dabar vidutinė kaina 10 kartų didesnė.
Brangesnių respiratorių kainos sąžiningose, specializuotose parduotuvėse keitėsi, bet ne taip smarkiai kaip vienkartinių kaukių.
FFP2, aukštesnio saugos lygio respiratorių dabar galima įsigyti už 2, 3 eurus, metų pradžioje panaši priemonė kainavo iki euro. Dar aukštesnio standarto FFP3 respiratorius šiuo metu kainuoja 5, 6 eurus.
Tiesa, čia situacija primena sovietmetį. Specializuotos parduotuvės pačias geriausias priemones dėl riboto jų kiekio pardavinėja tik savo nuolatiniams klientams. Dėl to paprastam pirkėjui surasti FFP3 kaukę šiuo metu praktiškai neįmanoma.
„Visi pasislėpę. Neslėpsiu, ir mes esame. Turim trečios klasės ir antros gerų kokybiškų angliškų respiratorių, bet vėlgi mes negalime įsidėti į svetainę, nes jų neliktų tą pačią akimirką. O norime įvykdyti užsakymus savo nuolatiniams klientams, kurie 10 metų su mumis dirba. Juokingi laikai, bet niekada negalvojau, kad nepriklausomoje, laisvoje Lietuvoje vėl prekiausiu iš po skvero, iš po prekystalio“, – pasakoja „DSP plius“ direktorė Irma Spudienė.
FFP3 respiratorių eilinis pirkėjas gali rasti tik skelbimuose. Čia spekuliantai tokius respiratorius pardavinėja po keliolika eurų. Rinkoje atsirado ir kiniško standarto KN95 kaukės, respiratoriai.
Jų kaina labai svyruoja. Siunčiantis iš Kinijos, vienas vienetas gali kainuoti nuo 0,5 euro iki 1,5, o Lietuvoje yra parduotuvių, kur vieno vieneto kaina siekia 4 ar net 7 eurus. Tiesa, šių kaukių efektyvumu specialistai labai abejoja. Esą rinkoje pilna padirbtų gaminių.
„Kinai visada yra mėgėjai, kaip pataupyti, kaip mažiau sugalvoti, kad tik kuo mažesnė, nes automatiškai medžiagų panaudoji (mažiau – red. past.), bet yra standartai, žmonių veidai yra skirtingi. <...> Respiratorius turi per galvos viršų ir per apačią dėtis. Labai daug formų atsirado, kurios neegzistavo“, – teigia I. Spudienė.