Pastarasis savo oponentą Valdemar Urban į nokautą pasiuntė netikėtai gavęs maždaug pusės tūkstančio balsų persvarą. Tiesa, rinkimų kova priminė futbolo rungtynes, vidurnaktį štabuose vieni skandavo, kiti gesino šviesas ir slėpėsi nuo žurnalistų.
Beveik kaip futbolo aikštelėje kandidatą į Vilniaus rajono merus Robert Duchnevič socdemų būstinėje palaikė bendražygiai.
Vieni skanduoja, kiti tyliai meldžiasi, dar kiti stengiasi išlaikyti šaltą protą – kova tarp lenkų rinkimų akcijos kandidato Valdemar Urban ir socialdemokrato Robert Duchnevič buvo arši: rinkimų apylinkėms kone kas minutę skelbiant paskutinius suskaičiuotus balsus, aistros užkaista.
Įtampa juntama ore ir Lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos, rinkimų kampanijai išleidusios pusė milijono eurų, štabe, įsikūrusiame restorane „Pan Tadeuš“ arba „Ponas Tadas“. Tiesa, nuo žurnalistų rezultatų laukiantys lenkų politikai atsitvėrė širmomis.
Restorano foje susirinkusius žurnalistus partijos pirmininkas nurodo pavaišinti. Bet net ir vaišindami, šeimininkai slapstosi. Nuotaikos, kaip matyti, artėjant balsų skaičiavimo pabaigai – niūrokos. Ir štai visi balsai suskaičiuoti – žinia iš Didžiosios Riešės rinkimų apylinkės nusveria rezultatą istorinėje kovoje niekam netikėta linkme.
Paaiškėja, kad beveik trisdešimt metų Vilniaus rajoną valdžiusi Lenkų rinkimų akciją antrame savivaldos rinkimų ture pralaimėjo socdemų kandidatui daugiau nei pusės tūkstančio balsų persvara. Prieš pat pirmą nakties, naujai išrinktas jauniausias šalies meras, vos trisdešimt vienerių Robert Duchnevič lydimas žmonos Jolantos neslepia emocijų.
„Atviras bendravimas, visada ėjau į žmones, nebijodavau pasakyti tos pozicijos, kuri atrodė nepopuliari. Džiaugiuosi ne tik aš, džiaugiasi visi“, – teigia R. Duchnevič.
„Aš labai didžiuojuosi savo vyru. Noriu rinkėjams padėkoti už aktyvumą. Padėkoti, kad palaikė mus ir linkiu darbingos kadencijos“, – kalba išrinktojo mero žmona Jolanta Šimanska.
O Lenkų rinkimų akcijos štabe ne tik nusivylimas, paskelbus rezultatus, šviesos pas poną Tadą užgęsta. Laukusieji išsiskirsto. Partijos vadovas išeina per kitą išėjimą. Buvęs Seimo narys Michal Mackevič ir buvusi merė Marija Rekst – išeidami nedaugžodžiauja, bet neslepia tokių rezultatų nesitikėjo:
„Tiesą pasakius, ne.“
„Kaip jaučiatės? – Gerai. – Tai pralaimėjot? – Kodėl? Demokratijos šventė. Visi laimėjom.“
O jau ryte pasipila kaltinimai. Lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševski rinkimus vadina neskaidriais, neva tai politinio turgaus pasėkmė. Esą rinkimai buvo šališki, kliūva ir šauliams stebėjusiems balsavimą ir neva trukdžiusiems balsuoti.
„Buvo šališki, o pagal mūsų Konstituciją, turi būti laisvi. Buvo tam tikras moralinis terorizavimas rinkėjų, kada du šimtai sukarintos organizacijos narių trukdė pareikšt savo valią. – Kaip? – Sakysim, vienoj apylinkėje buvo buvo sulaikyti trys rinkėjai, kurie, berods, buvo girti. Dvi valandas buvo laikomi, buvo patikrintas girtumas – nulis. Tai, aišku, žmonės nenuėjo balsuoti po šio streso“, – teigia V. Tomaševski.
Šaulių sąjunga tokius kaltinimus vadina melagienomis, laimėjęs Ducnievič anksčiau priklausė Šaulių sąjungai, tačiau iš jos pašalintas, nes nesumokėjo nario mokesčio. Tiesa, Duchnevičiui džiaugsmas turėtų sumažėti, kai reikės pradėti realiai dirbti, mat Lenkų rinkimų akcija savivaldybės taryboje turės daugumą – 18 mandatų, socdemams atiteko 7, konservatoriams – 6.
„Šitoj vietoje, turime pabrėžti, kad mero funkcija tarybos veikloje, kaip moderatoriaus funkcija. Jis neturės balso teisės. Visi svarbiausi sprendimai savivaldybės bus priimti tarybos. Taip, meras galės kaišioti pagalius į ratus, jeigu matys savo interesą individualų“, – sako pralaimėjęs kandidatas į merus Waldemar Urban.
Meras atkerta.
„Rinkimai pasibaigė, aš manau, kad mes turime kalbėti apie tai, ką mes galime kartu padaryti. Aš tikiu, kad nekaišios man, kaip merui legitimam, pagalių į ratus, jeigu taip darytų oponentai, tai būtų nesąžininga rinkėjų atžvilgiu. Aš manau administracija dirbs kokybiškai. Kaip taryba balsuos, jau kitas klausimas. Aš nemanau, kad viena ar kita politinė jėga norės kažkokią destrukciją įvesti“, – tvirtina R. Duchnevič.
Ir oponentų kalbos esą liberalesnių pažiūrų socdemai surengs Vilniaus rajone net ir gėjų eitynes, pasak Duchnevič, iš piršto laužtos. Politikai valdžią ten atidavę Dievui, tad ir gėjų eitynių, kol žmonės nepareikš tam noro, jis sako neorganizuosiąs.
„Jeigu visuomenės nuomonės būtų palankios tam, mes galėtume apie tai svarstyti, bet nematau poreikio, jeigu nėra pasitarta su visuomene. Tokio poreikio pas mus nebuvo rajone. Kaip ir dėl tautininkų eitynių, jeigu žmonės prabalsuotų. Bet aš labai abejoju, nes Vilniaus rajone, nes jis labai konservatyvus, kad dauguma žmonių sutiktų su tuo“, – kalba R. Duchnevič.
Kaip sako politikos žinovai, socdemų merui Vilniaus rajoną valdyti lengva nebus.
„Kai opozicinės jėgos dažnai galvoja ne apie bendrą gėrį ne apie visuomenės interesą, o apie savo interesą, kaip įveikti priešininkus, tai kiekvienas žmogus einantis į politiką turi turėti tvirtą stuburą ir storą odą. Dabartinė sistema gali iš dalies paralyžiuoti tų savivaldybių veiklą, kur tarybose dauguma neatitinka mero atstovaujamos politinės jėgos“, – teigia politikos apžvalgininkas Vladimiras Laučius.
O štai vienai Vilniaus rajono gyventojai ši sensacinga dviejų kandidatų dvikova taip pat įsimins ilgam. Facebooke pasidalinusi raginimu eiti balsuoti ir įdėjusi legendinę Vytauto Kernagio dainą „Kolorado vabalai“, moteris iš Vyriausiosios rinkimų komisijos narės sulaukė žinutės, neva moteris skundžiama VRK dėl dainos, kaip agitacijos, rinkimų dieną.