Politologė įvardino ir daugiau ženklų, kas rodo LVŽS silpnėjimą. Apie tai su ja laidoje diskutavo ir pats Saulius Skvernelis.
Pone Skverneli, jūsų nesutarimai frakcijoje nėra naujiena, tačiau kyla klausimas – kodėl kantrybė trūko dabar?
S. Skvernelis: Turbūt tų nesutarimų būna įvairiausių, ypač tada, kai turi atsakomybę už valstybę, už Vyriausybę, kas ir buvo praėjusioje kadencijoje, bet tu visada ieškai kompromisų, stengiesi sutarti, rasti priimtiną sprendimą, nusileisti, bandai vertinti ir gerbti kitokią poziciją.
Bendradarbiavimo ir kompromisų paieškos filosofija, kuri buvo praėjusioje kadencijoje, mus stipriai vienijo ir jungė. Dabar jau beveik metams praėjus po Seimo rinkimų politinė partija, jos pirmininkas, pasirinko kitą kryptį. Galbūt jie grįžo į tą, kuri buvo iki 2016 metų, kada valstiečių sąrašą sudarė partiniai ir nepartiniai.
Ta kryptis yra jų partijos strategija, partijos pirmininkas galvoja, kad tai yra ateities sėkmė politinei partijai. Tą požiūrį reikia gerbti ir manau, kad tokią teisę turi. Ateityje linkime tik sėkmės, o ta aplinkybių visuma, kuri susiklostė, lėmė, kad reikėjo priimti tokį sprendimą.
Nebūtų šiandien šios frakcijos, tai rugsėjo 10 d. nemažai žmonių būtų sustiprinę mišrią Seimo narių grupę.
Ponia Novagrockiene, kaip manote, ar naujoji frakcija už Seimo ribų turi parako įkurti naują politinę jėgą?
J. Novagrockienė: <...> Manyčiau, šiandien apie tai kalbėti yra per anksti, iš pradžių reikia įsitvirtinti pačiai frakcijai. Pradinis pareiškimas yra labai geras, yra labai adekvatūs žmonės su dideliu politiniu patyrimu, taip pat yra jaunimas su politiniu potencialu. Įvyko sinergija.
Kitą vertus, tai yra simptomas – jei jau Baškienė išėjo iš valstiečių partijos, tai ten yra labai blogai.
Kaip jūs vertinate, ar tai didelis smūgis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai?
J. Novagrockienė: <...> Valstiečiai nukentėjo patys nuo savęs tuo metu, kai Karbauskis pasuko į partijos valymo politiką, skirstymą lojalių į nelojalius, bandymą išmesti nepatinkančius, kitaip mąstančius, kritiškai mąstančius žmones. Praktiškai atsisveikino su vidine partine demokratija.
Manau, kad čia buvo pats didžiausias smūgis, kurį jis smeigė pats sau. Tokiu būdu jis sumažino tos politinės partijos patrauklumą. Galbūt, radikalus rinkėjas ir balsuos už ją, nes pakeista kryptis į labiau konservatyvę, tradicinę, bet tokiu būdu ji susilpnėjo.
Tai, kad išėjo žmonės, kurie yra kritiškai mąstantys, norintys kalbėti normaliai, o ne emocijų pagrindu, tai irgi yra simptomas, kad partija silpnėja, o ne stiprėja.
Visą pokalbį žiūrėkite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.