Esą perdirbtu mėšlu varomi traktoriai nebus brangūs, ateityje juos galės įpirkti kiekvienas ūkininkas.
Skambant trankiai elektroninei muzikai, „Litexpo“ parodų centre sostinėje atidengiamas ne „Tesla“ automobilis ar naujausias išmaniausias telefonas, o pirmasis lietuvių sukonstruotas ir masinei gamybai paruoštas hibridinis, perdirbtu mėšlu varomas traktorius „AUGA M1“.
Traktorius per sceną važiuoja praktiškai neišleisdamas nei garselio. Traktoriaus kabinoje galime visas šiuo metu traktoriuose naudojamas modernias technologijas, tačiau paslaptis slypi visai ne čia.
„AUGA M1“ galima vadinti elektromobiliu. Šis naujas traktorius turi hibridinę elektros ir biometano kuro sistemą. Pagrindinis vidaus degimo variklis gamina energiją ir ją perduoda į elektrinį variklį, kuris suka ratus.
Tokių elektrinių variklių čia trys. Grubiai tariant, lietuvių pagamintame traktoriuje įtaisyta nedidelė iš mėšlo pagaminta biometano dujas deginanti elektrinė, kuri gamina visą traktoriui reikalingą energiją.
„Mes galime naudoti ir variklio energiją, ir baterijų energiją. Ir vienu metu panaudoti, kai labai reikia, didžiulę galią ir tuo pačiu metu, kai nereikia, traktoriaus variklis gali visai nedirbti, kaip „Toyota Prius“, kai sustojate sankryžoje ir variklis nedirba, lygiai taip pat mūsų traktorius gali dirbti vien ant elektros“, – aiškina „AUGA group“ generalinis direktorius Kęstutis Juščius.
Traktoriaus užpakalyje ne veltui simboliškai įtaisyta karvė. Taip kūrėjai norėjo akcentuoti, kad kurui naudojamas biometanas gaminamas būtent iš karvių mėšlo.
„Dujos bus gaminamos iš karvučių mėšlo, talpinamos balionuose ir balionai bus keičiami technologijos pagalba“, – sako K. Jusčius.
Vienas toks traktorius, palyginti su dyzelinu varomais analogais, sumažina anglies dvideginio emisijas iki 100 tonų per metus, mažiau teršią gamtą. Kai bus pradėta masinė gamyba, spėjama, kad tokie traktoriai kainuos tik šiek tiek daugiau nei tokios pačios galios varomi dyzelinu, tačiau investicija esą turėtų atsipirkti, nes hibridinis traktorius ne tik bus draugiškesnis aplinkai, bet ir eksploatacija nebus brangesnė nei dyzelinio.
„Klasikiniuose traktoriuose sukamasis judesys į padargus yra perduodamas mechaniškai, turint elektrinį, elektrinę pavarą vėl gali labai stipriai suefektyvinti pačio padargo jėgos naudojimą, išlengvinti, tai yra keli žingsniai į priekį“, – kalba žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Lietuviai sukonstravo tris naujos kartos hibridinius traktorius, jie dabar bus testuojami laukuose. Tik po atliktų bandymų, kai bus sukurti visi reikalingi pajėgumai, verslas galės pradėti masinę gamybą: ūkininkams bus pateikta galutinė traktoriaus versija, kurią bus galima nusipirkti.
„Aš tikiuosi, kad tai nebus tik parodų objektas, kad pavyks patį produktą „išscalinti“, plėsti jo gamybą, rasti partnerius“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Karvių mėšlo dujas galima pritaikyti ne tik žemės ūkyje.
„Tartu mieste yra visas viešasis transportas varomas biodujomis. Surenkamas mėšlas, nuotekų dumblas ir ten yra Tartu mieste atliekos yra naudojamos viešajam transportui, visi autobusai varomi tuo pačiu biometanu“, – kalba aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Lietuva galėtų pagaminti 70 procentų visų suvartojamų dujų iš atliekų ir iš mėšlo“, – tikina K. Jusčius.
Bendra investicijų suma, iki šiol skirta sukurti traktoriaus „AUGA M1“ koncepcinį modelį ir pagaminti pirmąją partiją, viršijo 3 milijonus eurų.