Lazdijiškis Juozas Grubys pasakoja, kad bėdos su dešine koja prasidėjo prieš gerus metus. Atsivėrė žaizdelė, kurią vyras kelis mėnesius gydė pats:
„O ta žaizda negijo, o plėtėsi, Vyšnevskį dėjau, ploviau ramunėliais, pats.“
Tačiau situacija tik blogėjo. Sūnus išvydęs tėvo koją, nuvežė į vietinę Lazdijų ligoninę. Čia jis praleido kone pusantro mėnesio, kol žaizdai negyjant galų gale atsidūrė Respublikinėje Kauno ligoninėje, kur gegužę atlikta operacija – įdėtas sintetinis kraujagyslės protezas:
„Tai, suprantat, ten jau puvo ta žaizda, visi raumenys išpuvo, net pusė Achilo sausgyslės supuvę.“
Deja, po kelių mėnesių įvyko komplikacija ir dirbtinis darinys net išlindo pro odą. Vyras vėl vyko į Lazdijų ligoninę:
„Pasikviečiau tokį gydytoją, sakau, būkit gers, pažiūrėkit, kas čia atsitiko. Sako, implantas in viršų iškilo, tas paėmė implantą, pastūmė ir liepė dviem kabėm sukabyt.“
Kai vyro koją išvydo į Lazdijus konsultuoti atvykstantis gydytojas iš Kauno sprendimas buvęs skubus – kuo greičiau ruoštis operacijai. Kauno klinikų medikai nusprendė atstatant kraujotaką taikyti naują metodą – 65 vyrui pirmajam Lietuvoje implantuota plakančios širdies donoro kraujagyslė, kuri paimta iš kojos. Tik lazdijiškio būklei tapus kritinei – operaciją teko ankstinti.
„Tą savaitę, kai mes jau ruošėmės pacientą pasikviesti planinei operacijai, jam įvyko infekcijos paūmėjimas, ir atsidaro kraujingos išskyros iš žaizdos. Jam labai pasisekė, kad mes turėjom tą kraujagyslę, nes jei nebūtume turėję, aš nežinau, kokia baigtis būtų“, – sako Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas Linas Velička.
Operacija truko 4 valandas – išimta dirbtinė kraujagyslė, o šalia, vengiant infekcijos, padarius dar vieną pjūvį – įdėta donoro kraujagyslė:
„Mes atlikome šuntavimą nuo išorinės klubo arterijos ir atlikom į priekinę blauzdos arteriją – kelias buvo šalia, kad tie infekciniai laukai nesusikirstų.“
Kraujagyslė, paėmus iš donoro, kurio smegenis ištiko mirtis, saugota audinių banke, specialiame tirpale. Čia ji gali būti laikoma tris-keturias savaites, tačiau medikai sako, kad jau greitai bus taikomas naujas būdas, kai kraujagysles bus galima saugoti metus ir du.
„Jis turi būti apdorojamas. Ir saugomas. Chirurgai ramūs, kad paėmę kraujagyslę ne tuoj pat turi ieškoti recipiento“, – pasakoja Audinių banko vadovė Aurija Kalasauskienė.
Būtent ši sudėtinga operacija išgelbėjo vyrui koją, kurią greičiau būtų tekę amputuoti, mat, pasak medikų, anksčiau tokiais atvejais norint išsaugoti žmogaus gyvybę tekdavo rinktis šį drastišką būdą.
Lazdijiškis iki šiol nuėjo kryžiaus kelią, iš viso 8 mėnesius praleido ligoninėse, šiandien vyro koją išvagoję gausybė operacinių randų, bet jis džiaugiasi, kad gali vaikščioti sava koja:
„Viskas supjaustyta visas raumuo, užtai sunkiai taip vaikštau, o taip lazdų nenaudodavau, kai eidavau. Šiaip skaudėt neskauda ir kraujotaka yra, koja nešąla.“
Juozas iš klinikų vyks į Druskininkus, kur dar laukia ilga reabilitacija, vėliau bus nuolat stebimas medikų.