Prieš 2020 metų valstybės biudžeto svarstymą valdžios dovanėlė paprastiems gyventojams. Finansų ministerija skelbia planuojanti mokesčiais už nekilnojamąjį turtą „apdovanoti“ daugiau žmonių. Šiuo metu tokius mokesčius moka privatūs asmenys, kurių nekilnojamojo turto vertė daugiau nei 220 tūkstančių eurų.
„Siūlome tą kartelę nuleisti iki šimto tūkstančių, tai valstybei atneštų papildomus aštuonis milijonus eurų. Kitaip tariant, tai paliestų tik pačius brangiausius būstus“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.
Šiuo metu sostinėje naujos statybos name eilinio dviejų kambarių buto kaina dažnu atveju šimto tūkstančių ribą viršija. Tai reiškia, kad šimtą tūkstančių viršijančiai sumai ir bus taikomas nekilnojamojo turto mokestis. Pavyzdžiui, jei jūsų būsto vertė 200 tūkst. eurų, per metus reikėtų pakloti 500 eurų mokesčių.
„Tas mokestis yra taikomas asmeniui, o ne būstui kaip tokiam. Tai pavyzdys, jeigu gyvena vyras ir žmona ir turi būstą, kurio vertė nesiekia dviejų šimtų tūkstančių eurų. Tai nebus apmokestinama, bet jei jau viršys du šimtus tūkstančių, tada tai daliai būsto vertės, kuri viršys du šimtus tūkstančių, jau bus taikomas tarifas“, – teigia V. Šapoka.
Skaičiuojama, kad turto mokestį mokėtų beveik 10 kartų daugiau gyventojų nei iki šiol – 36 tūkstančiai. Ministras teigia, kad nuleisti apmokestinamo nekilnojamojo turto kartelę šaliai rekomenduoja tarptautinės organizacijos.
„Laipsniškai leidžiant šitą kartelę žemyn, gyventojai turės laiko pasiruošti ir galbūt priimti kitus sprendimus, ar verta mokėti mokestį, ar galbūt pakeisti šitą būstą į mažesnės vertės“, – kalbėjo V. Šapoka.
Toks mokestis į šalies biudžetą papildomai esą atneštų aštuonis milijonus eurų per metus. Tačiau iš viso naujais mokesčiais Vyriausybė nori surinkti beveik 62 mln. eurų – juos neva turėtų sunešti didėjantys akcizai.
Labiausiai žadama padidinti akcizą jaunimo pamėgtam kaitinamajam tabakui ir jo produktams.
Ženkliai didėtų akcizas ir žymėtam ūkininkų naudojamam dyzelinui – net 45 procentais. Tiesa, dabar jis žymiai mažesnis nei visų vairuotojų naudojamiems degalams.
Degtinės ir stipraus alkoholio akcizas didėtų bene dešimtadaliu.
Jei šie planai būtų patvirtinti Seime, tai degtinė pabrangtų vidutiniškai 45 centais, o benzino litras 4 centais.
„Liečia nemažai sričių, tiek gazolius, benziną, etilo alkoholį, kaitinamąjį tabaką. Poveikis neturėtų būti iš tiesų reikšmingas, dyzelinui gali turėti įtakos apie tris centus. Kalbant apie kaitinamąjį tabaką, tai apie trisdešimt centų“, – mano V. Šapoka.
Šalia viso to Finansų ministerija siūlo keisti Vyriausybės nutarimą dėl komandiruočių į užsienį sąnaudų atskaitymų. Šie siūlymai, o ypač ūkininkų dyzelino branginimas dar gali būti atmesti „valstiečių“ kontroliuojamame Seime.