Kartenos gyventoja Ligita pasakoja, kas liko iš jos sodybos ir kiemo po praėjusią savaitę į svečius atkeliavusio Minijos vandens.
„Vienas kambarys buvo pilnai užpiltas, kitas pusiau užpiltas. O kiti kambariai, tai kaip yra laminatas padėtas, po apačia visur vanduo buvo padėtas, tai laminatas pakilo. Dabar tenka viską džiovinti, kad nesupelytume, kad kvapo nebūtų“, – sako Ligita.
Nors Ligita potvyniui ruošėsi, vanduo vis tiek pridarė aibes nuostolių – net šiaudų kūlį nunešė pas kaimynus. Tad moteris jau kalba apie patirtus nuostolius.
„Viską reikės lupti lauk ir remontus daryti vėl iš naujo. Tai va, skaitosi, norim renovuoti seną sodybą, o va niekaip. Pirtyje dar nežinau, kaip bus su plytelėm. Ar jos atšoks, ar neatšoks. Kūrenuosi irgi šildau. Yra tragedija. Žmonėms, čia gyventiems, yra tragedija“, – sako Ligita.
Ne ką linksmesnės nuotaikos ir kitose sodybose. Žmonės fiksuoja vaizdus, kaip daržas tapo tiesiog purvyne su nusiaubtų daržovių likučiais, į kiemą vanduo atnešė milžinišką padangą, griovyje atsidūrė šiltnamis. Gamta ir papokštavo – tarp tvoros lentų įspraudė obuolius. Tačiau karteniškiams nuo to ne linksmiau. Žmonės reikalauja valdžios užkirsti kelią tokioms nelaimėms.
„Gal kokį minimalų ar pylimą. Taip pasižiūri – kitos seniūnijos kažką daro dėl žmonių. O taip esam pamiršti ir nurašyti tam, kad gyvenam prie upės“, – sako Ligita.
Kretingos rajono valdžia žada tokias galimybes įvertinti, tačiau bijo, kad pylimas netaptu meškos paslauga kitiems Kartenos gyventojams.
„Pasakyti konkrečiai, ar tas pylimas būtent vienoje vietoje užbaigtas ar padėtų, ar neiškiltų atskira problema, kuri būtų vienoj vietoj kaip ir mažiau vandens, bet visai kitoje vietoje susikaupimas ir išėjimas iš ribų“, – teigia Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.
Kretingos valdžia pradėjo gauti ir pirmuosius duomenis, kokius nuostolius patyrė viso rajono gyventojai ir kiek kainuos potvynio padarinius pašalinti. Pirmieji skaičiai rodo, kad sumos čia sieks dešimtis tūkstančių eurų.
„Keli tūkstančiai padaryti mūsų kapinėse vienoje vietoje, tikrai buvo užpiltos, tam lėšos yra numatytos, seniūnija susitvarkys, pačios spec. tarnybos patyrė apie 6 000 išlaidas, kurios taip pat turės būti kompensuotos – kuras, siurbliai. Na ir dar bus apie 5000 padarinių tvarkymui“, – sako A. Kalnius.
Nors potvynis slūgsta ir Klaipėdos rajone, čia vis dar neatšaukta ekstremali situacija. Ten, kur vanduo pasitraukia, ryškėja ir pirmieji nuostoliai.
„Priekulės mieste parkas vis dar yra po vandeniu. Tai yra ir apšvietimo stulpai, ir šiukšlinės, ir suoliukai. Tai nusėdus žiūrėsim, kiek srovė padarė žalos. Iš gyventojų susilaukėm skambučių, kad yra žvyrkeliai kai kur nuplauti ir sunkiau pravažiuojami, tai seniūnijos bando juos kuo greičiau sutvarkyti, atstatyti“, – teigia Klaipėdos rajono vicemeras Vytautas Butkus.
Praėjusią savaitę prasidėjusios ir vis dar tebesitęsiančio potvynio pajūryje nuostolius jau skaičiuoja ir draudimo bendrovės.
„Nuostoliams padengti prireiks daugiau nei 100 000 eurų. Vėl gi, pabrėšiu, kad ši suma dar nėra baigtinė ir gyventojai ir toliau registruoja nuostolius, tai tikėtina, kad suma laikui bėgant dar išaugs“, – sako „Lietuvos draudimo“ komunikacijos vadovas Saulius Abraškevičius.
Kretingoje ir Kartenoje Minija grįžo į savo krantus. Klaipėdos rajone per tris paras vanduo nuslūgo metru.
Kaip atrodė potvynio nusiaubtos gyvenvietės pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.