Kaune oficialiai duris atveria pirmieji Paauglių dienos namai, kur savo džiaugsmais ir rūpesčiais dalinsis iššūkių kupiną gyvenimo tarpsnį išgyvenantys moksleiviai. O čia jie ne tik ruoš pamokas, sulauks pagalbos, bet ir sportuos.
„Padėti paaugliams, išgirsti juos, gilintis į jų problemas, nes jos nemažos. Dienos namai, kur vaikai ne tik sportuoja, bet ir edukacinės programos, ir smagumai visi, kelionės – tai yra plataus spektro“, – kalba J. Valančiūnas.
Šiuos namus Jono Valančiūno paramos fondas įsteigė drauge su Maltos ordino pagalbos tarnyba. Namai nedideli, planuojama, kad juos lankys 12 paauglių. Intriguoja ir namų pavadinimas – „Istorijos“.
„Pas mus yra 12 jaunuolių, kaip ir krepšinio komandoj – 12 žaidėjų, šitas skaičius pasirinktas tam, kad kiekvienam jaunuoliui būtų galima skirti kokybišką, individualų dėmesį, bus teikiamos ir psichologo konsultacijos, kad tas paauglystės laikotarpis būtų kuo ramesnis“, – sako Paauglių namų „Istorijos“ vadovė Goda Pakarklytė.
Namuose yra virtuvė, kur paaugliai gamins maistą, patalpos poilsiui ir pamokų ruošai. Patys paaugliai sako: šių namų labai laukė, dauguma jų anksčiau lankė ir vaikų dienos centrus.
„Žinau ateidama, kad ir ką pasakysi, viską supras, užjaus, papasakos, padės darant namų darbus“, – sako dienos namų lankytoja Akvilė.
„Labai daug paauglių gatvėse, kurie bastosi, neturi, kur eiti, tai čia puiki vieta jiems ateiti, susipažinti ir išspręst savo problemas, kad ir kokias jie jas turi“, – tikina dienos namų lankytojas Deimantas.
„Anksčiau lankiau vaikų dienos centrą, bet perėjau į paauglių, nes norisi su savo amžiaus vaikais būti“, – sako dienos namų lankytoja Kamilė.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministrės, Lietuvoje vaikų dienos centrų yra jau beveik pusė tūkstančio ir juos gali lankyti kone visi norintys, tačiau orientuotų būtent tik į paauglius – vienetai.
„Išskirtinai paaugliams tai įtariu, kad koks nors antras dienos centras – daugiau tokių ir nėra mano žiniomis. Skatinčiau dienos centrus profiliuotis. Ta takoskyra reikalinga, nes vaikų dienos centrai dažnai asocijuojami su mažais vaikais, su pamokų ruoša, kitokiu laisvalaikiu, o paauglio gyvenimas kelia kitus iššūkius“, – tikina viceministrė Vilma Augienė.
O pagalbos ypač su sunkumais susiduriantiems paaugliams ypač trūksta.
„Kaip parodyti tą problemų sprendimą, kaip suteikti įgūdžių, kurie nebuvo įgyti, kaip pritraukti, sudominti ir tapti autoritetu, nes paauglys neis ten, kur jam neįdomu ir kur nėra autoritetų. Čia yra iššūkis mums visiems“, – sako V. Augienė.
Kad tokių specializuotų centrų paaugliams, Lietuvoje bus kuriama vis daugiau, tikisi ir kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė.
„Tikiuosi, kad ir kitose savivaldybėse tokių centrų jaunimui turėtų atsirasti daugiau ir iniciatyvių žmonių, kurie remtų tokias idėjas, finansuotų tokias idėjas ir padėtų mūsų jaunimui tobulėti, ir išgyventi sunkius paauglystės metus, – kalba kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Grybauskaitė pasidžiaugė, kad Valančiūnas tęsi jai duotą pažadą ir remia vaikus ir jaunimą. Būtent krepšininko fondo iniciatyva Lietuvoje ir įsteigti dveji paauglių namai. Nuo 2018-ųjų Vilniuje sėkmingai veikia paauglių dienos namai „Išvien“.