Šiuo metu jos kartu su bendramintėmis yra suvienijusios jėgas projekte „EmpoweringGirls“, kurio pagrindinis tikslas – mažinti stereotipus tarp mergaičių ir berniukų pasirenkamų profesijų. Taip pat skatinti jaunimą mąstyti plačiau ir nebijoti kurti verslų, nerti į technologijų pasaulį. Projekto dalyvės – net 84-ios moterys iš įvairių verslo, technologijų sričių jau aplankė daugiau nei šimtą Lietuvos mokyklų.
„Susitikusios su mokiniais, moterys dalinasi savo patirtimi – ne tik tuo, kas sekasi, bet ir nesėkmėmis. Labai dažnai tik matydami gyvus pavyzdžius prieš akis, turėdami galimybę iš pirmų lūpų išgirsti istorijas, vaikai tampa drąsesni savo pasirinkimuose. Deja, kuo toliau į Lietuvos regionus, tuo situacija liūdnesnė, mat nei mergaitės, nei berniukai negalvoja apie profesijas technologijose ir nemano galintys būti verslų kūrėjais“, – sako Andželika.
Jai antrina ir Dovilė, aplankiusi ne vieną mokyklą ir dešimtims vaikų bei suaugusiųjų tapusi įkvepiančia mentore.
„Labai daug girdėjau moterų istorijų, kurios prieidavo prie manęs per susitikimus ir sakydavo: o žinot, man neleido tėvai stoti į technologijas. Liepė rinktis teisę arba vadybą ir sakė, kad kitaip nefinansuos studijų ar net išvarys iš namų! Tada galvoju – tai palaukit, kuris dabar amžius? Iš kur tiek yra stereotipų, kad kažkas turi būtinai kažkur eiti?“, – stebisi Dovilė.
Ji neslepia, kad pasirinkusi studijuoti elektronikos inžineriją irgi susidūrė su stereotipais mokymosi įstaigoje. Bendramoksliai, kurių didžiąją dalį sudarė vaikinai, iš pradžių netikėjo, kad Dovilė ilgai išsilaikys šiame kurse, o dėstytojų požiūris, kurių irgi dauguma yra vyrai, buvo panašus.
„Kai reikėjo rinktis specialybę, aš nenorėjau gryno matematikos taikymo, nenorėjau gryno programavimo ir būtent dėl to įstojau į elektroniką. Tame fakultete buvo 96 procentai vyrų, o moterų dėstytojų galėjai ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti. <...> Pradžioje susidūriau su tam tikrais stereotipais, pavyzdžiui, ar tikrai mergina čia turėtų eiti? Bet netrukus pradėjau kovoti tiesiog žiniomis“, – šypsodamasi pasakoja Dovilė.
Taigi kokie pagrindiniai trukdžiai, neleidžiantys vaikams rinktis technologinių specialybių? Ką turėtų keisti pačios mokyklos ir kaip „EnpoweringGirls“ prisideda prie pokyčių įgyvendinimo? Ar lengva keisti profesiją, kai esi brandžiame amžiuje? Dovilė tikina, kad tikrai taip ir pasidalina vienos moters sėkmės istorija. Taip pat išgirsite, kas yra antrepreneris ir kaip juo gali tapti kiekvienas.
Visą interviu su Andželika Rusteikiene ir Dovile Kurpyte-Lipnicke žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
„Pasikalbėkim“ – tai tv3.lt laida, kurioje žinomi ir įdomūs Lietuvos žmonės dalinasi savo kasdienybės akimirkomis. Dėl ko jie liūdi, džiaugiasi, ką naujo atranda ir kuo gyvena.
„Pasikalbėkim“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 19 val. portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą rasite ir TV3 televizijos „Facebook“ paskyroje.