„Aš optimistiškas jau vien dėl to, kad – žiūrėkit – pasirodžiau pirmą kartą EVT, Brexit susitarimas pasiektas bent jau preliminariai. Turbūt dabar jau galima pasidžiauti, kad tie dvišaliai vizitai lėmė ne tik turiningų klausimų svarstymą, bet ir susipažinau jau su dalimi Europos Tarybos narių ir štai netrukus prasidės konsultacinis pasitarimas su NP6 formato žmonėmis, reiškia ten jau turėsiu nemažai pažįstamų“, – sako LR Prezidentas Gitanas Nausėda.
Salėje dirba maždaug 200 žurnalistų iš viso pasaulio, kurie nekantriai laukė, kol raudonuoju kilimu žengs JK premjeras Borisas Johnsonas, tačiau raudonuoju kilimu jis nepraėjo. Visgi iki šio susitikimo likus maždaug dviem valandoms jis pranešė, kad Londonas ir Briuselis pagaliau susitarė. Primenu, kad JK iš ES nesėkmingai bando išstoti beveik pusketvirtų metų, o pats išstojimas atidėtas buvo du kartus. Tačiau tai dar nereiškia, kad spalio 31-ąją, kaip numatyta, JK pasitrauks iš Bendrijos, nes tam dar turi pritarti britų parlamentas, kuris yra labai susiskaldęs.
Vos tik su kopimu į Everestą „Brexit“ susitarimo paieškas palyginęs JK premjeras B. Johnsonas džiaugdamasis paskelbė, kad pagaliau sutartis yra, jam pagalius į ratus ėmė kišti ne tik politiniai oponentai leiboristai, bet ir daugumą B. Johnsono partijai suformuoti padėjusi Demokratinė Unionistų partija. Jos lyderiai pareiškė, kad šiam susitarimui šeštadienį parlamente nepritars. Tačiau B. Johnsonas tikisi geriausio.
„Ir kalbant apie išrinktus atstovus, labai tikiuosi, kad mano kolegos parlamentarai Vestminsteryje kartu įvykdys Brexit, susirinks ir pritars šiam nuostabiam susitarimui ir Brexit įvyks be jokių atidėjimų“, – kalbėjo JK premjeras Borisas Johnsonas.
„Turime susitarimą ir tai reiškia, kad nereikia jokio atidėjimo. Tai sąžiningas, subalansuotas susitarimas. Tai mūsų noro rasti išeitį rezultatas“, – teigia EK prezidentas Jean-Claude Juncker.
Briuselyje džiugesys sklando bent dėl to, kad pavyks išvengti chaotiško britų pasitraukimo iš Bendrijos. Bent dabar taip manoma, nes net jei britų parlamentas nuspręs B. Johnsono pasiektą susitarimą atmesti, jis turėtų prašyti ES dar bent trims mėnesiams išstojimą atidėti.
Tačiau dar vakar ES atstovai paskelbė, kad apie „Brexit“ atėdėjimą nebekalbama. Galimi tik du variantai pasitraukimas su sutartimi arba be jos. Tą patį gali pasakyti ir į Londoną susitarimą su ES parvešiantis B. Johnsonas: arba pritariate, arba traukiamės be sutarties. Tad kol kas dramos atomazgos dar nėra. Dėl to Prezidentas Gitanas Nausėda siunčia žinią Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams.
„Žinutė tokia, kad bet kuriuo atveju jumis bus rūpinamasi, jūs esate mūsų LR piliečiai ir Lietuva dės visas pastangas, kad jūsų teisės nebūtų pažeistos šito proceso metu“, – sako G. Nausėda.
Didžiausias stabdis derybose dėl „Brexit“ sutarties buvo siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, siekiant užtikrinti laisvą žmonių ir prekių judėjimą padalytoje Airijos saloje, tačiau išvengiant „fizinės“ sienos atsiradimo.