M. Drobiazko komisijai pasiaiškinti neatvyko, tačiau viešai išplatino laišką, kuriame pilietybės atėmimo svarstymą pavadino „raganų medžiokle“, ir teigė, kad jiedu su vyru Povilu Vanagu jokiam režimui netarnauja, o kaip tik skleidžia „kultūros ir gėrio šviesą“.
Vis diskutuojama apie tai, kad iš Rusijoje gyvenančios ledo šokėjos Margaritos Drobiazko reikėtų atimti Lietuvos pilietybę. Sportininkė ją gavo 1993 m. išimties tvarka už nuopelnus sportui.
Kalbos apie tai užvirė pernai rugpjūtį, kai Rusija jau pusmetį bombardavo Ukrainą, o ji su lietuviu vyru Povilu Vanagu čiuožė Kremliaus ruporo Dmitrijaus Peskovo žmonos Tatjanos Navkos šou ant ledo.
Prezidentas Gitanas Nausėda iš čiuožėjų atėmė valstybės apdovanojimus – Gedimino ordino Riterio kryžius, kuriuos porai 2000 m. įteikė prezidentas Valdas Adamkus.
O parlamentarai dar kovą palaimino Pilietybės įstatymo pataisą, kuri leidžia atimti išimties tvarka suteiktą Lietuvos pilietybę, jei ją turintis asmuo keltų grėsmę šalies interesams, palaikydamas šalis agresores.
Į pilietybės reikalų komisijos posėdį svarstyti pilietybės atėmimo klausimo M. Drobiazko neatvyko. Tačiau į oficialų kvietimą jame dalyvauti atsakė išplatindama viešą laišką.
„Aš nedalyvauju „propagandiniame“ veiksme, kaip jį pavadino vienas asmuo. Kartu su savo vyru, ledo partneriu ir nesavanaudišku Lietuvos patriotu Povilu, nešame kultūros ir gėrio šviesą kiek tik galime, aš ir jis“, – rašė ledo šokėja.
Šiandien prezidentas G. Nausėda pareiškė, kad atims iš M. Drobiazko pilietybę artimiausiu metu.
„Tarnaujant režimui, teigti, kad rūpinaisi aukštesniais dalykais. Tegul ponia Drobiazko neša tą kultūrą ir šviesą, kaip ji tą supranta, neturėdama Lietuvos Respublikos pilietybės“, – rėžė prezidentas.
Šalies vadovas taip kalbėjo po to, kai savo verdiktą dėl M. Drobiazko pilietybės paskelbė Pilietybės reikalų komisija. Jos nariai vienbalsiai pritardami siūlė prezidentui iš čiuožėjos pilietybę atimti.
Komisijos pirmininkas Pranas Žukauskas sakė, kad nors M. Drobiazko palaikymo karui atvirai nėra reiškusi, jos dalyvavimas Vladimiro Putino aplinkos žmonių šou ir bendravimas su jais – iškalbingas.
„Minkštoji galia – kultūra, menas – yra vertinama kaip neatsiejama Rusijos politikos dalis“, – tikino P. Žukauskas.
M. Drobiazko savo laiške rašė ir tai, kad jai karas – didžiulė tragedija, ir teigė, kad jo nepalaiko.
„Tai, kas dabar vyksta tarp Rusijos ir Ukrainos, yra labai skaudu. Tragedija milijonams žmonių ir šeimų. Rusija yra mano tėvo tėvynė, Ukraina – mano motinos tėvynė. Visur yra giminių ir artimų žmonių, kurie kenčia ir kurių kančia kasdien pripildo mano širdį“, – rašė M. Drobiazko.
Kančios pripildyta širdimi kultūros ir gėrio šviesą M. Drobiazko ir P. Vanagas skleidė daugelyje D. Peskovo žmonos šou ir po rugpjūtį įvykusio skandalo. Šiuose renginiuose šokėjų pora bendravo su V. Putinui artimais žmonėmis, visu Kremliaus elitu.
„Slėpimasis už gėrio ir grožio sąvokos, kai kultūra toje priešiškoje šalyje yra naudojama iš esmės kaip ginklas, nuomonės formavimui – akivaizdu, kad su pilietybe tai nelabai dera“, – kalbėjo kultūros ministras Simonas Kairys.
„Visai neseniai Rusijos propagandinėje žiniasklaidoje radau, kad jie šią vasarą, liepą planavo pasirodymą Luhanske, okupuotoje teritorijoje. Jis neįvyko tik todėl, kad, jos žodžiais tariant, Ukraina apšaudo ir naikina miestą. Tame pasirodyme „Ruslanas ir Liudmila“ taip pat dalyvauja šie čiuožėjai – P. Vanagas ir M. Drobiazko. Pasirodymo nebuvo, nes kilo grėsmė gyvybei, bet jei jos nebūtų buvę, jis būtų įvykęs. Tai irgi labai parodo požiūrį“, – pažymėjo parlamentarė Dalia Asanavičiūtė.
O štai kai kurie opozicijos politikai įsitikinę, kad pilietybės atėmimas iš čiuožėjos – diskriminacinis.
„Visų žmonių pilietybės yra vienodos ir atėmimo pagrindai turi būt vienodi. Šiuo atveju, kad ir kaip mums nepatiktų toks antivalstybiškas ir ciniškas elgesys, man atrodo, teisinio pagrindo atimti vis tiek nėra“, – tikino darbietis Andrius Mazuronis.
„Pats įstatymas neatitinka tų nuostatų, kurios yra tarptautinėje teisėje, ir jis yra diskriminacinis, nes yra nusitaikyta tik į žmones, kurie turi dvigubą pilietybę. Šiuo atveju, pilietybės gavimo ar kitų sąlygų atžvilgiu, žmonės negali būti diskriminuojami“, – sakė Seimo narė Agnė Širinskienė.
Anot A. Širinskienės, jei iš M. Drobiazko atimtų pilietybę ir ji kreiptųsi į Konstitucinį teismą, šis įstatymas gali būti pripažintas kaip antikonstitucinis.
Daugiau detalių – TV3 žinių reportaže esančiame aukščiau.