• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šviežiai Seimo priimtas elektroninių cigarečių skysčių skonių draudimas varo verslą į aklavietę. Pardavėjai nežino, ar spės iki liepos pakeisti verslo modelį, išparduoti prekių likučius. Dalis parlamentarų siūlo pardavėjams keltis į užsienį, ten, kur draudimai neegzistuoja ir stebisi, kodėl draudimo autoriai neuždraudė kaitinamojo tabako gaminių skonių.

Šviežiai Seimo priimtas elektroninių cigarečių skysčių skonių draudimas varo verslą į aklavietę. Pardavėjai nežino, ar spės iki liepos pakeisti verslo modelį, išparduoti prekių likučius. Dalis parlamentarų siūlo pardavėjams keltis į užsienį, ten, kur draudimai neegzistuoja ir stebisi, kodėl draudimo autoriai neuždraudė kaitinamojo tabako gaminių skonių.

REKLAMA

Gyventojai dalinasi, kokie elektroninių cigarečių skysčių skoniai jiems patinka labiausiai:

„Man labiausiai patinka „Meleon“, ragavęs visko, jau ir obuolių, ir kitų vaisių.“

„Man asmeniškai mėgstamiausi vaisiai, mėta.“

„Visi man jie patinka, kaip kokia nuotaika užeina, tokias ir nusiperku.“

„Vieną mėnesį pagarini su vaisiais, kitą pagarini kažkokį rūgštesnį. Kad visą laiką pirkti tuos pačius, nėra taip.“

Elektroninių cigarečių skystį perkantys ir garinantys vilniečiai vardina mėgstamiausius skonius. Nuo liepos 1 d., Seimo dėka, parduotuvių lentynose neliks daugumos skonių. Pirkėjai neras saldžių, rūgščių, gaivių skysčių ir galės įsigyti tik tabako skonio gaminius. Žmonės pasakoja, ką darys:

REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, turbūt pirksiu paprastas, be skonio, ką daryti.“

„Net nežinau, ką aš darysiu, gal mesti teks, bus paskata.“

Elektroninių cigarečių ir jų skysčių pardavėjai pasakoja, kiek gaminių dings iš jų lentynų, tarp 80-90 procentų. Neliks ir pastaruoju metu itin išpopuliarėjusių, degalinėse pardavinėjamų vienkartinių elektroninių cigarečių su skoniais.

REKLAMA

Verslas turės suskubti: iki vasaros išparduoti uždraustų gaminių likučius.

„Didelis klausimas, kaip mums pavyks ir tuos turimus likučius parduoti, o dėl tolimesnės ateities labai sunku kažką spręsti, reikia laukti palaukti lydinčių aktų. Kaip buvo ir Estijoje, kaip buvo ir kitose šalyse, kur buvo panašūs sprendimai laikinai priimti, labai išsiplės juodoji rinka. Per internetą, per socialinius tinklus, „Facebook", „Twitter" ir taip toliau“, – teigia „Ecodumo“ Vilniaus regiono vadovas Valentas Štakonas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors nepilnamečiai negali nusipirkti elektroninių cigarečių ir jų skysčių, naują draudimą palaikę Seimo nariai kartu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu aiškina, kad elektroninės cigaretės per dažnai atsiduria vaikų rankose.

„Čia skanu, čia faina. Įsitraukimas, tai yra paprasčiausiai gundymas įsitraukti į tą „veipinimą“, rūkymą“, – sakė Seimo narys Linas Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tie skoniniai priedai – jie maskuoja tas nemalonias skonio savybes, padaro šiuos produktus patrauklius vaikams“, – kalbėjo Seimo narys Aurelijus Veryga.

„Lengviausias būdas įsigyti tuos gaminius, kada juos įsigyja asmuo vyresnis nei 18 metų paprastai draugų kompanijose būna tokių žmonių, geradarių tai nuperka“, – sakė departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.

REKLAMA

Verslas tikėjosi, kad Seimas duos daugiau laiko pasiruošimui, naują draudimą įves vėliau. Parlamentaras Remigijus Žemaitaitis siūlė švelnesnį pataisų variantą, norėjo atidėti įsigaliojimą iki 2023-ųjų lapkričio. Tačiau šis noras nebuvo išgirstas. Dabar Žemaitaitis siūlo pardavėjams kuo greičiau keltis į užsienį.

„Registruoti įmonę Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje. Savo klientams išduokite vizitines ir nurodykite naują internetinį puslapį, kuriame bus galima nusipirkti, taip išsaugosit savo klientus ir sandėlį turėkite Lietuvoje, nes Lietuvoje jis negali nusipirkti, bet parsisiųsti jis galės. Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, internetu draudžiama tarp valstybių pardavinėti elektroninių cigarečių skysčius, bet tokios veiklos kontrolė esą itin sudėtinga, sunku nubausti pažeidėjus“, – teigė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

REKLAMA

Užtat gyventojai drąsiai galės legaliai pirkti visus uždraustus skonius užsienyje, vežtis juos į Lietuvą. Gali būti, kad dalis Lietuvos verslininkų atidarys parduotuves pasienyje.

„Ir Latvija, ir Lenkija, ir likusi Europos dalis kol kas nėra įvedę tokių ribojimų“, – sakė Seimo Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.

Nuo liepos ne visi rūkomi ar garinami produktai bus be skonių. Parduotuvių lentynose vis dar išliks mėtinis kaitinamas tabakas, kuris Lietuvoje itin populiarus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes esam antri pasaulyje pagal užimamą rinką, tai japonai pirmieji, tai yra didžiausias procentas rūkančiųjų perėjo prie šito produkto, antra yra Lietuva. Kodėl „Philip Morris“ tie skoniai neuždrausti irgi nežinau, reikėtų paklausti projekto iniciatoriais Mykolo Majausko paklausti, kaip jisai kūrė projektą“, – komentavo M. Danielė.

„Rinkai didelis smūgis suduotas, atiduota monopolija tabako gamintojams“, – kalbėjo V. Štakonas.

REKLAMA

„Jeigu mes norim kompleksiškai spręsti tą problemą, kad tikrai tie patys vartotojai nepereitų prie kitų gaminių, tai turėtų tikrai būti sprendžiamas klausimas ir dėl kaitinamojo bedūmių tabako gaminių skonių“, – teigė G. Belian.

Elektroninių cigarečių skysčių žala sveikatai vertinama nevienareikšmiškai. Lietuvos toksikologai aiškina, kad dalis ypač pavojingi priedai jau uždrausti.

REKLAMA

„Problemos yra dažniausiai dėl nelegalių priedų. Kai kurie priedai buvo anksčiau legalūs, po to pasirodė, kad tie priedai, kurie yra šiaip vartojami mūsų kasdieninėje praktikoje po to pasirodė, kad juo suvalgant yra vienas efektas, o juos kepant ir uostant yra visai kitas, aš kalbu apie vitaminus tam tikrus“, – aiškino toksikologas Robertas Badaras.

Tačiau toksikologai pabrėžia neištirtą, dešimtmečiais analizuojamą ilgalaikį poveikį sveikatai. Mat garinant elektronines cigaretes žmonės įkvepia ir nedidelius kiekius metalų.

„Patenka ne šiaip sau metalai, patenka nano dalelės, kas yra naujas fenomenas dėl to tas prasiskverbimas yra didesnis“, – sakė R. Badaras.

Medikai gyventojams nerekomenduoja rinktis elektroninių cigarečių kaip alternatyvos kitiems tabako gaminiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų