Nors teoriškai už pajamas natūra turėtų atsiskaityti darbuotojai, įmonių vadovai įsitikinę – pavaldiniai nesutiks, kad mažėtų jų alga. Taigi, našta guls ant įmonių pečių. Verslas mano, kad Mokesčių inspekcija biudžeto skylių ieško ne ten, kur jos didžiausios.
Nuotekų valymo įrenginių montavimu ir priežiūra užsiimančios įmonės Šiauliuose darbuotojai kasdien zuja nemažus atstumus. Neretai pas klientus ryte vyksta tiesiai iš namų. Jei visi 40 įmonės automobilių nakčiai liktų teritorijoje, darbuotojai turėtų atvažiuoti nuosavomis mašinomis.
Svarstyti ir skaičiuoti įmones privertė VMI naujienos. Iki šiol, jei tarnybinį automobilį darbuotojai po darbo naudojo tik kelionei namo ir atgal, tai nebuvo laikoma mašinos naudojimu asmeniniams tikslams. Tačiau retas kuris neužsuka į parduotuvę ar pasiimti vaiko iš mokyklos. O tokius veiksmus inspekcija jau priskiria asmeniniams poreikiams ir reikalauja susimokėti.
„Supaprastinome tvarką tiek sau, tiek buhalteriams ir pasakėme – nesvarbu, į darbą ar iš darbo, ar dar nukrypstama nuo maršruto pakeliui, ar savaitgalį vykstama į kurortą, į sodą, pramogas, pajamas natūra reikia mokėti, jeigu po darbo yra naudojamas automobilis“, – teigia VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė.
Mokestis – iki 160 eurų
Pasak R. Virvilienės, aiškintis, ar darbuotojai susimoka už pajamas natūra, inspekcija pradėjo prieš trejus metus. Ir paaiškėjo, kad šiuos mokesčius moka vos 15 proc. įmonių.
2020 m. sumokėtas mokestis siekė 4 mln. eurų. Per dvejus metus inspekcija išsireikalavo iš įmonių beveik triskart daugiau šio mokesčio – 10 mln. eurų. Ir tikisi dar daugiau. Esą plika akimi matyti, kad verslo logotipais paženklintų automobilių pilna prie parduotuvių ar pramogų vietų.
„Yra tokiu būdu tenkinami darbuotojo asmeniniai poreikiai, o būkime atviri, dažnai automobilis darbuotojui yra motyvavimo priemonė. Tokie darbuotojai dažniausiai net neturi asmeninio automobilio“, – sako R. Virvilienė.
Patį mokestį už pajamas natūra inspekcija vadina nedideliu. Už naudojimąsi 15 tūkstančių eurų vertės automobiliu susimokėti kas mėnesį tektų 45 eurus. Ką tai reikštų įmonėms, turinčioms 40 automobilių, nesunku suskaičiuoti. Už naudojimąsi 30 tūkst. Eur. vertės automobilius – 90 Eur., o 50 tūkst. Eur. vertės – 160 eurų.
Inspekcija tikisi, kad šį mokestį susimoka darbuotojai, bet, pasak verslininkų, retas pavaldinys nuolankiai sutiktų šitaip susimažinti algą.
„Manau, kad visi įsivaizduoja, kad prieaugis papildomas nuguls ant darbdavio pečių ir jis turės iš savo kaštų tai padengti“, – teigia „LZT group“ atstovas Mindaugas Milevičius.
„Visus mokesčius sumoka įmonė, tikrai daugeliu atvejų darbuotojas net ir nesutiktų, kad jam didėtų mokestinė našta. Tai yra daugiau traktuojama kaip bonusas darbuotojui“, – sako Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
Rekomenduoja mokesčius rinkti kitur
Inspekcijai jau seniai kliūva, kad turtingų įmonių darbuotojai prabangiais tarnybiniais automobiliais važinėjasi po kurortus ir už tai nesusimoka mokesčio. Verslas tai vadina „pavydo ekonomika“. Be to, įmonės, pirkdamos automobilius, jau susimoka PVM.
Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas pasigenda valdžios įsikišimo ir ironizuoja – labai norint asmeninėms reikmėms galima priskirti ne tik mašinas, bet ir kompiuterius, kai darbo metu darbuotojai naršo socialiniuose tinkluose.
„Ne darbdaviai juk, vaizdžiai tariant, skalpuoja darbuotoją ir nori iš jo atimti sunkiai uždirbtus pinigus ar mažus pinigus. Noriu pabrėžti – įstatymo leidėjo tai yra problema ir jie turi tą painiavą išrišti“, – sako D. Arlauskas.
„Mokesčių nesurinkimas didžiausias yra PVM srityje, ten, kur grobstoma ar vengiama mokėti PVM. Bet tikrai ne pajamos natūra“, – tikina A. Romanovskis.
Mokesčių inspekcijos teigimu, jei darbuotojai asmeninėms reikmėms automobilį naudoja itin retai, mokestį galima skaičiuoti pagal proporcijas, pavyzdžiui, tik nuo dešimties procentų automobilio rinkos vertės.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.