Pokalbis su M. Katkumi – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Matome, kad iš Rusijos traukiasi įvairios užsienio kompanijos – tiek ir prabangos prekes siūliusios kompanijos, tiek ir kasdieninės. Kiek tai gali paveikti Rusijos veiksmus?
Rusija gyvena tokiomis nerašyto kontrakto sąlygomis paskutinius 20 metų su ponu Putinu ir jį apsupusių žmonių klika. Putinas žmonėms davė vakarietišką gyvenimą, gerėjančias gyvenimo sąlygas, daug galimybių, taip pat užtikrino nuolatinį srautą informacijos, kuri kiekvienam rusui virpino širdį – padarėme Sočio olimpiadą, laimėjome trumpą, pergalingą karą Kryme ir panašiai.
Mainais už tai jis pasiėmė visas laisves ir turėjo teisę, kaip nebaudžiamas, visų palaikomas vogti, plėšti ir turtėti pats. Tas kontraktas dabar pasikeitė ir Rusijos visuomenė dabar gyvena naujo kontrakto sąlygomis.
Ar to kontrakto pasikeitimas reiškia, kad rusai ilgainiui bus nepatenkinti tuo, kad pajamos mažėja, infliacija didžiulė, užsienyje rusai nebelaukiami, verslo daryti niekas nebegali, nebėra amerikietiškų prekių ir kitų dalykų, ir ar tai reiškia, kad Putinas tiesiog įves didesnį karinės militarizacijos lygį ir bandys šalį nublokšti iki vėlyvojo švelnaus Brežnevizmo ar Stalinizmo, ar reiškia, kad kažkokia nauja Rusijos valdžia ar režimas ilgainiui pasikeitęs bandys sugrąžinti prie to konsensuso, kuris buvo prie Putino – pamatysime.
Čia visiškai akivaizdu, kad pirmomis karo dienomis, kai jau pradeda trūkti prekių arba galimybių nueiti į kokias nors kavines ar dar kažkur, tai nedarys didelio įspūdžio. Bet kada rubliai pasidarys nebevertingi, nebegalės įsigyti būtiniausių produktų, o tas procesas tikrai po truputėlį ateina, tada mes pamatysime, kiek rusai iš tikro palaiko Putiną.
Kaip vertinti, kad Putinas iki šiol sako, kad jokio karo nėra, yra tik ukrainiečių gelbėjimas?
Aš manau, kad jis dar nesugalvoja geros komunikacinės išeities. Tai labai stebina, nes rusai paskutinius 10 metų buvo tikri bjaurios propagandos meistrai. Dabar jie, tikėdamiesi lengvo karo ir žinodami, kad Rusijos visuomenė tikrai jo nenori, tikrai ilgą laiko tarpą to žodžio vengė. Dabar, kai jau vengti nebeišeina, tas laikymasis užsikabinus už to karo idėjos yra labai juokingas.
Asmeniškai manyčiau, kad ką ko gero Putinas suprato, jog yra įspraustas į kampą, ar bent jau jo aplinka suprato, kad jei jis nori išlaikyti valdžią, turi siekti greitų paliaubų, kurios būtų šiek tiek žeminančios Ukrainai ir įtvirtintų tam tikrus Putino laimėjimus.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.