Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo M. Danielė ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Saulius Briginas.
Daug kalbama apie priklausomybių prevenciją, bet jūsų nuomone, ką reikėtų daryti su žmonėmis, kurie jau yra priklausomi nuo narkotinių medžiagų? Kaip sumažinti žalą? Ar galima kažką padaryti greitai?
M. Danielė: Greitai yra sudėtinga. Greitai reikėjo daryti prieš 15 metų, tai šiandien situacija jau būtų ne tokia, kokią turime Šeškinėje. Kadangi klausimas buvo labai ilgai ignoruojamas, aš dėl to noriu pasidžiaugti, kad apskritai apie narkotikų klausimą mes šiandien diskutuojame ir jis aktualizavosi.
Prieš tai tai buvo tyli problema, kuria ir nedrįsome kalbėti – nei vaikų plotmėje, nei paauglių – arba išstumta, kaip romų taboro atveju, ir tai yra kažkokių žmonių, kurių aš nepažįstu, bėdos. Tai šiandien mes pagaliau kalbame, kad šita problema yra, ji yra arti manęs, aš ją jaučiu, man reikia sprendimų.
Kokie yra sprendimai? Tai tikrai ne policinis išvarymas, nes jeigu policijos pajėgomis išvarysime iš Šeškinės, tai rytoj visas veiksmas persikels į Fabijoniškes. Mes suprantame, kad ta problema nedingsta, neišsprendus sveikatos klausimo.
Tai yra kelios priemonės. Saugaus vartojimo kambariai – kad laiptinėse ir prie vaikų darželių nebūtų švirkštų ir adatų, turi būti specialios aplinkos. Ten žmogus turi ateiti, būti tame kambaryje ir vartoti. Ten jis turi kibirėlį, išmesti savo panaudotas priemones, jų nemėtydamas viešose erdvėse, ten jis turi pabūti apsvaigęs, kol pasijaus geriau ir ten dirba specialistai, kurie užmezga su žmogumi ryšį ir kviečia jį į gydymą.
Taip, visi nepasveiks. Yra žmonių, kurie, deja, gal jau visai nebepasveiks, bet mes, patraukę juos iš savo laiptinių, iš savo gatvių, jausimės geriau. Mes nebijosime, nekalbėsime apie savo vaikus, kurie bijo šūkaujančių ir keistai besielgiančių žmonių gatvėse, mes nebeturėsime spręsti besivoliojančių adatų klausimo.
Tai čia yra viena priemonių, kurių Lietuvoje labai bijome ir apie kurią kalba tik specialistai, o tai turėjo būti padaryta prieš 15 metų.
Pone Briginai, kaip jūs žvelgtumėte į šitą idėją?
S. Briginas: Klausimas apie vartojimo kambarius yra tikrai gana sudėtingas. Gal jis dalinai šiek tiek spręstų šitą problemą. Mes, iš policijos pusės, visada pasisakėme, kad šalia baudžiamųjų priemonių turėtų būti taikomos alternatyvios priemonės, kuriomis siekiame gydyti, auklėti, stebėti baigus gydymą ar atkurti darbingumą, grąžinti priklausomus žmones į normalų gyvenimą.
Šitoje vietoje visa sistema turi būti subalansuota ir atitinkamai sukurti žalos mažinimo mechanizmai, sveikatos apsaugos, reabilitacijos mechanizmai. Šiai dienai, iš esamų paskutinių pasiūlymų ir iniciatyvų, nematėme, kad pilnoje apimtyje šitas klausimas būtų sprendžiamas.
Visą pokalbį, kuriame dalyvavo ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos koordinavimo skyriaus vadovė Aušra Želvienė, žiūrėkite straipsnio pradžioje.
įsijautė į rolę. Dink ir leisk tave pamiršti žaba.