Priskaičiuojama iki 29 kolagenų tipų, tačiau apie 90 proc. sudaro I, II ir III tipo kolagenas. I tipo kolagenas sudaro daugiau nei du trečdalius odos, o apskritai jis randamas visame kūne. II tipo kolagenas yra pagrindinis kremzlės komponentas.
III tipo kolagenas formuoja struktūrinį išsiplečiančių organų karkasą ir jo yra arterijų sienelėse, plaučiuose, gimdoje, žarnyne, kepenyse, nervų sistemoje ir kituose organuose. Tiesa, su amžiumi kolageno atsargos proporcingai mažėja.
„Mes pastebime žilus plaukus, bet tai, ko nepastebime, yra svarbiau. Kolageno mažėjimas paliečia mūsų širdį, plaučius, raumenų būklę, nervų sistemą. Per metus mes netenkame apie pusantro procento kolageno. Pastebimi požymiai atsiranda ties 25 metais. Jeigu pasiekiame 60 metų, gali būti, kad kolageno pas mus bus mažiau nuo 44 iki 60 procentų mažiau“, – laidoje „Būk sveikas“ kalbėjo biomedicinos mokslų daktarė Lolita Rapolienė.
Daugelis mano, jog geriausias kolageno šaltinis yra kaulų sultinys ir šaltiena, tad klausiame medikės, ar tai tiesa?
„Iki šiol tie mitai galioja, kad užtenka išsivirti sultinio ir būsi jaunas, gražus. Tiesa yra ta, kad gyvūniniuose produktuose tikrai yra gausu to vadinamojo kolageno. Bet bėda yra tai, kad tie gausūs kolageno produktai jie nėra įsisavinami pas mus. Pagalvokime, kas pas mus verda sultinį iki 48 valandų. Tada tikrai denatūruojasi kolagenas. Tačiau jeigu mes neverdame ilgai, mes jo netenkame“, – teigė medikė.
Tačiau kas tada gali padėti kovoti su kolageno trūkumu? Specialistė turi atsakymą.
Ką verta vartoti norint padidinti kolageno atsargas, žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: