Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sureagavo į incidentą, kai penktadienį vakare iš prekybos tinklo „Maxima“ buvo išimta visa šviežia mėsa. Apie rastas salmoneles tinklas informavo ir kontrolierius. Pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad įtarimai dėl mikrobiologinės taršos – galimo salmonelių užkrato kiaulienos sprandinėje ir kumpyje, pasitvirtino. Tarnybai didžiausią įtarimą kelia tai, kad „Maxima“ esą žinodama apie užkratą, keletą dienų apie tai nieko neinformavo.
„Maxima“ jau žinojo vasario 3 dieną apie nesaugius produktus, tačiau mus informavo tik vasario 7-ą. Tai yra vienas iš pagrindinių dalykų – mes neturime net informacijos, kokias jie priemones taikė per tą laikotarpį“, – sako Maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius.
Maisto kontrolieriai tikina, kad kol kas nepavyko išsiaiškinti, kaip prekybos tinklas elgėsi sužinojęs apie užkrėstą šviežią mėsą. Kyla abejonių, ar mėsos gaminiai iš prekybos buvo išimti laiku.
„Maxima“ teisinasi – esą gavus pirmuosius rezultatus iš laboratorijos Elektrėnuose, patvirtinančius mikrobiologinę taršą, tuoj pat ėmėsi veiksmų viduje aiškindamiesi, iš kur atsirado užkratas.
„Darėme visus veiksmus, kurie tuo metu jau buvo patys aktualiausi. Dezinfekavome, išsivalėme cechą, peržiūrėjome, kad būtų laikomasi visų saugos reikalavimų ir toliau darėme tyrimus, norėdami suprasti, ar tikrai ta problema nėra atvažiuojanti kartu su šviežia mėsa iš tiekėjo“, – pasakoja „Maxima“ komercijos direktorė Vilma Drulienė.
Pirmieji įtarimai dėl salmoneliozės užkrato prekybos tinklui kilo jau sausio 28 dieną.
„Pradėjom tyrimus daryti nuo sausio 28 dienos, patys pirmieji tyrimai iš Elektrėnų parduotuvės cecho atiduoti laboratorijai ir gavom vasario 3 dieną atsakymą, jog viename iš tirtų gaminukų yra, na, mikrobiologinė tarša“, – teigia V. Drulienė.
Elektrėnų cechą prekybos tinklas nusprendė uždaryti vasario 2-ąją, todėl pranešti apie užkratą maisto kontrolieriams prekybos tinklas nematė reikalo. Tik vėliau, sulaukus ir daugiau tyrimų rezultatų apie kitus salmonelėmis apkrėstus mėsos gaminius, nuspręsta griebtis kraštutinių priemonių.
Šį penktadienį iš 247 šalyje veikiančių „Maximos“ parduotuvių iš prekybos išimti visi šviežios ir marinuotos mėsos gaminiai. Tą dieną minėtos mėsos įsigiję vartotojai už ją savaitgalį galėjo susigrąžinti pinigus. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjusi tyrimą dėl „Maximoje“ parduodamų mėsos gaminių su salmonelių pėdsakais rado ir kitų pažeidimų. Esą dėl netvarkingų dokumentų nėra įmanoma nustatyti mėsos atsekamumo.
„Tai yra 20 tonų. Beveik 20 tonų produkcijos ir jie tiesiog negalėjo surišti galutinio atsekamumo. T. y. jie negalėjo parodyti, kaip tas produktas buvo pagamintas, iš ko jis buvo pagamintas ir kiek produktų buvo pagaminta“, – kalbėjo M. Staškevičius.
„Maximos“ atstovė pripažįsta, kad mėsos atsekamumo maisto ir veterinarijos tarnybai nustatyti nepavyko dėl jų klaidos:
„Vienas faktorius yra, kad tiesiog dėl žmogiškos klaidos vienos dienos visa gauta skerdienos partija buvo išpjaustyta, bet žurnale nebuvo užfiksuota kiek kiekvienos dalies mėsos iš tos skerdienos buvo išpjauta.“
Tyrimai taip pat atlikti ir šviežią mėsą tiekusioje „Bioveloje“. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas tikina, kad minėta įmonė visus valstybinius ir savikontrolės tyrimus vykdė teisingai.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovo, vartotojų skundų šiai dienai negauta, užsikrėtusių salmonelioze kol kas nenustatyta. Prekybos tinklo atstovė tikina, kad pavojus vartotojams nedidelis, nes užkrėstą žalią mėsą apdorojus termiškai ji pavojaus žmogaus sveikatai nebekelia.
„Salmonelės tikimybė šviežioje produkcijoje yra sunyksta tiesiog tą šviežią produktą termiškai apdorojant. Tad jeigu mūsų klientai ir pirko mėsą ir valgė ją išvirtą ar iškeptą, nei sveikatai, nei saugai jokios grėsmės nėra“, – sako V. Drulienė.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pradėtų tyrimų rezultatai paaiškės šios savaitės gale. Išsiaiškinus kaip ir kodėl šviežioje mėsoje atsirado salmoneliozės užkratas, paaiškės, ar prekybos tinklui „Maxima“ už užterštos mėsos platinimą gresia baudos.