Žmonės viruso nesisaugo. Dėl to Vyriausybė žada sugrįžti prie griežtesnių reikalavimų kavinėms, restoranams, barams, masiniams renginiams, ligoninėms, poliklinikoms. Štai, ką pasakoja gyventojai:
„Natūrali situacija – tai yra virusas, su kuriuo mes gyvename.“
„Aišku, kad per vasarą atsipalaidavo ir aš atsipalaidavau per vasarą, normalu. Galų gale žmonės pavargo.“
„Laikausi visų taisyklių, kaukę, kur reikia, dėviu. Kartais pati pabijau dėl savo saugumo, užsidedu ten kur jos nereikėtų. Per karantiną rankas daugiau dezinfekavau, po to buvo laikas mažiau, dabar vėl daugiau.“
„Orai tokie, ruduo ateina, rugsėjo galas, šiaip apsirgdavo daugiau visi. Kosuliai, slogomis. Nežinau, ar čia atsipalaidavimas.“
Taip žmonės sostinėje reaguoja į naują Lietuvoje pasiektą rekordą, 172 COVID-19 atvejus per vieną dieną. Per spalio pirmąją infekcijų užfiksuota daugiau nei per visą birželio mėnesį.
„Girdim, aišku, tokių tikrai nerimą keliančių žinučių, kad yra nemažai žmonių, kurie netiki virusu. Ir vadovaujasi ne mokslu, o tam tikromis sąmokslo teorijomis. Čia ne religijos klausimas, ne tikėjimo klausimas, tai yra mokslo klausimas. Kviesčiau nepiktnaudžiauti ir nekelti pavojaus sau ir savo artimųjų sveikatai“, – sako sveikatos apsaugos ministras.
Rugsėjis – mėnuo, per kurį Lietuva fiksavo daugiausia susirgimų, beveik 1,9 tūkst COVID-19 atvejų, tai yra 13 kartų daugiau nei birželio mėnesį. Tiesa, panašu, kad spalį sulauksime dar didesnio sergamumo protrūkio.
„Žmonės itin aktyviai grįžo į socialinį gyvenimą, ypač tai aktualu Vilniuje, kur fiksuojame naujus arba tęsiasi seni židiniai, kurie susiję su įvairia sporto veikla, treniruotėmis, šokiais, dalyvavimu choruose, atvėsus orams, jeigu tendencijos bus panašios, ši veikla dar suaktyvės“, – pasakoja visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė.
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga skaičiuoja ne tik naujus atvejus, bet ir COVID-19 pacientams skirtas lovas ligoninėse, kurių. augant sergamumui. ženkliai sumažėjo.
„Turim užimtus 35 procentus, vadinamų COVID-19 rezervo lovų. Esam praktiškai įpusėję kelią, kurį nuėjus būtų taikomos priemonės gydymo įstaigų veiklos apribojimui. Jeigu pasieksime 70 procentų, pradės įsijunginėti mechanizmai dėl tam tikrų planinių paslaugų ribojimo, mažinimo, nes turėsim užtikrinti stabilų veikimą gydymo įstaigų“, – teigia A. Veryga.
Apribotos gali būti ne tik paslaugos ligoninėse, poliklinikose. Nors visuotinį ar vietinį karantiną atskiruose miestuose Vyriausybė planuoja įvesti tik kritiniu atveju, griežtesni reikalavimai renginiams, barams, restoranams dienos šviesą išvys greičiau.
„Taip, bus kalbamasi pirmadienį ir ypatingai bus kalbamasi, kaip būtų galima griežčiau reguliuoti viešus masinius renginius“, – kalbėjo A. Veryga.
Raseiniai ir toliau išlieka pačiu karščiausiu viruso židiniu. Čia sergamumas pasiekė beveik tūkstantį atvejų šimtui tūkstančių gyventojų per dvi savaites. Sergamumas Raseiniuose daugiau nei 20 kartų viršija šalies vidurkį.
„Naudokitės proga, eikit išsitirti, tam yra sukurta infrastruktūra. Veikia mobilusis punktas, tai ir yra priemonės“, – sako A. Veryga.
Ministras dar kartą ragina visus Raseinių rajono gyventojus atlikti COVID-19 testus mobiliuosiuose punktuose, tačiau ši užduotis pasirodo sunkesnė, nei atrodė prieš savaitę. Mat, tirtis dirbantiems raseiniškiams trukdo jų darbdaviai.
„Negaliu pasakyti ar tai yra tiesa. Draudžia darbuotojams net esant menkiems simptomams, draudžia darbuotojams tirtis arba nerekomenduoja tirtis, kad nenutrūktų gamybos, darbo procesas“, – pasakoja R. Lingienė.
Raseinių rajone šiuo metu mokyklose pamokos vyksta nuotoliniu būdu, kaukes privaloma dėvėti ir atvirose, ir uždarose erdvėse, atšaukti renginiai, ribojamas kultūros įstaigų lankymas bei gyventojų aptarnavimas savivaldybės įstaigose.