Tačiau palengvės ir darbas tiems laiškininkams, kurie dabar tampo sunkius krepšius su siuntiniais, o, kai prireikia, važinėja viešuoju transportu. Tikimasi, kad į elektromobilius tilps daugiau siuntų, jas bus galima išvežioti greičiau ir sklandžiau nei dabar.
Vilnietis, laiškininkas Artūras planšetėje patikrinęs kokias siuntas ir laiškus šiandien turi pristatyti žmonėms jam paskirtoje apylinkėje, susikrauna siuntinius į krepšį ir vežimą. Laukia nelengva darbo diena.
Prieš tai vyras dirbo statybose, bet jau 2 metus darbuojasi pašte. Sako, kad darbas jam patinka – tenka pajudėti, pabūti gryname ore. Tiesa, darbo daug, o kadangi siuntas nešioja pėsčiomis, kartais ir sunkoka, ir visko pristatyti laiku nepavyksta.
„Tenka pasivažinėti su troleibusais, viešuoju transportu, patampyti vežimėlius su tašėm. Daug laiko užima, kilometražas nemažas gaunasi. Kilometrais gal nepasakysiu, buvau užsidėjęs smart laikrodį, tai apie 15 tūkst. žingsnių“, – sako laiškininkas Artūras Naumovas.
O esą ir tampyti sunkius vežimus su siuntomis – ne pats patogiausias dalykas. Ir telpa į juos nedaug, tad į pašto skyrių vis tenka grįžti ir vežimą pildyti iš naujo.
„Tie vežimukai, su kuriais vežiuojam, per bordiurus labai sunku stumti juos, jei tas vežimas dar sunkesnis, į troleibusą nelabai patogu su tuo vežimu įlipti“, – sako Artūras.
Tačiau jau netrukus Artūro gyvenimas gali tapti kiek lengvesnis. Žinoma, jei pasiseks ir jis taps vienu laimingųjų paštininkų, kuriems iki šių metų pabaigos Lietuvos paštas parūpins elektromobilius. Ir siuntas jie galės krautis į juos ir tuomet vežti žmonėms.
„Šiais metais numatytas įsigijimas 100 automobilių“, – teigia „Lietuvos pašto“ generalinis direktorius Rolandas Zukas.
Mat tendencijos rodo, kad žmonės siunčia vis daugiau siuntų ir vis mažiau laiškų. O siuntas pristatyti sudėtingiau. Jos sunkesnės, tad ir jas išvežioti tokiais minifurgonais būtų žymiai paprasčiau.
„Daiktų skaičius kiekvienais metais auga ir šiandien jau „Lietuvos paštas“ didžiąja dalimi logistikos įmonė, nes laiškai sudaro tik apie penktadalį įmonės veiklos. Mes išvežame per metus apie 40 mln. siuntų visi kartu“, – kalba R. Zukas.
„Automobilis padėtų, nes turbūt nereikėtų naudotis viešuoju transportu, kas irgi nevažinėja kaip taksi, o pagal savo grafikus, reik prisiderinti“, – sako Artūras.
O dabar įmonė turi apie 700 automobilių, kuriais pašto darbuotojai išvežioja siuntas. Tačiau jie nėra elektroniniai, įprasti. Tad ir teršia.
O elektromobilius – prancūzišką „Ligier“ ir norvegišką „Paxster“ – jų gamintojai „Lietuvos paštui“ kol kas davė išbandyti nemokamai. Kuriuos elektromobilius įmonė pirks, dar neaišku.
„Mes keliame tikslą mūsų visoms įmonėms, įskaitant ir „Lietuvos paštą“, kad savo aplinkoje, veikloje, darytų kuo mažesnį neigiamą poveikį aplinkai. O čia mes pirmiausiai žvelgiame į CO2 dujas, apskritai visus išmetimus, kurie kenkia žmonių sveikatai“, – teigia Marius Skuodis.
Vieno tokio elektromobilio rinkos kaina yra apie 25–30 tūkst. eurų. Vykdant viešąjį pirkimą, vieneto kaina sumažėtų. Tad anot „Lietuvos pašto“ generalinio direktoriaus,100 automobilių pirkimas įmonei galėtų atsieiti apie 2 mln. eurų.
„Bet reikia įvertinti ir aptarnavimą, tarnavimo laikotarpį, ir kitas papildomas paslaugas“, – sako R. Zukas.
Tiesa, įmonės tinklo vadovas Jonas Sadauskas sako, kad nauji elektriniai furgonai važinės tik didmiesčių centruose, nes ten yra daugiausia taršos.
„Klaipėdoj yra testuojamas vienas. Sutarėm su laiškininku. Sakom – mielas laiškininke, prašom sėsti šiandien į šį darbo įrankį, testuoti, teikti pasiūlymus, pastebėjimus, kaip tau sekasi naudotis“, – kalba „Lietuvos pašto“ tinklo vadovas Jonas Sadauskas.
Pasak Sadausko, per kelias dienas šių įmonių automobilius laiškininkai testuos jau ir Kaune ir Vilniuje. Skaičiuojama, kad šie elektromobiliai gali nuvažiuoti apie 25–30 kilometrų.