Prieš šešerius metus motinos netekęs vyras sunkiai renka žodžius, o akyse kaupiasi ašaros. Jo mama mirė Kauno klinikose praėjus parai po operacijos, kurią atliko chirurgas Žilvinas Saladžinskas. Jau antras teismas skelbia, kad būtent gydytojas kaltas dėl neatsargaus moters gyvybės atėmimo.
„Gerai šiandien jaučiuosi, nes priimtas palankus sprendimas“, – sako sūnus Adrijus Žvaliauskas.
Artimieji sako nesulaukę ir atsiprašymo iš gydytojo. Moteriai 2015 m. vasarį jis atliko storosios žarnos naviko šalinimo operaciją. Jos metu, pažeidus kitus organus, prasidėjo vidinis kraujavimas, ir pacientės gyvybė užgeso. Kauno apygardos teismas paskelbė, kad Saladžinską pirmos instancijos teismas kaltu pripažino pagrįstai.
„Pirmosios instancijos teismas įrodymo vertinimo klaidų nepadarė ir pagrįstai pripažino Saladžinską kaltu. Apeliacinės instancijos teismas konstatavo, kad gydytojas išsamiai neatliko visų tyrimų, dėl ko nenustatė tikslios naviko buvimo vietos, kas lėmė operacijos klaidas“, – teigia Kauno apygardos teismo atstovė Milda Bučnytė.
Pats gydytojas išklausyti sprendimo neatvyko. Dar vykstant bylos nagrinėjimui jis sakė atidžiai ruošęsis operacijai, o dėl pacientės mirties labai išgyvenęs.
„Jeigu tu žmogus darei operaciją, tai tu negali sakyt, kad tu to nedarei, tas buvo, bet tikrai labai sunku tokius dalykus kai kada suprognozuoti. Tai buvo labai sudėtinga operacija ir ilga, ir netipinė. Ne medikai tai supranta tiesiog kaip dalies organo pašalinimą, bet iš tiesų, norint tą atlikti, reikia kruopštaus pasiruošimo“, – dar 2019 metais sakė nuteistas gydytojas Žilvinas Saladžinskas.
Byla teismą pasiekė tik po kelerių metų, mat net keli ikiteisminiai tyrimai buvo nutraukti. Prokurorai sako, kad gydytojas niekada nepripažino savo kaltės.
„Įvyko ne taip, kaip jis planavo, tikėjosi. Tačiau baudžiamąja prasme savo kaltės pripažinimas reiškia, kad asmuo turi suvokti, jog būtent dėl jo veiksmų kilo nusikalstamos pasekmės. Iš jo tokio atsiprašymo nei pirmos instancijos, nei apygardos teisme neišgirdau“, – teigia prokurorė Auksė Lipkevičienė.
Į tokį teismo verdiktą reaguoja ir medikų sąjūdis, esą tokie nuosprendžiai medikus priverčia jaustis nesaugiai, nes klaidų nepadaro tik tie, kas nedirba.
„Vyrauja baudžiamoji atsakomybė, baudžiamoji kultūra, vietoj to, kad keistųsi požiūris ir daugiau vystytume klaidos kultūrą ir įvestume medicininės klaidos sąvoką“, – kalba medikų sąjūdžio pirmininkė Auristida Gerliakienė.
Žilvinui Saladžinskui teismas skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant. Porą metų jam uždrausta dirbti chirurgu, jis negalės operuoti. Pasak gydytojų, tai tolygu karjeros pabaigai.
„Jis praras savo kvalifikaciją ir niekaip nesuvokiama logika tokio sprendimo, nes medikas ir taip nubaustas, gavo teistumą, ir dar kaip vyšnia ant torto jo praktikos panaikinimas ir nėra jokio paaiškinimo, kai 6 metus po įvykio jis galėjo operuoti“, – aiškina medikų sąjūdžio pirmininkė A. Gerliakienė.
Žalą nukentėjusiems turės atlyginti chirurgo darbovietė Kauno klinikos. Bendra neturtinės žalos suma mirusios gyvenimo draugui, sūnui ir anūkui siekia 120 tūkstančių eurų ir dar 9 tūkstančiai turtinės žalos.