Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Kad parduotuvės ūžia nuo lietuvių, tautiečiai, atvažiavę apsipirkti į Lenkiją, kalbėjo lygiai prieš metus. Pernai prieš Kalėdas tautiečių pamėgtas Suvalkų miestas buvo pilnas lietuviškų mašinų, o prekybos centruose – daugybė lietuvių kalbos.
„Visi prekybos centrai pilni, ūžia. Ir „Biedronkoje“, ir „Lidle“ ir čia ūžia“, – tada kalbėjo Alvydas iš Vilkaviškio.
O šiemet Suvalkuose daug ramiau. Tokio lietuvių srauto, kuris buvo iki pandemijos, o paskui ir pasibaigus jai, šiais metais nematyti. Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, kad tam įtakos turi kelios priežastys.
„Yra ir dar viena labai svarbi priežastis, dėl ko lietuvių apsipirkimai Lenkijoje sumažėjo. Aš manau, kad tai yra susiję su perkamosios galios atsigavimu Lietuvoje. Lapkričio mėnesį skaičiavome didžiausią defliaciją Lietuvoje“, – teigia A. Izgorodinas.
Lenkijos parduotuvėse maistas ir kitokios prekės pastaraisiais metais taip pat brangsta. Tą pastebi ir patys lenkai.
„Brangiau, nei buvo. Viskas brangiau, bet taip turi būti, taip yra“, – kalba sutikti lenkai.
Tiesa, Lietuvos politikai mano, kad pokyčiai Lenkijos ekonomikoje, kurie jau esą pasimatė ir parduotuvėse bei degalinėse, susiję su spalį vykusiais rinkimais į parlamentą.
„Buvusi valdžia, kaip pasakyti švelniau, bandau išlikti diplomatišku, naudojo ekonomines priemones, bandydama išlikti valdžioje. Dabar į valdžią atėjo labai europietiška valdžia, su didžiule europine patirtimi“, – sako Seimo narys, politologas Žygimantas Pavilionis.
Kai kas vis dar pigiau
O praėjusios valdžios tūpsniai Lenkijos rinkėjams buvo tokie: prieš porą metų padarė nulinį PVM tarifą maisto produktams, jis galioja iki šiol. O prieš pat rinkimus šį rudenį degalų kainos Lenkijoje tapo neįtikėtinai mažos, nors visame pasaulyje nafta buvo brangi.
Anot ekonomistų, buvusi Lenkijos valdžia galimai naudojo degalus iš valstybei priklausančios „Orlen“ įmonės rezervų ir degalų kainą sumažino.
Be to, iškart po rinkimų zlotas euro zonoje sustiprėjo taip, kaip seniai nebuvo – euras Lenkijos valiutos atžvilgiu susilpnėjo maždaug 7 procentais.
„Po Lenkijos rinkimų ir valdžios pasikeitimų, rinka tarsi davė naujai Lenkijos valdžiai ir Vyriausybei tam tikrą pasitikėjimo kreditą. Nes rinkose dabar vyrauja naratyvas ir lūkesčiai, kad po labiau proeuropietiškos valdžios atėjimo į Lenkijos valdžią, sustiprės Europos Sąjungos ir Lenkijos politiniai santykiai“, – aiškina ekonomistas.
Ir kas visgi Lenkijos parduotuvės yra pigiau nei Lietuvoje? Tautiečiai sako: vienareikšmiškai – alkoholis.
„Alaus labai daug, prieš šventes. Šampano. Na, tokių einamiausių dalykų. Šuns maisto. Nedaug, ten kažkokių dalykų. Kas pigiau, iš tikrųjų“, – sako Jonas iš Gargždų.
Jonas patikslina, kad į Suvalkus užsuko, nes buvo pakeliui. Grįžta iš Vokietijos, tad stabtelėjo apsipirkt. Esą specialiai važiuoti į Lenkiją apsipirkti – neapsimoka.
„Specialiai niekada nevažiuoju, važiuodamas tiktai nusiperku. Niekada nevažiuoju“, – kalba vyras.
O kas gyvena arčiau Lenkijos sienos, sako, važiuoja ir specialiai į Suvalkų parduotuves: esą vis tiek pigesnių produktų nei Lietuvoje randa. Tik, pastebi žmonės, prekių jau nešluoja nuo lentynų glėbiais, kaip anksčiau. O pasižiūri, pasiskaičiuoja, ar iš tiesų yra pigiau nei Lietuvoje.
„Tam ir važiuojame apsipirkti, kur pigiau. – O dažnai atvažiuojate? – Į mėnesį porą kartų tikrai. Vištienos, majonezas, aliejus, žirneliai, prieskoniai“, – teigia Žydrūnas iš Marijampolės.
Anot Lietuvos ekonomistų, bent artimiausiu metu Lenkijos politikoje, kartu ir ekonomikoje, pokyčių nenumatoma. Tad galimai ir zlotas išliks stiprus euro zonoje. O tai reiškia, kad ir atvažiavusiems pigesnių prekių teks išleisti daugiau nei įprastai.
Daugiau pamatykite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.