• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lemtinga diena Jungtinėse Valstijose, kuri gali pakeisti visą pasaulį. Galingiausia valstybė renka prezidentą. Apklausos palankios Bidenui, bet Trumpas įsitikinęs savo pergale. Tuo metu Vašingtonas ir Niujorkas jau ruošiasi riaušėms gatvėse. TV3 žinios pasidomėjo esminiais kandidatų skirtumais, šansais, lietuvių nuomone, ką jie norėtų matyti prezidento poste. 

Lemtinga diena Jungtinėse Valstijose, kuri gali pakeisti visą pasaulį. Galingiausia valstybė renka prezidentą. Apklausos palankios Bidenui, bet Trumpas įsitikinęs savo pergale. Tuo metu Vašingtonas ir Niujorkas jau ruošiasi riaušėms gatvėse. TV3 žinios pasidomėjo esminiais kandidatų skirtumais, šansais, lietuvių nuomone, ką jie norėtų matyti prezidento poste. 

REKLAMA

Nuo ryto – maldos ir rūpesčio persmelkti veidai. Hinduistai Naujajame Delyje patepa Donaldo Trumpo atvaizdą raudonais dažais, barsto ryžių kruopomis ir žiedlapiais.

„Atliekame ugnies ritualą, kad visos kliūtys laimėti D. Trumpui būtų pašalintos“, – sako dešiniojo sparno induistų atstovas Vishnu Gupta.

O D. Trumpas paskutinį vakarą prieš lemiamą šiandieninį balsavimą Mičigane mėgavosi ištikimiausių rėmėjų meile.

„Laimėsime galingai. Norime stiprios pergalės, o ne šiaip“, – pasakoja JAV prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

Trumpui mėgaujantis ovacijomis, Niujorko Manhatano verslininkai faneros lakštais apkala vitrinas, o JAV prezidentui iš Mičigano grįžus į Vašingtoną, vieline tvora apjuosiama ir didelė teritorija aplink Baltuosius rūmus.

REKLAMA

„Jau laikas D. Trumpui susipakuoti lagaminus ir važiuoti namo“, – teigia demokratų kandidatas Joe Bidenas.

Paskutinį šūvį Trumpo varžovas Bidenas prieš lemtingą dieną iššovė Pitsburge, Pensilvanijos valstijoje.

Netrukus po vidurnakčio į balsadėžes jau krinta pirmieji lemtingos lapkričio 3-iosios rinkimų biuleteniai. Jau 60 metų pirmi po vidurnakčio balsus atiduoda Diksvilio tarpeklio gyventojai Naujajame Hempšyre. Čia gyvena vos 5 balso teisę turintys amerikiečiai, tad apylinkė po kelių minučių ir vėl užveria duris, kai visoje šalyje balsadėžės tik pradeda pildytis.

REKLAMA
REKLAMA

Amerikos prezidento rinkimų rezultatų laukia ir lietuviai. Tiesa, apklausos rodo, kad net pusė lietuvių neapsisprendę, kurio prezidento Amerikoje labiau norėtų, o kita pusė labiau palaiko demokratų kandidatą.

„Tai 32 proc. už Joe Bideną ir 18 proc. už Donaldą Trumpą.

Reiškia, žymiai daugiau visgi Joe Bidenas surenka. Ypač daugiau už jį balsuotų su aukštuoju išsilavinimu, aukštesnių pajamų grupė. O už Donaldą Trumpą, matyt, yra dvi ašys tokios: viena ašis – tai jaunesni, studentai. Matyt, Joe Bidenas yra visgi toks, jų akimis, pagyvenęs žmogus. O kitas dalykas bedarbiai, tarkime, už Trumpą, kaip ir JAV. Matyt, dėl tų socialinių priežasčių“, – kalbėjo sociologas Vladas Gaidys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Štai ką sako lietuviai:

„Na, nežinau, kaip sakoma. Negaliu pasakyti.“

„Na, gal naujas Bidenas. Lyg tai tas toks biškį į klouną panašus, toks šneka įdomiai taip jis. Trumpas.“

„Tikėčiausi Bideno. Nežinau, kažkaip tie demokratų kandidatai visada tokie šiek tiek padoresni atrodo. O Trumpas apskritai toks labai savotiškas personažas.“

„Velnias ten žino, niekas nežino. Nei vienas, nei antras, tiesą pasakius.“

„Tai amerikiečiai už Trumpą, o lietuviams tai tas pats gi…“

Tuo metu Amerikoje vykdytos apklausos palankios J. Bidenui. Apklausas svarbiausiose Amerikos valstijose apibendrinęs britų dienraštis „The Guardian“ prognozuoja Bideno pergalę Floridoje, Pensilvanijoje, Mičigane, Arizonoje, Šiaurės Karolinoje, Viskonsine. Trumpas pirmauja Ohajo ir Ajovos valstijose, o visos šalies apklausose Bidenas pirmauja 8 proc. punktais.

REKLAMA

Atotrūkis, anot politologų, pakankamas, kad nepasikartotų Hillary Clinton scenarijus, kuomet 2016-aisiais ji surinko daugiau balsų, bet pralošė svarbiose valstijose.

„Aš manau, kad tikrai laimės Bidenas. Dabar jau „The Economist“ žurnalas apskaičiuoja tik 5 proc. galimybę, kad Trumpas gali laimėti. Jau yra balsavę 100 mln. amerikiečių, tai 70 proc. tų, kurie balsavo 2016 m., dauguma demokratai. Taip pat apklausos rodo, kad 96 proc. amerikiečių turi tvirtą nutarimą, už ką balsuos.

REKLAMA

Kitaip tariant, nėra masė žmonių, kurie paskutinę minutę nutars. Tai, manau, akivaizdu, kad laimės“, – sako politologas Kęstutis Girnius.

„Iš esmės, kiekvienoje valstijoje rinkėjai išrenka sąrašą žmonių, visos valstybės mastu tų žmonių yra 538, kurie galiausiai ir nusprendžia, kas taps šalies vadovu. Ir esminis faktorius yra balsavimo rezultatai kiekvienoje atskiroje valstijoje. Nes jei kandidatas surenka bent 1 balsu daugiau už savo oponentą, tarkime, Kalifornijoje, jis gauna visus tos valstijos 55 rinkikus. Vadinasi, esmė yra ne bendra balsų suma, o laimėti kiek įmanoma daugiau valstijų“, – pasakoja politologas Linas Kojala.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl vieno politologai sutinka – ar bus perrinktas Donaldas Trumpas, ar jį pakeis Joe Bidenas – Vašingtono politikos kryptis sąjungininkų – taigi ir mūsų atžvilgiu – vargu ar keisis. Bet patys amerikiečiai renkasi tarp išties labai skirtingų kandidatų.

„Pagrindinė programinė nuostata yra, kokios šalies mes norime. Ir pasiūlytos vizijos yra labai skirtingos. D. Trumpas ir toliau kalba apie būtinybę suvaldyti siautėjančias kraštutinių kairiųjų grupes, apie būtinybę ginti valstybę nuo imigrantų, apie būtinybę apginti Amerikos interesą tarptautinėje erdvėje, nesusaistant šalies su įvairiomis tarptautinėmis organizacijomis.

REKLAMA

Bidenas gi kalba visiškai kitaip: jis sako, kad šalis turi susitaikyti, neturi būti tokios didelės fragmentacijos, mes turime labiau atsižvelgti į skaudžiausiai paveiktų pandemijos visuomenės sluoksnių gerbūvį ir panašius dalykus. Tai konkrečių idėjų kandidatai siūlo ne tiek ir daug, jie labiau siūlo skirtingas šalies vizijas. Ir net sakyčiau asmenybės pasirinkimą, ką amerikiečiai norėtų matyti pagrindiniame šalies poste“, – teigia L. Kojala.

REKLAMA

„Svarbiausias klausimas yra sveikatos apsauga. Respublikonai mėgino demontuoti tą sistemą, kuri sukūrė Obama ir kuri apdraudė kur kas daugiau amerikiečių. Jie šituo rūpinosi ir manau, kad tai yra pats svarbiausias dalykas. Antras dalykas yra baimė, kad Trumpas per daug supriešino šalį ir, kad pažeidžia tam tikras demokratines normas“, – kalbėjo K. Girnius.

Kokią viziją pasirinks amerikiečiai, mes Lietuvoje sužinosime ne anksčiau nei ryt ryte, mat JAV laikrodis nuo mūsiškio atsilieka 7 val. O jei rezultatai bus apylygiai – galutinių gali tekti laukti ir ne vieną dieną, mat suskaičiuoti 100 mln. išankstinio balsavimo biuletenių – nemenkas darbas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų