Miesto valdžia vietinius prašo kuo skubiau evakuotis, mat bijo baisiausio – užtvankos griūties, o jeigu ji subyrės, vanduo buldozerio principu nuo kelio šluos viską, kas gyva. Miesto valdžia sako esą pavojus būti Dauguvos upės nuplautiems nuo žemės, kyla mažiausiai dviem šimtams namų. Latviai nesipriešina ir iš namų bėga noriai.
Jakabpilio mieste – neramios nuotaikos. Nors vanduo, kaip aiškina jį stebintys specialistai slūgsta, ir vietos valdžia, ir žmonės bijo užtvankos griūties, mat kai kur ji jau pradėjo byrėti. Vandens ir ledo grūstis bando pralaužti gynybinį pylimą.
Tad darbininkai be perstojo pluša jau dvi dienas – veža smėlį ir tvirtina vandens sieną. Nelaukdama blogiausio scenarijaus, miesto valdžia savaitgalį gyventojams išplatino skubų pranešimą – būtina evakuotis, mat nežinia, kiek ilgai miesto užtvanka atlaikys Dauguvos vandens spaudimą.
Esą jeigu užtvanka subyrės – evakuotis jau nebus kada, nes vandens ir ledų sangrūdos akimirksniu plūstelės į miestą. Dauguma žmonių nesipriešina. Ir valdžios siūloma pagalba jau pasinaudojo pusšimtis vietinių.
„Labai gerai. Galime pagaliau išsimiegoti ir valgyti. Pagaliau išsimiegosime“, – sako vietos gyventoja Arita.
34 žmonėms prireikė ir gelbėtojų pagalbos – vandens lygis toks aukštas, kad jau patys išeiti iš namų jie negalėjo. O likti – nesaugu.
„Vanduo vis labiau plūsta. Kadangi mano intuicija nemelavo, turėjau išsikraustyti“, – kalba Arita.
„Jei ši masė ištykš, ji taps, kaip buldozeris, kuris nušluoja viską, kas pasitaiko jo kelyje. Ir jau nesvarbu, ar esame antrame, ar trečiame aukšte, tai masė, kuri eis kaip buldozeris ir nežiūrės į tai, kas laukia priekyje“, – teigia Jekabpilio meras Raivis Ragainis.
Į Jakabpilį atgabenta karinė gelbėjimo technika, Amfibija. Ja galima judėti po potvynio paveiktas teritorijas ir vienu metu evakuoti apie 50 žmonių. Karinė technika naudojama Savos saloje. Ten žmonės apsupti potvynio vandens, tad maistas jiems tiekiamas tik amfibija, kitų išeičių jau nebelikę. O atvežę maistą pareigūnai žmones prašo lipti į vidų ir evakuotis.
Tuo metu Jakabpilio gatvėse daugėja kariuomenės – nacionalinės gvardijos atstovai žmonėms padeda evakuotis, nes užtvindytos teritorijos vis pavojingesnės.
Kariškiai neleidžia smalsuoliams važiuoti link avarine virtusios užtvankos, jie padeda ir perorganizuoti eismą mieste. Abiejose Dauguvos upės pusėse viena po kitos uždaromos gatvės. Mat potvynio vanduo ėmė skverbtis pro miesto kanalizacijos sistemą.
Jakabpilio gyventojai evakuojami į kaimus, pas gimines ir draugus kituose miestuose. Ir nors pusšimtis žmonių pasinaudojo savivaldybės įsteigtais evakuacijos centrais dviejose mokyklose, kur buvo apgyvendinta šimtas žmonių, dalis vietinių rizikuoja ir lieka.
„Na, yra valtis ir irklai. Jei ištiktų tikrai baisi nelaimė. Nemanau, kad tai bus taip beprotiška“, – sako vietos gyventojas Aivaras.
Potvyniai nusiaubė vieną didžiausių Jakabpilio įmonių „Ošukalns.“
Žmonės skuba išgelbėti tai, ką dar galima išgelbėti. Tad tai viena įmonių panaudojusi sunkiąją techniką užtvankai gelbėti.
„Gelbstime sausų medžiagų, kurias galima perdirbti kitoje gamybos vietoje, siuntas. Niekas negali nuspėti, kiek laiko truks potvyniai ir koks bus jų lygis“, – kalba Jekabpilio verslininkas Aigars Nitišs.
Jekabpilyje ir Krustpilyje užsidarė daug parduotuvių, nustojo dirbti paslaugų teikėjai. Šios parduotuvės savininkai atvyko įvertinti žalos. Rūsys buvo užlietas.
Savaitgalį gyventojai išgirdo ir dar vieną pranešimą – dėl vieno ryšio operatoriaus bazinės stoties užliejimo, mieste galimi mobilaus ryšio sutrikimai. Tiesa, Latvijos vidaus reikalų ministras suskubo žmones raminti, esą atskirti nuo pasaulio žmonės neliks.
„Papildoma stotis įrengiama aukštesnėje vietoje, jei šis užlietas bokštas būtų atjungtas. Prireikus mūsų tarnybos taip pat pasirengusios padėti atkurti ryšius“, – tikina vidaus reikalų ministras Māris Kučinskis.
Pavojingas ne tik ne tik blogiausias užtvankos griūties scenarijus, bet ir per užtvanką tekantis vanduo. Taip atsitiks, jei vandens lygis viršys devynis metrus nuo stebėjimo ženklo. Liko vos keli centimetrai. Jau dabar iš Baltarusijos atslinkusi ledo masė siekia užtvankos viršų. O sinoptikai gerų žinių neturi, mat vandens lygis gali pakilti bet kuriuo metu. Tokia situacija susidarė, kaip jie aiškina, dėl staigių oro permainų.