Net 130-ies priemonių planu, kaip suvaldyti koronavirusą gyręsis būsimasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, jo vis dar neviešina ir apskritai vengia paaiškinimų visuomenei, kaip kovos su pandemija. Konkretumo iš konservatorių jau nori ne tik opozicija, bet ir koalicijos partneriai.
„Planas gavosi tikrai toks gana ilgas, virš 130 skirtingų priemonių“, – štai taip prieš pusantros savaitės prezidentūroje kalbėjo Arūnas Dulkys, kuris jau rytoj oficialiai pakeis Aurelijų Verygą sveikatos apsaugos ministro poste.
Tačiau, kaip konservatorių Vyriausybė valdys sergančių antirekordus kone kasdien mušančią pandemiją – išlieka paslaptimi.
„Aš tikrai nenoriu dabar detalių komentuoti, nes patys matot, kad padėtis yra labai dinamiška“, – sako paskirtoji ministrė pirmininkė I. Šimonytė.
„Nu čia, matyt, didžiausia ir problema. Žinot, kaip pasako, darykit ką nors. O kai paklausi, ką? Tai atsakymo nėra. Bet jau atsakymą reikia turėti, rytoj jau reikės ne daryt ką nors, o daryt konkrečiai“, – pasakoja laikinasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.
Trečiadienį I. Šimonytė S. Skvernelį viešu kreipimusi ragino griežtinti karantiną, tačiau šis atkirto, kad be raginimo reikia ir pasiūlyti konkrečias priemones, o jų I. Šimonytė nenurodo.
„Aš manau, kad gal jau tiesiog galvoja ne apie tai, kad jie yra atsakingi už situaciją, o kažkas kitas atsakingas. Iki pat šiandien, vis dar jie atsakingi, bet jau tiesiog tos atsakomybės, matyt, nebemato“, – teigia Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Ponios Šimonytės sprendimas buvo grynai politinis, bandant nusikratyti atsakomybes dėl krizės valdymo ir galbūt netgi neturint plano. Nei prezidentas, kiek jisai pripažino, nei Seimas, niekas, nei jūs tame tarpe to plano nesate matę. Tai manyčiau, kad tai tiesiog buvo propagandinis žingsnis nusiimant atsakomybę“, – kalbėjo valstiečių frakcijos narė Agnė Širinskienė.
Į I. Šimonytės pusę ginče su S. Skverneliu stojo G. Nausėda, apkaltinęs nueinančią vyriausybę neveiklumu ir nenoru sklandžiai perduoti kovą su virusu.
„Deja, aukštos politinės kultūros šalyse tokio perdavimo sklandumas būtų buvęs didesnis. Tai neatsitiko Lietuvoje ir matome tam tikrų visiškai nereikalingų pasistumdymų tarpduryje“, – sako prezidentas Gitanas Nausėda.
Ir pasiuntė prašymą žmonėms patiems imtis priemonių viruso stabdymui, jei valdžia nedrįsta įvesti griežčiausius ribojimus.
„Deja, ne visos tos priemonės buvo įgyvendintos, kai kurios iš jų buvo ignoruotos, todėl aš kreipiuosi, mielieji žmonės, į jus: jūs galite laikytis savanoriškai tų priemonių, kurios nebuvo įgyvendintos, apribodami savo kontaktų tarp šeimų skaičių“, – pasakoja G. Nausėda.
Tiesa, neaišku ar G. Nausėda turi omenyje kai kurių specialistų raginimą apskritai uždrausti bet kokius skirtingų šeimų kontaktus, nes dėl šeimų bendravimo apribojimų S. Skvernelio Vyriausybė sprendimą jau priėmusi – draudžiama susitikti daugiau nei dviem skirtingoms šeimoms ir rekomenduojama apskritai kuo mažiau kontaktuoti su kitais.
Tą nuolat kartoja ir A. Veryga savo kasdienėse spaudos konferencijose, o jo įpėdinis A. Dulkys šiuo metu apskritai ignoruoja žurnalistų skambučius bei žinutes su prašymais paaiškinti visuomenei, kokių sprendimų laukti. Jo komentarą konservatorių frakcija suplanavo tik rytoj.
„Būsimasis ministras dirba, tikriausiai, netyli, bet dirba, analizuoja, kuria ir sakau, liko laukti viena diena“, – teigia Konservatorių frakcijos narys Antanas Matulas.
„Man atrodo, kad tikrai būtų gal sąžininga visuomenei kažką atskleisti, juo labiau, kad dažnu atveju man susidaro toks įspūdis, kad bandoma visais būdais naujajai valdžiai išvengti skausmingų sprendimų ir išsireikalauti, kad juos priimtų būtinai dabartinė Vyriausybė“, – kalbėjo laikinasis sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
A. Veryga sako, kad konservatoriams tylint, neaišku ir kokius sprendimus jis dar galėtų priimti.
„Tai jūs, sako, viską uždarykit ir jau dabar pasakykit, kad per Kalėdas nebus galima judėt. Tai ar dabar yra reikalas pasakyti, kad nebus galima judėti per Kalėdas? O gal kažkas stebuklingai pasikeis? Tai gal tas naujas planas, mes gal jo tiesiog nežinodami nežinom, gal čia bus stebuklinga priemonė ir gal nereiks riboti to judėjimo per Kalėdas“, – sako A. Veryga.
O konkretumo iš I. Šimonytės jau nori ne tik opozicija, bet ir kai kurie koalicijos partneriai, kurie agitavo už laisvę, bet dabar turės imtis griežtų draudimų.
„Aš pritarčiau, kad galbūt ne tik žiniasklaidai ir visuomenei, bet ir verslui reikėtų žinoti kokie yra galimi tie ribojimai“, – pasakoja A. Armonaitė.
„Man atrodo natūralu, kad dar nesako, ką darysime, nes galimai dar neapsisprendę, ką darys“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Ir premjerė ir kiti sako, kad jie dirbs skaidriai ir atviri bus labai, tai klausimas, jeigu COVID-19 planas paruoštas, tai ko jo nerodo? Tai reikia rodyti ir viskas ir tada mes visi žinosim, kas mūsų laukia, dabar mes galime tik spėlioti“, – kalbėjo Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.
„Iš po vakar Sveikatos komiteto aišku, kad Vyriausybė yra nepasiruošusi, jeigu paskaitysite Vyriausybės programą, kur yra covidui skirta tik viena pastraipa, tai yra daugiau tikslas, priemonės nėra“, – sako Sveikatos komiteto narys Remigijus Žemaitaitis.
I. Šimonytė jau penktadienį žada susitikti su ekspertais ir galbūt net šeštadienį sugriežtinti karantiną. Tačiau lieka neaišku, ar verslas galės dirbti, ar per Kalėdas nebus uždaryti įvažiavimai į miestus.
„Apribojimai nemalonūs gali būti, gali būti sujaukiantys planus žmonių, bet vis dėlto, tai tikrai nėra baisu. Baisu kada tavo artimasis miršta nesulaukęs pagalbos“, – teigia I. Šimonytė.
I. Šimonytės vadovaujamas ministrų kabinetas Seime prisieks penktadienį.