Situacija koronavirusu židiniu tapusiame „Klaipėdos hospise“ blogėja. Dar vakar iš 38 pacientų virusu nebuvo užsikrėtę 8, tačiau, naktį atlikus pakartotinus tyrimus, paaiškėjo, kad sveiki yra likę tik 5.
Vieną iš jų, dar vaikštančią senolę jos dukra pasiėmė vėlai naktį. Dar vienam pacientui, kurį artimieji taip pat norėjo vežtis namo, nustatytas virusas, tad jis lieka karantinuotame hospise.
Ką daryti su likusiais 4 sveikaisiais, nei medikai, nei uostmaiesčio valdžia, nei visuomenės sveikatos centro specialistai negali nuspręsti.
Vakar jie buvo numatę vietą Kretingoje, tačiau paaiškėjo, kad ši neatitinka reikalavimų, tad, panašu, sveikieji senukai liks užkrėstame hospise.
„Deja, jie lieka ten ir, aišku, mums būtų labai geras variantas, kad jie būtų kažkur kitur išvežti, bet kol kas pagal tą situaciją nelabai matom, kad kas kur norėtų juos priimti ar išvežti arba būtų pasiruošę tokių žmonių priėmimui“, – sako Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.
Medikai įsitikinę, kad po tokio sprendimo, sveikų senukų hospise nebeliks.
„Dėl tų keturių, tai mes įsitikinę, gal taip ir ne visai gerai, bet kadangi jie gulėjo bendrai palatose su segančiaisiais. Jie taip pat bus teigiami“, – pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.
Hospiso personalas taip pat užsikrėtęs koronavirusu. Iš 39 čia dirbančių žmonių 10 serga. Kiti saviizoliavosi ir į darbą grįžti negali. Pagal galiojančius teisės aktus, jiems už tai grėstų net baudžiamoji atsakomybė. Tad šiuo metu beveik keturias dešimtis bejėgių senukų jau antrą parą čia prižiūri 6 darbuotojai. Tie, kurie čia dirbo šeštadienį, kai ir paaiškėjo, jog užkratas išplito po įstaigą.
„Dabar svarbiausias dalykas yra, kad surastų naujus žmones, nebuvusius kontakte su hospiso darbuotojais, dėl ko kaip ir pastebėjote, ten spaudimą tam tikrą patyrėm, kad prisiimti atsakomybę ir už rankutės vedžioti įstaigos vadovus. Tam yra įstaigos direktoriai, savininkai, kurie turi priimti sprendimą kaip darbą organizuoti“, – teigia Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.
Tiesa, hospiso vadovai sako, jog jau surado 9 žmones, kurie sutiko koronoviruso židinyje darbuotis. Vis dėlto, tai tik dalis reikalingos komandos. Reikia surasti dar 6. Nors prošvaisčių yra, kol kas tai padaryti sekasi sunkiai. Žmonės bijo.
„Tas norinčiųjų ir sutinkančiųjų skaičius pastoviai kinta. Nes žmonės baiminasi dėl savo saugumo ir visą kitą. Studentams, sakykim, kurie galėtų ten būti yra labai svarbus saugumo jausmas ir jie kelia labai daug klausimų“, – kalbėjo hospiso direktorius Viljaras Reigas.
„Perkalbėjau su regionų sveikatos priežiūros įstaigų vadovais visais ir sekasi ten sunkiai. Tiksliau, nesiseka visiškai su personalu, kadangi personalo amžius ten svyruoja netoli 70, kaip jie sakė visose ir ten atsisakinėja dirbti, bijo ir tuoj pat išeina iš darbo“, – sako V. Janušonis.
Kitų uostamiesčio ligoninių slaugytojos atsisako čia dirbti už hospiso siūlomą atlygį. Jo vidurkis šioje privačioje įstaigoje – pusseptinto šimto eurų į rankas.
„Tikrai jos už tokį atlyginimą neis. Nes jos prašo 100 procentų priedo. Aš manau reiktų atrasti tuos dalykus“, – pasakoja Klaipėdos jūrininkų ligoninės vadovas Jonas Sąlyga.
O sveikatos apaugos ministras Aurelijus Veryga hospiso vadovams grasina teisėsaugos tyrimu. Mat visuomenės sveikatos centro specialistai čia nustatė aibę pažeidimų. Pagrindinis jų – įstaiga higienos pasą turėjo tik vienai lovai, o laikė 38-nias.
„Paskutinė informacija, kurią turim iš Klaipėdos hospiso iš tiesų yra, sakyčiau, mažų mažiausiai skandalinga. Tai ką išsiaiškino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, kurie vertino ten situaciją, tai, kad šita įstaiga higienos pasą turėjo tik vienai lovai paslaugoms teikti, o realybėje ten buvo 38 vietos“, – teigia sveikatos apaugos ministras Aurelijus Veryga.
Maža to, įstaigos darbuotojai galėjo koronavirusą paskleisit ir seneliams už hospiso ribų.
„Šiandien dar paaiškėjo, jog šio hospiso darbuotojai teikė ir sveikatos priežiūros paslaugas namuose esantiems pacientams. Skubos tvarka paprašyta pateikti informaciją kur jie lankėsi, su kuo bendravo ir neatmestina, kad tiek užsikrėtusių, tiek be jokios abejonės sąlyti turėjusių asmenų bus daugiau“, – kalbėjo Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Tačiau ir be to pajūryje koronavirusas siautėja toliau. Uostamiestyje per parą 11 naujų ligos atvejų, vienas žmogus, priklausantis rizikos grupei, mirė universitetinėje ligoninėje. Tai 37-oji mirtis nuo viruso Lietuvoje. Koronavirusu užsikrėtė ir Palangos komunalinio ūkio darbuotojas, kuris kurorte vairavo atliekų surinkimo mašiną.