Garsai pažadino dalį klaipėdiečių ankstyvą sekmadienio rytą. Apie pavojų pranešanti sirena kaukė ne vieną valandą. Kartais garsas įgaudavo gan keistą skambesį.
Nenutylant sirenai dalis klaipėdiečių ėmė panikuoti. Žmonės puolė skambindami į Bendrąjį pagalbos centrą trumpuoju numeriu 112. Operatoriai tą rytą sulaukė kone 300 skambučių.
„Nuo 5 valandos 42 minučių, mes užregistravome 270 pranešimų. Žmonės daugiausia teiravosi kodėl kaukia sirenos, kas atsitiko, ar yra realus pavojus, ar galima eiti į lauką. Informacijos tokios nebuvome gavę“, – sako Bendrojo pagalbos centro atstovė Vilma Juozevičiūtė.
Negaudami atsakymų, klaipėdiečiai ėmė patys kurti galimas priežastis. Socialiniuose tinkluose vieni svarstė, jog sprogo Astravo atominė elektrinė, kiti manė, kad prasidėjo karas:
„Šiaip kažkas uoste gal atsitiko. Kadangi pas mus dažnai girdisi iš uosto jei kas atsitinka, tai iš ten girdim.“
„Anksti ryte išgirdom garsiai kaukiančią sireną. Evakuacija. Vyras juokis pradėjo, sakė, kur tu penktą valandą evakuosiesi?“
„Užsidariau langus, mačiau niekas nevyksta, įlindau į „Feisbuką“.“
„Ne. A taip, a taip mirti reikia.“
Tokių, kurie į sirenos kauksmą pažiūrėjo su humoru, buvo ir daugiau. Vieni sakė, jog taip Klaipėda švenčia Džo Baideno pergalę, kiti – kad į uostą atplaukė laivas pilnas užsikrėtusių koronavirusu žmonių.
Šalia uosto stovinti sirena, dalį Klaipėdos ir pakėlė ant kojų. Paaiškėjo, kad ji informuoja apie nelaimes suskystintų gamtinių dujų terminale. Esą įvyko gedimas sistemoje, tad sirena įsijungė netyčia.
„Įsijungė Klaipėdos miesto gyventojų informavimo ir įspėjimo sistema. Sistemą aktyvavo vienos iš „Klaipėdos naftos“ sirenų techninis gedimas. Labai atsiprašome Klaipėdos miesto gyventojų dėl sutrikdyto poilsio ir pasėto nerimo“, – teigia AB „Klaipėdos nafta“ atstovė Orinta Barkauskaitė.
Vis dėlto, bendrovės atstovus uostamiesčio valdžia šiandien išsikvietė ant virtualaus kilimėlio ir gerai išbarė. Valdininkai sako, kad šis gedimas ne tik sukėlė miestiečių paniką, o ir įnešė daug sumaišties.
„Savivaldybei tai buvo pakankamai nemenkas iššūkis, nes tokių sirenų suveikimas reiškia, kad ir savivaldybė turi imtis tam tikrų mobilizacinių priemonių. Labai ilga paieška, nepripažinimas problemos apsunkino situaciją, kad šitas sirenų gaudimas taip ilgai nebuvo išjungiamas. Pirminė informacija buvo, kad bendrovė nepripažino, kad su jos sirenom yra problema“, – pasakoja Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis
„Savo laiku sistemoje negavome tam tikro signalo, bet kai tik identifikavome problemą, iš karto ėmėmės veiksmų, kad kuo greičiau techninis sutrikimas būtų pašalintas“, – kalbėjo O. Barkauskaitė.
Bendrovė „Klaipėdos nafta“ atlieka vidinį tyrimą, kuris turi paaiškinti incidento priežastis. Įmonės darbuotojai tikisi, kad be reikalo sirena ateityje nebekauks. O miestiečiai svarsto, ar po tokių incidentų ištikus realiam pavojuj, kas sirena bepatikės.