Operacija truko kelias valandas, o dabar laukia ilgas reabilitacijos procesas, kad pirštas būtų kuo funkcionalesnis.
Kauno klinikų gydytojas rodė jauno, nė trisdešimties metų neturinčio, paciento plaštakos rentgeno nuotraukas, darytas iš karto po siaubingos traumos. Vyras susižalojo darbe, staklės sutraiškė rankos pirštus.
„Pacientas iš darbovietės savo pirštų neatsivežė, nes greičiausiai jie buvo sumaitoti visi“, – sako plastinės chirurgijos gydytojas rezidentas Aurimas Dobilinskas.
Sužeista kairės rankos plaštaka, vyrui ji pagrindinė, mat jis kairiarankis, tad medikai ne tik sutvarko žaizdas, bet iš karto ruošiasi ir būsimai nykščio atkūrimo operacijai.
„Į ateitį planuojant, mes su siūlais susižymim visas struktūras, tiek nervus, tiek gyslas, kad jos nepabėgtų, nesutrumpėtų, kad mes pasiruoštumėm kitam etapui“, – aiškina A. Dobilinskas.
Nykščiui priskiriama apie 40 procentų plaštakos funkcijos. Tad medikai ryžtasi retai operacijai, rankos nykštį nusprendžia atkurti į jo vietą persodindami antrąjį pėdos pirštą. Tokia praktika, pasak gydytojų, pasaulyje yra ne naujiena.
„Renkiesi iš to, ką turi, šiuo atveju kojos piršto perkėlimą, kad nors kiek kompensuoti prarastą funkciją. Aišku, tai nėra visiškai adekvatus analogas, nes su koja nei pianinu grojam, nei paišom, kojos pirštų motorika ženkliai mažiau išlavinta negu rankos pirštų motorika“, – sako plastinės chirurgijos gydytojas Domantas Rainys.
Sudėtingą mikrochirurginę operaciją suplanuoja po 4 mėnesių. Taupant laiką tuo pat metu operacinėje dirba dvi Kauno klinikų medikų komandos – viena ruošia ranką, kita pluša paimdama kojos pirštą. Operacija truko 5 valandas.
„Tas persodintas pirštas gyvena savo gyvenimą, jis yra gyvybingas, geros kraujotakos, atsistatinėja jutimai, bet mums svarbu, kad jis ir judėtų. Kalbant apie dabartinį rezultatą, aš vis dar laikau pirštus sukryžiavęs, jo reikia išlaukti, nes reabilitacinis procesas yra ilgas“, – tvirtina D. Rainys.
O jaunas vyras nusiteikęs ryžtingai. Po operacijos jaučiasi gerai, daro įvairius pratimus ir su naujuoju nykščiu jau gali suimti kai kuriuos daiktus.
„Labai svarbi žmogaus viduje motyvacija, kiek jis užsiims. Jeigu yra įsivaizdavimas, kad ateis dėdės ir tetos baltais chalatais ir už tave viską padarys, ne, taip nebus – tango šokam dviese, medikai ir pacientas“, – sako D. Rainys.
Medikai pastebi, kad pastaruoju metu mažėja tokių sunkių sužalojimų darbe, kai staklės ar kiti įrengimai sutraiško žmonėms pirštus ar net nutraukia visą ranką.